Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Zajímavé. Jaká je to lokalita? Případně vzkazník.
 
SANOV Střední Čechy 
Boží muka
Kamarád našel při skrývce st. parcely ( bývalá skládka ) kamenný objekt . boží muka - kde v horní části je křížek s JK a pod ním text, dost poškozený ve spodní části. Pravděpodobně je latinsky, v prvním řádku čtu 1583, ve druhém DOM .... Kr.... Jedná se o dost starý objekt, možná že se tento text opakoval i na jiných podobných artefaktech. Prosím, pokud by jste ho znali či něco přečetli, budu vděčný. ---------------- https://ibb.co/gFc55dw --------------- https://ibb.co/RHdvQDm
 
Může, ale jenom chvilku :-)
 
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Ano, otevřených jich lze samozřejmě mít více, ale nesmí se v nich listovat :)
Tak jednu matriku v chromu a druhou ve firefoxu a treti v jinem browseru a je to :-)
 
Mně to šlo na víc matrik, ale byl vždycky megaopruz to správně srovnat za sebou. Rozhodovalo pořadí oken.
A kdybych někde tenkrat nenašel kilometr dlouhý odkaz na přímé hledání matrik, myslím, že bych to nikdy neodhalil.
 
No tohle není anonymní okno, jen oddělený prostor, lze seskupovat taby do těch prostorů v rámci jednoho okna. Ale jasně, opruz to bude i tak.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Většina prohlížečů má anonymní okno, což jde použít (aspoň) na druhou matriku nakopírováním permanent linku, a index lze nechat otevřený a nehýbat s ním (otevřít jako první), a případné další matriky jen tu "mezistránku" matriky (protože vyhledávání má taky takovou úžasnou feature, že tam nefunguje "zpět" a vůbec se to celé resetuje). Ale je to takový zbytečný opruz.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Když k tomu dojde příště můžete nasdílet email na dotyčného admina, aby mu mohlo vív lidí napsat, že je to problém (což není ani moc humor, onehdy jsem za poměrně břitkou emeilovou kritiku byla osobně poděkována českou zástupkyní nějaké německé firmy, které prý oni tvrdí už roky že se v jejich katalogu nedá hledat, ale oni vždycky odvětí, že zákazníci si nestěžují, ještě mi na odchodu řekla, že kdybych znala jiné kolegy kteří si taky na totéž stěžují, ať rozhodně taky napíšou).
Problém s prohlížením víc matrik najednou se kdysi "řešil" ve vedlejší diskuzi Archivní katalog AHMP. Admin na tento problém reagoval komickou odpovědí "Tohle je pro mě nový požadavek, který zatím nikdo nevznesl. Proto aplikace funguje "jen na jednu matriku"". On ten požadavek nikdo nevznesl proto, že do té doby to fungovalo bez problému.
 
Firefox má rozšíření Multi-Account Containers, které oddělí taby to více virtuálních boxů a v každém se to chová jako samostatný prohlížeč, asi by pomohlo i na tu Opavu. Ale nepoužívám ani Opavský archiv, a zatím ani to rozšíření, ale už jsem na něj slyšel chválu.
No musím říct, že to dělají nějakou poměrně dlouho dobu všechny vademeca a je to peklo. A když si to otevřu ve dvou rozdílných prohlížečích, tak to po chvíli napíše jakýsi error a je po srandě. Hlavně musím potvrdit, že se naprosto zkomplikovalo vyhledávání čehokoliv. Kdybych bezpečně nevěděla, že jsem měla konkrétní gruntovnice pod Litoměřicema otevřené, asi bych to vzdala. Ale, to co jsem v prvopočátku hledala chvilku, zabralo spoustu času. Takže jestliže pod Opavou přestaly fungovat linky, tak v těch Litoměřicích budu ty gruntovnice hledat zase. A zkoušeli jste hledat ve vademecu NA, kde by měly už být věci z badatelny.eu? Já tam totiž opět nic nenašla na první dobrou.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Tak to možná bude tím. Já jsem Opavu používala tak nejdřív... rok nazpět? A jen zběžně. Tehdy byl velký problém s načítáním dalších stránek, dost často se to zasekávalo. Nyní už to načítá plynule ale zas ty zmíněné věci (jestli už byly tehdy nevím).

Ano, různorodost archiválií mají, ale když tam poprvé přijde člověk a snaží se najít matriku, je to docela peklo.
Reakce na | Vlákno  
myslel jsem hlavně co do objemu a různorodosti přístupných digitalizovaných archiválií - to snad nemá žádný jiný archiv. Já teď ve vademecu delší dobu nehledal, a ty problémy, co popisuješ, jsou možná spojené až s nějakou novější verzí - dřív jsem míval otevřených x matrik nezávisle
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Já teda SOA Opavu jako nej v digitalizaci rozhodně nevnímám, jejich systém relativních volání (asi) stránky, kdy si nemůžu otevřít dvě matriky ve dvou oknech aby mi najednou nezačala přeblikávat původní, nebo pitomé "přímé odkazy na stránku" které obsahují náhodný klikháky. Tohleto je pěklo mít otevřený indech a do toho matriku, najednou zničehonic zjistíte že listujete v něčem úplně jiném, než jste si mysleli. A stránky nejdou zadat, jen vybrat. Hledání funguje naprosto chaoticky pokud nepoužijete filtry a pokud nenásledujete ten správný odkaz, strávíte nejdřív čas odklikáváním všeho co nechcete hledat. To má rozhodně do uživatelské příjemnosti daleko.

Ale je pravda, že se děsím jak to provede Acta Publica při přechodu z Flashe. Jejich odkazy ale danými problémy netrpí a navíc je v odkazu vždycky signatura a strana (vesměs). Pořád doufám, že i po změně nějak ty původní nechají fungovat, mno..
trojčata 1678 Malá Hraštice
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12440/7
 
nejde. To jsou fakt idioti. A obzvlášť zamrzí, že je to archiv, který jiak v digitalizaci vede - a tím víc odkazů všichni mají. To je k posrání, sotva se člověk vzpamatuje z podobného smart move u Matriculy, bác, SOA Opava se rozhodne držet krok.
spic už jen wtf 
aneb: Víme, že jsme to udělali blbě, ale přesměrováním vám to rozhodně neulehčíme! Radši se nebudu dívat, jestli jde nový odkaz ze starého odvodit.
jen se chci zeptat - to v SOA Opava zešíleli? Neboť co jiného má znamenat tahle hláška:


POUŽÍVÁTE ZASTARALÝ ZPŮSOB ODKAZOVÁNÍ!

Váš odkaz původně směřoval na sken v pořadí: 270

Po zavření tohoto okna se prosím přesuňte na uvedené pořadí (stránku) ručně a uložte si PŘÍMÝ ODKAZ NA SKEN znovu.

Děkujeme za pochopení


Takže jako budu ty tisíce "Přímých odkazů na sken" takhle přepatlávat? Co je tohle za kretenismus?
 
Tak to prostě praštilo do očí, co to tam mele o nelegálnosti záznamů v kronice a taky jsme jim to tam hned napsal. Ty dotěrný dotazy ke konci jsem byl vesměs já. Hlavně, že v zákoně o obecních kronikách, paragraf 4, je že kronika je veřejně komukoliv k nahlédnutí a podle ní to po prohlášení za rchiválii nespadá pod paragraf 37, odst. 11, archivního zákona, kde je jasně psáno, že ochrana osobních údajů podle odst.1 až 3 se nevztahuje " … na archiválie, které již byly před podáním žádosti o nahlížení do nich veřejně přístupné, jakož i na archiválie, které byly jako dokumenty VEŘEJNĚ PŘÍSTUPNÉ PŘED PROHLÁŠENÍM za archiválii". Ona se tam bude hádat, že to nespadá pod odst. 11, co víc tam chce mít ještě napsáno? A ještě se mi tam bude snažit zesměšnit tím, jak jsou ti původci v odst. 11 přesně vyjmenovaní. To by si ho ale nejdřív musela přečíst do konce. To samé platí pro matriky v případě MZA a těch jejich lhůt vycucaných z prstu. U sčítání 1921 platí, kdo chce, tak to na webu nechá jako Třeboň, Plzeň a Opava, kdo nechce, ten si důvod najde a já umím právnicky zdůvodnit oboje.