Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Tak pod Třeboní jsou zachované i sčítací operáty 1857, ale není jich mnoho. Jinak jsem se setkala se sčítáním mužů a domů na konci 18. století, většinou ale byla sčítání zachována pod archivem města v příslušném SOka. Pak se vyskytují nějaká sčítání v Českém Guberniu, nebo ve Staré manipulaci, ale je to dost náhoda. Zatím největší množství soupisů poddaných je pod Třeboní, pak ve větších panstvích. Jenže je těžké se k nim mnohdy dostat. Třeba rozlehlá panství ve Východních Čechách ještě nemají ani zpracovanou archivní pomůcku, takže se nepůjčují. Je to dost různé, ale musím potvrdit, že Jihočeši byli, co se týče evidence nedostižní.
MenthaPiperita  
 
MenthaPiperita  
Pardon, měli jsme s kolsi stejnou myšlenku ve stejnou chvíli...
MenthaPiperita  
Teď neryju, ale vážně se ptám, protože to zajímá - viděl jste někde existující sčítací archy starší než 1869 (fyzicky, ne online)? Kdy a jak sčítání proběhla rámcově vím (z literatury). Mně zatím všude tvrdili, že se nic staršího než 1869 nedochovalo, někde nemají komplet ani 1921.
Mě by třeba zajímalo, zda se nějaké staré sčítání z 18. století skutečně někde dochovalo. V okresních archivech v obecních/městských fondech je všechno až od r. 1869 a to často dost torzovitě, ve fondech velkostatků soupisy poddaných, ale i ty jsou jen výjimečně, ve fondech far občas soupisy duší až cca po polovině 19. století a to také dost vzácně a často torzovitě a v žádném jiném fondu (Stará manipulace apod.) jsem nic kromě robotních seznamů (ty asi nejsou online?) nenašel.
Já bych (s tím nikde) nebyl tak kategorický - sčítání lidu nařídila JCM Marie Terezie již v roce 1753. Později od roku 1770 nařídila i sčítání lidu, domů a dobytka (z vojenských důvodů) - proto proběhlo očíslování domů, od té doby máme "dodnes" platná domovní čísla. V letech 1777-1828 prováděly úřady sčítání každoročně, poté jednou za tři roky, až do roku 1846 ... v archivech bezpochyby jsou - ale asi jich nebude příliš "on-line". Na druhou stranu pro Lovčice jsou matriční indexy od roku 1685. Za Roždalovice (Švejk, Peters) jsem si posypal hlavu :-)
Můžete najít něco podobného, soupisy poddaných, budou asi ve fondu příslušného velkostatku - někde v inventáři (SOA). Případně snad farní soupisy duší, které vedla církev, to bude asi ve fondu farního úřadu XY (SOkA). Občas se dá něco vygooglit online, že to někdo přepsal nebo už je digitalizováno atd. Ale asi si to pletu jen s Třeboní, která to má a člověk se bádáním v jižních Čechách hrozně namlsá. V Národním archivu zase mají robotní seznamy (cca 1777), to je také celkem zajímavé.
No jo, asi mám smůlu na posledních pár svazků. V tom soupisu přírůstků od Petrse tato kniha ani není, zdá se, že ji r. 2019 již měli v archivu. Jinak máte pravdu, že snad drtivá většina matrik už tam je.
MenthaPiperita  
Kolegové vám jasně píšou, že nic takoveho neexistuje. Nikde. Obyvatelstvo se sčítá pravidelně od roku 1869. Pokud chcete nějaký seznam, pak by to v této době byl nejvýš soupis poddaných.
Ano to vim potřebovala bych jak jsem psala od roku 1800????
Jestli to není tím, že matriky pořád přibývají? A někdy se musí před skenovánín restaurovat? Přírůstky jsou hezky vidět na https://ebadatelna.soapraha.cz/pages/StatisticsPage
Zajímavé - loňský červen se chlubili, že mají matriky komplet (dokonce s vykřičníkem) - viz jejich aktuality.
Lovčice dochováno a přístupné 1870-1880-1890-1900-1910.
 
Sčítací operáty nemají s matrikama zhola nic společného. Má-li to Zámrsk digitalizováno nevím. Každopádně sčítací operáty, pokud jsou pro danou obec zachovány, začínají nejdříve rokem 1869. To ale není pravidlo, třeba na kolínsku je téměř všude první dochované sčítání 1921.
https://www.czso.cz/csu/czso/historie_scitani_lidu_na_uzemi_ceske_republiky_i_
No tak sláva.
sčítací operáty východočeského kraje
Zdravím všechny.mam dotaz kde bych našla sčítací operáty východočeského kraje nejlepe obce Lovčice.Hledala jsem v v matrikách v Zámrsku i ve Sbírce matrik Východočeského kraje.V lovčicích mají jen od roku 1870.Já bych potřebovala od roku 1800.díky moc
 
Děkuji moc za tip paní na matrice za malý poplatek malý výcuc poslala
Nespletl viz např. Rožďalovice 31. O té v říjnu psali, že bude brzy digitalizována.
ŠVEJK - proč si myslíte, že SOA Praha nemá všechny matriky digi - všechny jsou na webu už od června loňského roku? Nespletl jste si to s AHMP?
Archiválie většinou trpí zvýšenou kyselostí, což je především způsobeno hmatáním a sekundárně též postupnou změnou ovzduší. Některé papíry degradují více, jiné méně, je to docela věda. Jde to odkyselovat, je to na přípravu poměrně náročné, ale pokud se příslušná věc zároveň zdigitalizuje, degradace se výrazně zpomalí.