Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

spic už jen wtf 
Něco jako "beru 100 Kč na hodinu, 3 Kč/km autem a působím v okrese Prachatickém"? Toho bych možná někdy využil.
Je to o lidech. Někde hodí matriku do scanneru, ofotí a pošlou a nic neřeší, protože byrokracie je ubíjející, jinde se rozhodli jít tou cestou ubíjející byrokracie.
Možná bychom tady mohli sestavit - po vzoru "nahlížečů do spisu" na jednom poučném webu - síť "dochazečů na matriky" ve svém bydlišti nebo okolí, v rámci vzájemné výpomoci těm, pro které je cesta daleká a neekonomická.
 
Nestačí, že jim to není zakázáno. Principem právního státu je, že "Občanovi je dovoleno vše, co není zakázáno právem, zatímco státním institucím je zakázáno vše, co jim právem není výslovně dovoleno nebo co jim není výslovně přikázáno."

A už se to tu řešilo vícekrát.
SANOV Střední Čechy 
Rok 1924 jsem uvedl, že je za podmínkou 30 let. To co uvádíte : 4) "Doslovný výpis z matriční se vydá ............." a) fyzické osobě, které se zápis týká, nebo členům rodiny ....... b) státnímu orgánu pro úřadní potřebu, c) orgánu územního samosprávného celku pro výkon přenesené působnosti - se se týká toho, kdy jsou data mladší než 100, 75 a 30 let.
MenthaPiperita
Že je to zvlášť u úmrtního zápisu skoro sto let starého debilita, o tom si tady asi třepit prsty nebudem.
MenthaPiperita
Odkazuje se na špatnou část paragrafu, ale to vem čert - bohužel si to asi může vyložit tak, jak píše:

(4) Doslovný výpis z matriční knihy se vydává pouze pro úřední potřebu státních orgánů nebo výkon přenesené působnosti orgánů územních samosprávných celků a lze jej pořídit i fotokopií matričního zápisu.

Leda by tady někdo měl k dispozici nějaké lejstro, nejlépe v odpověď nadřízeného orgánu na stížnost stran lemrovitosti nějakého matrikáře.
SANOV Střední Čechy 
Kopie z matrik - zákon §25b
Dnes jsem dostl odpověď na moji žádost o pořízení kopie matričního zápisu zemřelého z r. 1924. Matrikářka mě napsala, že : "§ 25 b zákona o matrikách neupravuje vydávání doslovného výpisu z matriční knihy, žadateli je umožněno pouze nahlédnutí do matriční knihy a vydání matričního dokladu. Žadatel může činit výpisy z matriční knihy v přítomnosti matrikáře. Vydání doslovného výpisu z matriční knihy podle zákona § 25 b zákona o matrikách není možné." Tím, že zákon vydání doslovného výpisu z matriční knihy neupravuje, není přece toto automaticky zakázáno. Vždyť je tam napsáno : "matriční úřad vydá fyzické osobě matriční doklad nebo povolí nahlédnout .... " Tím "vydá" není míněn doklad ve formě ofocení a zaslání zápisu ? V zákoně se nic takového nepíše, že by to bylo zakázáno. To si snad pí. matrikářka špatně vysvětluje. Asi se jí nechce, neboť dosud mě všechny matrikářky požadované zápisy ofotili a poslali poštou či e-mailem za 20,- dnes za 50,- Kč správní poplatek. Jaký je rozdíl, když si zápis ofotím já za její přítomnosti, nebo ho ofotí ona a pošle za správní poplatek a případné další náklady. Jde o její přístup, asi měla špatný den nebo zařechtal úřední šiml ?
 
ano, to vím, byla to jen nedobře formulovaná glosa... děkuji i tak
Nenašel by se někdo, kdo při zkoumání narazil na rod Hrdý na Benešovsku a v okolí? Vypadá to na rod myslivců, z těchto končin, když narazím na nějakého Hrdého, jde o myslivce. Jenže jejich rádius je neskutečně obrovský a i když hledám "kobercově", uvízl jsem na mrtvém bodě. Mám dvě rodiny, nejspíš se jedná o bratry - Jan Hrdý byl myslivcem v Drachkově, Bezejovicích a v Sejcké Lhotě (jeho děti se rodily mezi roky 1777-1808, přitom jsou tam nějaké časové mezery, takže mi unikají i jiné lokality, kde žil) a Václav Hrdý (*cca 1741-1802), který byl myslivcem v Popovicích, dále v Mladovicích a Hněvšíně. Dále jsem našel myslivce Václava Hrdého (zemřel 27.01.1769 ve věku 60 let v Budkově) a jeho manželku Magdalenu, která zemřela ve věku 67 let dne 19.07.1771 v Podhoří (Struhařov). To by mohli být rodiče výše zmíněných dvou myslivců. Nicméně se nejsem schopen posunout dál do minulosti, nevím kde žili Václav a Magdalena v mladších letech (abych mohl ověřit svou tezi o rodičích) a ani odkud pocházeli. Proto se ptám, jestli jste někdo, kdo pátráte v těchto lokalitách, nenarazil na nějaké Hrdé, cca od poloviny 18. století do historie. Rádius ale může být obrovský a nakonec to nemusí ani souviset z Benešovskem. Předem díky za tipy, moc by mi to pomohlo.
 
Tak to přece není - jeho otec se nechal zapsat přímo při křtu - viz můj odkaz níže.
To je pravda, ale nejen práce, já švabach téměř nepřečtu. Děkuju. Zdá se, že jablko nepadlo daleko od stromu, jeho taky legitimizovali až posléze. Moc díky ještě jednou
aha, netušil jsem - díky, já bych se do toho listování asi nepustil, ale Waki jste ušetřil spoustu práce...
Nemusíte listovat. Svatbu měli až 6. února 1844 u Nejsvětější Trojice v Podskalí. Je to na snímku 145 (v matrice na straně 280). On ty děti dodatečně legitimizoval. http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=1120AB6FF23745019F30AAE5BB521F4F&scan=145#scan145
pardon, 1835 a zpět do minulosti. Ale jestli se opravdu brali u sv. Tomáše, to nevím.
můžete zkusit prolistovat (nemá rejstřík) oddací matriku sv. Tomáš, roky 1836 a zpět (16.1.1836 se jim narodilo první společné dítě)
Ano, je to přesně takto, na svoji dobu to byla docela zajímavá rodinná historie: Josef Müller se narodil jako nemanželský, otec byl u polních myslivců a nestihl si vyběhat povolenku, po jejím získání byla svatba v nejbližším možném termínu (povinně troje ohlášky atd). Kdybyste někdo narazili na datum svatby Müller - Schebková, docela by mne to zajímalo, ale jsem opravdu patlal v tomhle, bez pomoci lidí tady nenajdu skoro nic... mimochodem, proč po něm pátrám, byl to opravdu docela významný rodák: https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Müller_(hudebník)
Dle Vašeho odkazu - věřím tam uvedeným datům :-) Josef se narodil - 17/2/1817 v Rynholci, matrika Nové Strašecí 24/14 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10284/14 otec je uveden - ale rodiče se vzali až pár týdnů po svatbě, protože byl otec voják, mohlo dojít k prodlení se svolením ? svatba rodičů - Nové Strašecí 24/131 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10283/131 Narození Šebkova syna Vincence - sv. Vojtěch N12 snímek 260 http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=176C083D2CAC43CA9BE50DBBB22D1622&scan=260#scan260
možná by pomohlo, kdyby Waki vložila odkaz na narození Josefa. Jinak podle níže odkazovaného soupisu měla Thekla z prvního manželství s dosud asi neidentifikovaným Šebkem syny dva - zmíněný Vincenc, a ještě Eduard.
S Josefem Müllerem má jako první (pokud nějaké dítě předtím neumřelo) dc. Josefu, nar. 16/1 1836, takže před tímto datem je potřeba hledat sňatek.
Já bych řekl, že se narodil - tak jak je zapsáno - v únoru, nikoliv v srpnu. Jeho žena je uvedena jako Tekla Šebková, spolu se synem z prvního manželství (Vincenc *20/8/1820, pokřtěn 22/8 u sv. Vojtěcha) - tam máte uvedeno rodné jméno Tekly = Wrchlabská.
Já taky v Praze pátrám minimálně, takže na to koukám jak jelen, ale matrika z roku 1885 v Praze vedená německy? To asi už v té době nebylo normální.