Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Vzhledem k lokalitě by to mohlo být i pozdější uložení při likvidaci blízkých obcí kvůli dolu. Stálo by za to to zjistit, s takovou datací je to zřejmě cenný artefakt.
 
SANOV Střední Čechy 
Je to ve vesnici Okořín-Strupčice u Mostu. Nalezl to kamarád při odvozu skládky-bordelu při planýrování parcely pro stavbu domku. Opravy se ujal na jaře roku 2020 sochař Štěpán Bílek a práci dokončil 18. května 2020, písmo nepřečetl. Plastika se dnes nachází u křižovatky cest v západní (horní) části Okořína. Na starých mapách biskupství Litoměřice, stabilního katastru .... atd. není v tomto místě nic označeno, pravděpodobně to sem na skládku bylo přivezeno z jiné lokality za éry po r. 1948 ! Okolo Okořína byly samé cihelny a doly, dnes je na samé hranici povrchového dolu. ------- Mám zkušenost z mé rodné vesnice, že v knize dějin farnosti zde byly všechny křížky a pod. sakrální objekty popsány i nakresleny. Okořín patřil pod farnost Všestudy, jejíž písemné archiválie jsou na Litoměřickém arcibiskupství. Jinak všem děkuji za reakce.
Doporučuji přečíst článek "Kopírování obtížně čitelných nápisů z kamenných objektů", Sborník Havlíčkobrodské společnosti pro povznesení regionálně historického povědomí, č. 2, str. 2-8, autor O. Málek. Je dostupný na adrese: http://home.tiscali.cz:8080/hb.history/sb_index.htm

Osobně se přikláním k DOM (Deo Optimo Maximo - Bohu nejlepšímu největšímu), to byl zrovna za renesance docela šlágr.
(jinak nevím tedy, ale ty vysprávky paty a zvýraznění letopočtu nesvědčí zrovna o legendě "vytaženo ze skládky")
To první slovo mi spíš přijde jako Thomas. Chtělo by to víc fotografií jak celku tak detailu včetně místa nálezu. Jinak pochybuju, že by to tady kromě nálezce někdo znal... ;-)
Zajímavé. Jaká je to lokalita? Případně vzkazník.
 
SANOV Střední Čechy 
Boží muka
Kamarád našel při skrývce st. parcely ( bývalá skládka ) kamenný objekt . boží muka - kde v horní části je křížek s JK a pod ním text, dost poškozený ve spodní části. Pravděpodobně je latinsky, v prvním řádku čtu 1583, ve druhém DOM .... Kr.... Jedná se o dost starý objekt, možná že se tento text opakoval i na jiných podobných artefaktech. Prosím, pokud by jste ho znali či něco přečetli, budu vděčný. ---------------- https://ibb.co/gFc55dw --------------- https://ibb.co/RHdvQDm
 
Může, ale jenom chvilku :-)
 
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Ano, otevřených jich lze samozřejmě mít více, ale nesmí se v nich listovat :)
Tak jednu matriku v chromu a druhou ve firefoxu a treti v jinem browseru a je to :-)
 
Mně to šlo na víc matrik, ale byl vždycky megaopruz to správně srovnat za sebou. Rozhodovalo pořadí oken.
A kdybych někde tenkrat nenašel kilometr dlouhý odkaz na přímé hledání matrik, myslím, že bych to nikdy neodhalil.
 
No tohle není anonymní okno, jen oddělený prostor, lze seskupovat taby do těch prostorů v rámci jednoho okna. Ale jasně, opruz to bude i tak.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Většina prohlížečů má anonymní okno, což jde použít (aspoň) na druhou matriku nakopírováním permanent linku, a index lze nechat otevřený a nehýbat s ním (otevřít jako první), a případné další matriky jen tu "mezistránku" matriky (protože vyhledávání má taky takovou úžasnou feature, že tam nefunguje "zpět" a vůbec se to celé resetuje). Ale je to takový zbytečný opruz.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Když k tomu dojde příště můžete nasdílet email na dotyčného admina, aby mu mohlo vív lidí napsat, že je to problém (což není ani moc humor, onehdy jsem za poměrně břitkou emeilovou kritiku byla osobně poděkována českou zástupkyní nějaké německé firmy, které prý oni tvrdí už roky že se v jejich katalogu nedá hledat, ale oni vždycky odvětí, že zákazníci si nestěžují, ještě mi na odchodu řekla, že kdybych znala jiné kolegy kteří si taky na totéž stěžují, ať rozhodně taky napíšou).
Problém s prohlížením víc matrik najednou se kdysi "řešil" ve vedlejší diskuzi Archivní katalog AHMP. Admin na tento problém reagoval komickou odpovědí "Tohle je pro mě nový požadavek, který zatím nikdo nevznesl. Proto aplikace funguje "jen na jednu matriku"". On ten požadavek nikdo nevznesl proto, že do té doby to fungovalo bez problému.
 
Firefox má rozšíření Multi-Account Containers, které oddělí taby to více virtuálních boxů a v každém se to chová jako samostatný prohlížeč, asi by pomohlo i na tu Opavu. Ale nepoužívám ani Opavský archiv, a zatím ani to rozšíření, ale už jsem na něj slyšel chválu.
No musím říct, že to dělají nějakou poměrně dlouho dobu všechny vademeca a je to peklo. A když si to otevřu ve dvou rozdílných prohlížečích, tak to po chvíli napíše jakýsi error a je po srandě. Hlavně musím potvrdit, že se naprosto zkomplikovalo vyhledávání čehokoliv. Kdybych bezpečně nevěděla, že jsem měla konkrétní gruntovnice pod Litoměřicema otevřené, asi bych to vzdala. Ale, to co jsem v prvopočátku hledala chvilku, zabralo spoustu času. Takže jestliže pod Opavou přestaly fungovat linky, tak v těch Litoměřicích budu ty gruntovnice hledat zase. A zkoušeli jste hledat ve vademecu NA, kde by měly už být věci z badatelny.eu? Já tam totiž opět nic nenašla na první dobrou.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Tak to možná bude tím. Já jsem Opavu používala tak nejdřív... rok nazpět? A jen zběžně. Tehdy byl velký problém s načítáním dalších stránek, dost často se to zasekávalo. Nyní už to načítá plynule ale zas ty zmíněné věci (jestli už byly tehdy nevím).

Ano, různorodost archiválií mají, ale když tam poprvé přijde člověk a snaží se najít matriku, je to docela peklo.
Reakce na | Vlákno  
myslel jsem hlavně co do objemu a různorodosti přístupných digitalizovaných archiválií - to snad nemá žádný jiný archiv. Já teď ve vademecu delší dobu nehledal, a ty problémy, co popisuješ, jsou možná spojené až s nějakou novější verzí - dřív jsem míval otevřených x matrik nezávisle