Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

BTW - voják se stejným jménem a příjmením Michek Antonín *1/7/1895, shodou okolností také narozený ve Vršovicích, byl také vojínem 8. pěšího pluku - byl zajat 7/6/1915, v listopadu téhož roku se v Taškentu přihlásil do legií, kam následující rok vstoupil - a skončil válku jako četař 1. střeleckého pluku 30/9/1920
Ale podle toho výstřižku on "nepadl v zákopech u Nižního Novgorodu", on tam byl v zajateckém táboře! Nemůže tedy být v kartotéce padlých a je zbytečné ho hledat ve vojenských matrikách.
Myslím, že ano, obyčejný voják, mladý kluk. Vojenský archiv ho ani nemá v kartotéce padlých (databáze ani lísteček), přitom já mám toto: https://msgenealogie.webnode.cz/_files/200000064-03cd404c73/mh.jpg
Kromě toho v ústním podání, že snad po válce přišel nějaký muž k jeho matce domů a sdělil ji, že v zákopech v Rusku nalezli nějakého ubodaného vojáka a to byl Tonda.

GeneralHalsey: Hm, já jsem snad procházel ty matriky (8. pluku), ale koukal jsem jen vzadu do těch indexů, tak jestli uvádíte, že jsou nespolehlivé....prohlédnu tedy někdy konkrétní knihy. Jisté je, že zemřel, domů se nevrátil.
monoptalmos Praha, Vysočina 
slovenské matriky
Dobrý den. Dokáže mě prosím někdo stáhnout následující matriku:

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GR7S-D7P?mode=g&i=148&cc=1554443

která je digitalizována na FamilySearch. Já má již zastaralý počítač a na něm XP. Obrázky se mě už nenačítají. Děkuji
 
Jiffy Moravia 
Ale vždyť tato doba je už dávno tady. Na západě se dají koupit testy DNA normálně v drogerii. A u nás je v rámci projektu Genetika a příjmení základní test Y-chromozomální DNA dokonce zdarma. I to plošné testování se rozjíždí. Já sám jsem otestoval díky GaP téměř 3 000 rodů z Moravy. :-)

tomasokoun  
Já taky doufám, že se mi jednou podaří zjistit, pomocí DNA testů, kdo byl otcem mého pradědy a koho otcovské linie jsem pokračovatelem.. Cca před 10 lety vyšel v magazínu Práva článek, kde tvrdili, že do 5 let budou v každé lékárně automaty na DNA testy a jedno testování výjde na 500Kč. Po 10 letech stále nic. Pokud jednou dojde k plošnému testování všech otcovských linií, tak bych se mohl nějakého výsledku dopátrat.
Jiffy Moravia 
Já bych zase toho dopsaného otce nevylučoval, ve většině případů to skutečně sedí, ale bez toho autozomálního testu jsou vše jen domněnky. Věřím, že časem se stane v genealogii standardem na tyto a podobné otázky odpovídat právě genetickým testováním.
tomasokoun  
Dobrý den, takové případy, kdy si muž vezme za manželku ženu, která má jedno či více dětí jsou časté. Někdy se manžel po svatbě nechá zapsat za otce dítěte a jindy ne. Já se kloním k tomu, že dědeček není biologickým otcem matky. Potvrdit by to šlo jedině tím testem DNA jak píše Jiffy
Dobrý den, moc bych prosila o zaslání soupisů z roku 1690, dávám do vzkazníku email. Děkuji
eva48 hronovsko pardubicko 
Je tam i poštovní lístek z Jekatěrinburgu. Vypadá to, že vlak se zajatci jezdil všude možně, ne rovnou z Moskvy do Samary. Dočetla jsem se, že v r. 1915 Rusko ještě nepočítalo s tak velkým množstvím "vojennoplennych" - tedy válečných zajatců, a s jejich pracovním využitím. Nebyly postaveny zajatecké tábory, nebylo určeno, kam je mají umístit na práci. To přišlo až později. Bohužel, je taky známo, že tato kapitola 1. světové války je nejméně historicky zpracovaná. Pravda, dnes je to letadlem z Moskvy do Samary kousek. V dobytčácích v Rusku to asi takový med pro zajatce nebyl.
trojčata a čtyřčata
Děkuju za ně - Ohad, Jezevec 1, MenthaPiperita za oboje (Hostouň mám sice prošlou, ale tak o 50 let a více dříve), Petronila a miana. Všichni jste trefili do černého, ani jedna jsem ještě neměla.
 
Polnisch Leuten je Horní Lutyně, dnes část Orlové. Odtud jsem taky :-)
opravuji obec jsou to Lžovice
trojčata 1673 Chrčice?
ta tu ještě nebyla: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11637/4 vpravo uprostřed
 
to POKO a Abulin
Bude to nepřekvapivě tak, jak říkáte. Dohledal jsem si v matrikách údaje o předcích toho, co se zřekl (byl zřeknut) predikátu "z Vartenberku", viz níže.
Rudolf Čeněk, otec zřeknuvšího, byl hospodářským správcem u Kinských, tak mu to asi vlezlo do hlavy a cítil, že by se mohl "ošlechtit" :-)Jeho otec Josef už byl ale "normální".

 
lucipher ¯\_(ツ)_/¯ 
Stejně, jak se za těch 100 let změnilo vnímání vzdálenosti: Samara = "projel jsem snad už celou Rus". Přitom je to relativně kousek od Moskvy ;)
eva48 hronovsko pardubicko 
Pro zájemce o průběh ruské fronty a vojácích, zajatcích a jejich osudech je na google několik zajímavých článků, většinou od různých dobrovolných spolků, které se 1. světovou válkou zabývají. Také se dá využít již jmenovaný Vojenský archiv, je tam jméno, narození, bydliště a datum a místo, kde padl.
 
eva48 hronovsko pardubicko 
Mám k dispozici pár lístků z ruské fronty a pak zajetí mého děda / nar. 1893, zemř. 1931 na následky válečného onemocnění/. Byl zajat někde v Haliči v zimě v r. 1915, pak podle vyprávění babičky jako zajatec pracoval v Rusku u sedláka v mrazech a bez bot / jen onuce a sláma/. V létě r. 1915 v nemocnici v Moskvě ve velmi špatném stavu / asi vás už neuvidím /. Doma mysleli, že je už mrtvý, nechali ho hledat přes Červený kříž, který vedl jakous takous kartotéku vojáků. Po zlepšení zdravotního stavu zajatce rozváželi vlakem po celém Rusku /dědův lístek až ze Samary/, "projel jsem snad už celou Rus". Zajatce umísťovali většinou na těžké práce tam, kde chyběli ruští mužové, kteří byli na frontě. Dědu umístili jako horníka v Donbasu, 1917 psal: robotuju tu už druhý rok a vy nepíšete, asi jste na mě všichni zapomněli / pošta chodila sporadicky, nebo vůbec ne/. Po VŘSR nastal v Rusku všeobecný zmatek, a některým zajatcům se podařilo utéct. Kdo utekl až domů, musel se hlásit, a musel znovu do armády / válka stále trvala/. Kdo odmítl, nebo se schovával, mohl být i zastřelen. Byla to strašná doba, vůbec si nedovedeme představit, co si ti lidé prožili.
 
GeneralHalsey  
No, co vím tak alespoň z Haliče se na dovolenky do Čech jezdilo. Pravda, ten pradědův bratr byl feldwebl, ale doma na dovolence určitě byl.