Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

s tou gruzínštinou by mohli pomoci ve zdejším klubiku Jazykový koutek, tam leckdo umí ledajaký menší jazyk, ruštinu by tam určitě dali taky.
to ALL: Nemáte prosím Vás někdo zkušenost s touto aplikací Vídeňského státního archivu? Měla by tam fungovat možnost on-line objednávky nalezených záznamů, ale ač jsem se zalogoval, nikde jsem nenašel možnost dostat nalezený záznam do "košíku" a objednat si kopii, ač je to inzerováno. Rod Dovarů je pro mne hodně důležitý a jsem natěšený, že se dozvím spoustu nových věcí...
Díky za případnou radu.
 
Dobrý večer, mám kamarádku, která jest z Rusi. Napište mi prosím do vzkazníku a domluvíme se, jak byste mi poslal zápisy, co potřebujete přečíst.
Neměl by jste někdo tip, kam se obrátit: potřebuju v ruském zápise v kronice přečíst jedno slovo a pak tam jsou ještě asi dvě věty gruzínsky, a to už nedám vůbec...? Díky.
 
mohlo by být, každopádně zajímavý potenciální zdroj těch fotografií - samozřejmě se mi doma válí iks fotek a netuším, kdo by na nich tak mohl být...
Tak jsou to vlastně občanky a tam rodiče nejsou.
V SOkA Teplice jsem v inventáři našel pár položek, které se jmenují podobně, např. "Kartotéka k vydávání identifikačních průkazů s vyznačením protektorátních občanů", že by?
co oni v té Opavě už všechno nedigitalizovali! Vzhledem k omezenému rozsahu jsem tam toho moc nenašel, ale něco přece - dík! (věčná škoda, že na těch kartách nejsou uvedeni rodiče!)
Přesně tohle jsem měl na mysli :-) původně jsem teda myslel registrační formuláře, které předcházely vydání tohoto průkazu, ale to je jedno. Teď už jen aby to existovalo i v mé oblasti.
Já jsem měl štěstí, že něco podobbného (i když méně podrobné než ve Vašem případě) je v Opavě např. pro okres Hranice, kde jsem načerpal pár fotografií. Jsou tam i pobytové přihlášky, ale zdaleka ne pro všechny obce. Pokud jste myslel něco jiného nebo to znáte, omlouvám se.
http://digi.archives.cz/da/permalink?xid=1C571DFC36F711E397463CD92B63F26B&scan=7b7dafe001094ff99452eee0d071ddac
:-) Však víte, je to věčný boj.
Děkuji crs za upřesnění, a ad Petronila - ano, zase jsme u Hlavy 22, neboť jak se prokáže, že zemřel, pokud o něm nic nevíme ...
 
trojčata 1723 Kostelní Hlavno
zde v indexu zemřelých https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13091/171 jsou i v matrice https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13074/370
 
Pro ostatní: Takhle vypadá karta z fondu Policejní ředitelství - evidence obyvatel - PŘ II - EO

https://prazsky.denik.cz/galerie/hledame-sve-predky-policejni-pobytove-prihlasky.html?photo=1&back=913072618-2784-63

O tom jak vypadají žádosti o pasy a další z fondu Policejního ředitelství II - všeobecné spisovny si můžete udělat představu např. na holocaust.cz
https://www.holocaust.cz/databaze-dokumentu/dokument/104799-blochova-klara-zadost-o-vydani-cestovniho-pasu/

Problém je, že pokud to není váš přímý předek a narodil se méně než před 100 lety, a vy neprokážete, že dotyčný zemřel, nic vám nepůjčí, případně děti v kartě začerní.
Já zkusím v příštím týdnu napsat do SOkA, jestli je šance, že v těch fondech bude něco kromě náhodných nálezů. Když jsem tam kdysi objevil žádost praprababičky o vynětí z odsunu, tak u toho byl přiložen průkaz antifašisty s fotkou, ale bylo mi řečeno, že tyto nálezy jsou spíše nahodilé a fotky většinou nepopsané. Tak uvidíme, jestli u "kennkarten" to bude jiné.
 
jacana smutný výročí, hladím fotky spím s urnou 
Dotaz skorolamy k údajům v soupisu poddaných (>1812)
Jak si mám vysvětlit zápisy v soupisu poddaných, kde je můj předek v učitých letech zapsán na adrese XY s doplňující poznámkou, že šafářuje v jiné obci téhož panství (v soupisech vedenou samostatně), přičemž v oné obci, kde šafářoval se mu podle matriky téhož roku narodilo dítě. Opakuje se to i v několika následujících zachovalých/dostupných soupisech. Když byl následně převelen šafářovat do další obce, tak už je zapsaný na správném místě.
Ty dvě obce jsou od sebe tedy v poměrně slušné docházkové vzdálenosti (5 km), takže by se dalo uvažovat, že do "fachy" docházel, ale zas matou ti potomci.
V té oné druhé obci je zapsána jiná rodina s poznámkou, že šafář v zase jiné obci, ta už je ale pěšky od té zapsané 15km

Z podrobného prohlížení knih mi sice přišlo, že úředník měl seznamy předpřipraveny a aktuální změny zjištěné v terénu tudíž občas řešeny škrtnutím, poznámkou, vepiskem. Specifičnost termínů změn funkcí v chovu ovcí, je mi známa.
 
Většinou se v tom hledá na dotaz. Inventář zde, http://badatelna.eu/fond/541/zaznam/386975 , pokud myslíme totéž.
 
Já v tom fondu bohužel nehledal osobně, okopíroval a zaslal mi to přímo archiv, cena za okopírování cca 10 stran, zaslání pdf a (asi) i rešeršní čas byla okolo 300 Kč. Jednalo se o velmi tenkou složku vedenou na danou osobu, kde se nacházela úplná všehochuť různých správních dokumentů a právě i ona žádost o pas. Inventář on-line jsem teď nenašel (není?), tenkrát mi to tuším našli na přímý dotaz. Jednání bylo velice promptní. A ano, zdá se, že se fond týká jen Prahy.
Vypadá to takto: https://arcinsys.hessen.de/arcinsys/digitalisatViewer.action?detailid=v6309766&selectId=50506765
Dá se tam i vyhledávat, ale zaindexovanou mají pouze část spadající pod městský archiv Darmstadt. Pro ostatní je třeba psát e-mail přímo do archivu. https://landesarchiv.hessen.de/genealogie-6_kennkartenmeldeboegen

Předpokládám, že ten fond v NAČR se týká pouze Prahy, nebo ne? Existuje nějaký online inventář, ve kterém lze příjmení vyhledat? S komunikací s NAČR nemám moc dobré zkušenosti a za vyhledání si účtovali docela pálku i za negativní výsledek.

 
Ten váš hesenský nález je pozoruhodný, dává mi určitou naději ohledně jedoho ztraceného příbuzného!

U nás akorát vím (už to tu myslím i proběhlo) v NAČR o zajímavém fondu Policejní ředitelství II, kde se nacházejí žádosti o pasy; našel jsem tam na formuláři pasovou fotografii jednoho pro mě dosti tajemného příbuzného z 20. let, což byl nález, o jakém se mi ani nesnilo...