ano, slo mi o to 14./15. - u nekterych zaznamu byly prave dve cislice a u nekterych ne
Jedno cislo je datum narozeni, druhe krtu, jestli to má byt ta podivnost. Mne pripada zapsane normalne.
Prosba o pomoc
Mohl by prosim nekdo pomoci s prectenim zaznamu v knize narozenych? Ten clovek psal hezky, ale pro manzelku ktera hleda zaznamy, ponekud necitelne.
Zaznam. A netusite proc je tam tak divne zapsany datum narozeni?
Pro jistotu jsem to zazálohoval. Nebyla tam celá republika, bylo to různé po okresech, někde jen jakási počítačová sjetina.
ČUZK - Majetkové vyrovnání s církvemi - Jmenné rejstříky
Vážení uživatelé, k 31.12.2020 bude provoz aplikace ukončen. Kdo si ještě chce stáhnout nějaký jmenný rejstřík, tak má dle všeho poslední šanci...
Ne, ke své rodině nikoli, ale zas nemůžu napsat, že se tam nachází samé neškodné informace typu v zimě napadl sníh. To je druhý extrém. Ostatně nedivím se tomu, že se kroniky zveřejňují či nikoli, ale tomu, že se již zveřejněné zase odstraní. To už tu ovšem proběhlo několikrát.
Přátelé, nemáte někdo zkušenost s bádáním v Argentině? Tedy spíše s hledáním žijících osob...už jsem z toho nějak zoufalý. Za deset let jsem se dostal poměrně blízko, ale ta jména lidí, která googlím, jsou celkem běžná, takže jen na FB je desítky takových osob a většina z nich mi ani neodpověděla. Potřeboval bych to nějakou úřední cestou...příbuzní emigrovali do Buenos Aires v roce 1934 a dodnes tam mají děti a vnoučata. Proklikal jsem se na tento web: http://www.vitalrecords.com.ar/
Mají zajímavé způsoby a podmínky. Chtějí 90 USD poplatek za jejich práci a poté, co se spojím s těmi dohledanými příbuznými, tak dalších 90 USD jako doplatek.
Asi to ale teď nechám plavat, celý svět má jiné problémy...
Fakt pakárna, nevím, co by jim to udělalo na dálku. Rád bych časem získal jeden úmrtní zápis z Chomutova (1943). Myslím, že mi před časem nabídli nějaký výpis za 100 Kč, pak jsem to odložil.
A nalezl jste v takto mladých kronikách něco zajímavého k vaší rodině, nebo tam bylo jen kolik se sklidilo obilí a že si obec pořídila kanalizaci?
Vysvětlení nebylo nikde žádné. Už jsem tu psala o "zmizení" některých farních kronik, třeba Lužce nad Vltavou - konkrétně ta nepřesahovala ani rok 1948. Osobní údaje v ní byly asi takového druhu, jako že po smrti jednoho faráře vtrhlo na faru příbuzenstvo a pobralo, co mohlo, včetně nábytku a knih patřících církvi.
(Tedy lépe napsáno, některé zmizely, některé ne - zřejmě ty, které jsou řádně "prověřené" že neobsahují osobní údaje a nebo si jen nikdo na jejich zveřejnění nestěžoval? Já tomu nerozumím...)
A teď koukám, že naskenované kroniky po roce cca 1950 stáhl už i SOA Praha. Přitom na jaře jsem je ještě procházel.
Nevíte někdo, zda se na Jižní Moravě digitalizují kroniky? Konkrétně mi jde o školní kroniku z obce Nové Bránice (60. léta 20. stol.). Děkuji.
trojčata 1722 Kouřim
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/7103/19
Na Facebooku existovala skupina
Genealogové sobě (411 členů), která sloužila i k tomuto účelu. Již je ale označena jako
zaarchivovaná a nedá se do ní nic nového přidat. Zmizel i sdílený dokument, ve kterém byly zaznamenány zkušenosti ze stovek matričních úřadů. Co se stalo, nevím. Škoda.
Jj, to by možná nebylo od věci.
Něco jako "beru 100 Kč na hodinu, 3 Kč/km autem a působím v okrese Prachatickém"? Toho bych možná někdy využil.
Je to o lidech. Někde hodí matriku do scanneru, ofotí a pošlou a nic neřeší, protože byrokracie je ubíjející, jinde se rozhodli jít tou cestou ubíjející byrokracie.
Možná bychom tady mohli sestavit - po vzoru "nahlížečů do spisu" na jednom poučném webu - síť "dochazečů na matriky" ve svém bydlišti nebo okolí, v rámci vzájemné výpomoci těm, pro které je cesta daleká a neekonomická.
Nestačí, že jim to není zakázáno. Principem právního státu je, že "Občanovi je dovoleno vše, co není zakázáno právem, zatímco státním institucím je zakázáno vše, co jim právem není výslovně dovoleno nebo co jim není výslovně přikázáno."
A už se to tu řešilo vícekrát.