Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

mariss Chýnovsko, Nepomucko, Přešticko, ... 
Dobrý den, mám podobnou zkušenost. Seznamy byly připravené předem a pak se do nich doplňovalo, škrtalo a přepisovalo. Běžné to bylo u odrostlých dětí - slouží tam a tam, nebo provdala se za XY do AB. Nebydlel ten váš šafář na hospodářství, kde v té době ještě hospodařil jeho otec nebo bratr? Mám takto opačný případ - rodinu, která podle matriky žila ve vesnici, ale podle soupisu poddaných pracovala a bydlela "na puchýrně" (drtička rudy) asi 5 km od vesnice. Až po několika letech se u jejich dětí i v matrice začalo objevovat "puchýrna" jako místo narození. A další rodina si postavila vlastní domek (cca 1820), ale jejich další dvě děti byly ještě do matriky zapsané na původní číslo popisné, kde v té době už žil ženatý švagr s rodinou. Taky bylo běžné, že se děti narodily a byly pokřtěny v jiné vesnici, když matka slehla např. u své matky - typické u prvorodiček. Já to chápu tak, že matriky a SP jsou nezávislé zdroje (církev a panská správa), osobně přebírám místo narození z matrik a údaje ze SP beru jako náhled do jejich života, povolání, majetkových změn atd. Rovněž pokud je v SP uveden věk dětí, bývají to úplně vymyšlená čísla, klidně s rozdílem 10 let. Myslím, že úřednící ani ta hospodářství nenavštívili - většinou jim podklady připravil rychtář a ten pak i hlásil změny.
jacana smutný výročí, hladím fotky spím s urnou 
na Porta Fontium, podle nákuku hlavně Klatovsko, ale nejen
Nové pozemkovky SOA Plzeň? Uf, já nestíhám. SOA Praha má nové matriční přírůstky a vylovil jsem si tam tolik lidí...už abych byl v důchodu.
jacana smutný výročí, hladím fotky spím s urnou 
Co to mají zas za pitomost u "Plzeňáků" (Porta fontium), že u jedné z matričních knih Kolovče (1784-1863) nelze stahovat scany (ani zvětšené, ze základní velikosti to tam nejde nikde už minimálně od jara)
Možná to je i u jiných jinde, zatím jsem narazila na tuhle jednu (jinak jen občasně někde nějaká stránka, většinou s chybným scanováním).
Poradit si se získáním obrázku příslušné matriční stránky samozřejmě umím, ale vopruz a sere, že jaksi nechápu "pačemů soudruzi..."
Nebo snad chybka systému a po nahlášení možno doufat v nějakou uživatelům vstřícnou reakci?

jinak k nim aktuální info - přihodili novou dávku pozemkových knih
(akorát na to, abych byla schopna si v nich o svých předcích přiměřeně počíst, budu muset trénovat ještě nejmíň nějaký rok, ale to je můj soukr problém)

 
Mám DNA shodu s jedním Čechem, co v Gruzii žije 13 let. Zkusím mu říct a kdyžtak vám pošlu kontakt tu do zprávy. Máte Facebook?
Díky za tip, tu ruštinu už mám vyřešenou. Gruzínštinu tam zkusím nadhodit.
Reakce na | Vlákno  
Před časem tu bylo diskutováno
 
s tou gruzínštinou by mohli pomoci ve zdejším klubiku Jazykový koutek, tam leckdo umí ledajaký menší jazyk, ruštinu by tam určitě dali taky.
to ALL: Nemáte prosím Vás někdo zkušenost s touto aplikací Vídeňského státního archivu? Měla by tam fungovat možnost on-line objednávky nalezených záznamů, ale ač jsem se zalogoval, nikde jsem nenašel možnost dostat nalezený záznam do "košíku" a objednat si kopii, ač je to inzerováno. Rod Dovarů je pro mne hodně důležitý a jsem natěšený, že se dozvím spoustu nových věcí...
Díky za případnou radu.
 
Dobrý večer, mám kamarádku, která jest z Rusi. Napište mi prosím do vzkazníku a domluvíme se, jak byste mi poslal zápisy, co potřebujete přečíst.
Neměl by jste někdo tip, kam se obrátit: potřebuju v ruském zápise v kronice přečíst jedno slovo a pak tam jsou ještě asi dvě věty gruzínsky, a to už nedám vůbec...? Díky.
 
mohlo by být, každopádně zajímavý potenciální zdroj těch fotografií - samozřejmě se mi doma válí iks fotek a netuším, kdo by na nich tak mohl být...
Tak jsou to vlastně občanky a tam rodiče nejsou.
V SOkA Teplice jsem v inventáři našel pár položek, které se jmenují podobně, např. "Kartotéka k vydávání identifikačních průkazů s vyznačením protektorátních občanů", že by?
co oni v té Opavě už všechno nedigitalizovali! Vzhledem k omezenému rozsahu jsem tam toho moc nenašel, ale něco přece - dík! (věčná škoda, že na těch kartách nejsou uvedeni rodiče!)
Přesně tohle jsem měl na mysli :-) původně jsem teda myslel registrační formuláře, které předcházely vydání tohoto průkazu, ale to je jedno. Teď už jen aby to existovalo i v mé oblasti.
Já jsem měl štěstí, že něco podobbného (i když méně podrobné než ve Vašem případě) je v Opavě např. pro okres Hranice, kde jsem načerpal pár fotografií. Jsou tam i pobytové přihlášky, ale zdaleka ne pro všechny obce. Pokud jste myslel něco jiného nebo to znáte, omlouvám se.
http://digi.archives.cz/da/permalink?xid=1C571DFC36F711E397463CD92B63F26B&scan=7b7dafe001094ff99452eee0d071ddac
:-) Však víte, je to věčný boj.
Děkuji crs za upřesnění, a ad Petronila - ano, zase jsme u Hlavy 22, neboť jak se prokáže, že zemřel, pokud o něm nic nevíme ...
 
trojčata 1723 Kostelní Hlavno
zde v indexu zemřelých https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13091/171 jsou i v matrice https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13074/370
 
Pro ostatní: Takhle vypadá karta z fondu Policejní ředitelství - evidence obyvatel - PŘ II - EO

https://prazsky.denik.cz/galerie/hledame-sve-predky-policejni-pobytove-prihlasky.html?photo=1&back=913072618-2784-63

O tom jak vypadají žádosti o pasy a další z fondu Policejního ředitelství II - všeobecné spisovny si můžete udělat představu např. na holocaust.cz
https://www.holocaust.cz/databaze-dokumentu/dokument/104799-blochova-klara-zadost-o-vydani-cestovniho-pasu/

Problém je, že pokud to není váš přímý předek a narodil se méně než před 100 lety, a vy neprokážete, že dotyčný zemřel, nic vám nepůjčí, případně děti v kartě začerní.