Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Mě štve hlavně to, CO se teď v knihovnách digitalizuje. Namísto aby se systematicky digitalizovaly věci na nejhorším papíře (a zároveň nejhůř dostupné), tedy ty úřední listy, věstníky ministerstev a úřadů, staré noviny, starý regionální tisk, který je navíc porůznu dochován torzovitě, tedy aby se to digitalizovalo a kompletovalo, tak se, alespoň co občas vídám přírůstky na NDK a jinde, digitalizuje např. x-krát vydaná beletrie nebo knihy staré jen pár let. To nemůžu pochopit, jak to může mít přednost. To není záchrana a zdostupnění ohrožených a nedostupných věcí, to je odškrtávání si fajfek za digitalizaci.
 
Jiffy Moravia 
Dnes, kdy mám třípodlažní dům s garáží a zahradním domkem, bych také neváhal. Tehdy jsem ale bydlel v 1+1. Nebylo v mých silách to během těch dvou dnů, ve kterých to leželo na hromadě a čekalo na odvoz do sběrných surovin, někam umístit. Štve mě to, a ne že ne. Ale pořád věřím, že to jednou někde přístupné bude.
zcr petaklic je nemytý kyberpuberťák  (jestli vůbec ještě někdy kde bude)
Všechny tyhle dokumenty budou jednou zatraceně chybět (resp. chybět ještě víc, než chybí dneska, ostatně stačí se podívat, jak v Trnavě genealogům zatopili (doslova) skartací kmenových listů)... já třeba takhle nechal v kontejneru slušnou porci kádrových posudků a jiných složek, které se vyhazovaly při generální rekonstrukci nejmenované akademické instituce... to by bylo asi čtení. Po bazarech se kolikrát válí štosy různých dokumentů, výuční listy, vysvědčení, další lejstra; sem tam si nějaký sběratel starých listin asi něco koupí, pak to skončí v kamnech nebo tříděném odpadu. Ale co s tím.
 
Já bych dneska s takovou nabídkou neváhal, i kdybych to měl dočasně rozmístit po známých. A ta nedostupnost je hrozná.
 
Jiffy Moravia 
A máte pravdu. Pro genealogii neocenitelná pokladnice jmen.
Jiffy Moravia 
V jedné nejmenované instituci to vyhazovali do sběru. Měl jsem možnost, dokonce nabídku, si je odnést, ale bylo toho tolik metrů, že bych to neměl absolutně kam dát. A nebyl tehdy čas nějaké místo najít. :-(
Jinak teda když už jsem ty úřední listy jednou měl v ruce, tak mě tam z hlediska genealogie zaujala řada jmen nejrůznějších lidí - po kterých se pátralo, kteří byli prohlášeni za nesvéprávné nebo mrtvé a snad i odsouzení. Já tam hledal nějaké znárodňovací výnosy, to tam taky všechno je. Holt není zájem.
 
Četl jsem. Myslím, že jsem se tam chtěl registrovat už dříve, ale tento způsob mě odradil.

S nafocením díky, ale zas to není životně důležité, aby se kvůli tomu rozbíhal kulový blesk.

Na to, že nejsou digitalizované a dostupné Úřední listy, po zákonech nejdůležitější podzákonné předpisy, jsem si tu už stěžoval. Já to považuju téměř za skandální, protože kdo se zajímá např. o poválečný vývoj u nás, se bez nich neobejde.
Na to, že je podle Wiki měl odebírat každý národní výbor, jsou absolutně nedostupné, já se k nim dostal jenom v knihovně NA.
Jinak po registraci ano, ale jedině s čipovou občankou - jen tak to jde udělat na dálku. Jinak musí badatel aspoň jednou přijít, aby se vidělo, že existuje :-) Inventáře jsou vidět i bez registrace a náhledy taky.
 
Digitalizované to není. Mám někoho poprosit, jestli by to nenafotil?
 
"Směrnice ministerstva vnitra pro místní a okresní národní výbory schválené vládou republiky Československé dne 19. května 1945", Sign. A17-7, počet souborů = 0. Obávám se, že to není digitalizováno.
Děkuji.
Protože registrace tam je poměrně komplikovaní můžu požádat, zda jste někdo do ebadatelny ABS registrován a prověřil mi, že je to skutečně dostupné? Díky.
Můj strýček gugl tvrdí, že po registraci ji uvidíte zde: https://ebadatelna.cz/?id=170001#
Díky, ale bohužel není.
možná je text vidět v ASPI po bezplatný registraci

https://www.aspi.cz/help/1
(omlouvám se, ale náhoda je blbec - nemáte čistě náhodou někdo nafoceno nebo možnost nafotit: "směrnice ministerstva vnitra č. 6/1945 Ú. l. I., pro místní a okresní národní výbory schválené vládou 19. května 1945"? Případně i odkaz, i když jsem googloval dostatečně. Díky)
 
Díky za snahu pomoci, více méně co uvádíte, jsem prohlédl. Nic mě nedostalo přes rok 1950. Hlavně tam nějak nemá psané děti, jestli vůbec nějaké měla. Narozena 1864, vdaná 1888 (pak ještě 1899), zemřela 1932. Ale máte pravdu, zkusím přesto nějak vymyslet, kde hledat děti z prvního manželství, až bude čas projdu Nusle, Michle, Podolí a tuto oblast, neboť celou dobu žila na Vyšehradě a pak také na "Pankráci čp. 42" - to je pro mě docela frustrující, zjistit co to bylo za dům. Ale asi to znáte sami, rozrod je prostě neskutečná práce a k živým lidem se jen tak dostat nedá. Spoustu linií mám dotažených do poloviny 20. století a pak jsem v háji a to jsem vyzpovídal všechny známé příbuzné, občas sousedy, jmenovce, nechal cedulku na hrobu apod.
tomasokoun  
takže nejpravděpodobněji změna názvu 10. praporu , na něco jako 10. prapor pracovní zasazený, od konce dubna asi přechod do americké internace. v květnu do Čs samostatné brigády, v červenci nebo srpnu propuštění do zálohy, koncem září se s rodinou stěhuje z Čech do pohraničí**o víkendu jsem se díval na dokument z VHÚ Cecoslovaccho buono o napojení části VV na partyzány https://www.youtube.com/watch?v=p4NIQkHFR34
Pokus o zběhnutí bych ze tří důvodů vyloučil:
- všeobecně se udává, že po odzbrojení 4/10/1944 už partyzáni neměli o české přeběhlíky beze zbraní zájem
- tomu přeběhnutí se oficiálně říkalo "odvlečen" partyzány :-)
- v únoru 45 byl prapor dislokován "v rovině" - viz ti filatelisté - tak partyzáni v horách byli "daleko"
stejně tak se mi nezdá to povyšování, v době, kdy prapor nebyl vojenský, ale pracovní
tomasokoun  
Dobrý den, díky za tip na knihu, já teď procházím seznam ztrát VV, zda-li tam je někdo z 10. praporu (kniha Za Háchu i za Beneše) pro další info o praporu**k té zkratce mne napadá přejmenování praporu 10 v souvislosti s reorganizací, či povýšení zamítnuto, či pracovně zasazen, pokus zběhnutí, ale je tam ta 10**ta kamarádka z Itálie se jmenovala Rina Castellani