Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Mě by třeba zajímalo, zda se nějaké staré sčítání z 18. století skutečně někde dochovalo. V okresních archivech v obecních/městských fondech je všechno až od r. 1869 a to často dost torzovitě, ve fondech velkostatků soupisy poddaných, ale i ty jsou jen výjimečně, ve fondech far občas soupisy duší až cca po polovině 19. století a to také dost vzácně a často torzovitě a v žádném jiném fondu (Stará manipulace apod.) jsem nic kromě robotních seznamů (ty asi nejsou online?) nenašel.
Já bych (s tím nikde) nebyl tak kategorický - sčítání lidu nařídila JCM Marie Terezie již v roce 1753. Později od roku 1770 nařídila i sčítání lidu, domů a dobytka (z vojenských důvodů) - proto proběhlo očíslování domů, od té doby máme "dodnes" platná domovní čísla. V letech 1777-1828 prováděly úřady sčítání každoročně, poté jednou za tři roky, až do roku 1846 ... v archivech bezpochyby jsou - ale asi jich nebude příliš "on-line". Na druhou stranu pro Lovčice jsou matriční indexy od roku 1685. Za Roždalovice (Švejk, Peters) jsem si posypal hlavu :-)
Můžete najít něco podobného, soupisy poddaných, budou asi ve fondu příslušného velkostatku - někde v inventáři (SOA). Případně snad farní soupisy duší, které vedla církev, to bude asi ve fondu farního úřadu XY (SOkA). Občas se dá něco vygooglit online, že to někdo přepsal nebo už je digitalizováno atd. Ale asi si to pletu jen s Třeboní, která to má a člověk se bádáním v jižních Čechách hrozně namlsá. V Národním archivu zase mají robotní seznamy (cca 1777), to je také celkem zajímavé.
No jo, asi mám smůlu na posledních pár svazků. V tom soupisu přírůstků od Petrse tato kniha ani není, zdá se, že ji r. 2019 již měli v archivu. Jinak máte pravdu, že snad drtivá většina matrik už tam je.
MenthaPiperita  
Kolegové vám jasně píšou, že nic takoveho neexistuje. Nikde. Obyvatelstvo se sčítá pravidelně od roku 1869. Pokud chcete nějaký seznam, pak by to v této době byl nejvýš soupis poddaných.
Ano to vim potřebovala bych jak jsem psala od roku 1800????
Jestli to není tím, že matriky pořád přibývají? A někdy se musí před skenovánín restaurovat? Přírůstky jsou hezky vidět na https://ebadatelna.soapraha.cz/pages/StatisticsPage
Zajímavé - loňský červen se chlubili, že mají matriky komplet (dokonce s vykřičníkem) - viz jejich aktuality.
Lovčice dochováno a přístupné 1870-1880-1890-1900-1910.
 
Sčítací operáty nemají s matrikama zhola nic společného. Má-li to Zámrsk digitalizováno nevím. Každopádně sčítací operáty, pokud jsou pro danou obec zachovány, začínají nejdříve rokem 1869. To ale není pravidlo, třeba na kolínsku je téměř všude první dochované sčítání 1921.
https://www.czso.cz/csu/czso/historie_scitani_lidu_na_uzemi_ceske_republiky_i_
No tak sláva.
sčítací operáty východočeského kraje
Zdravím všechny.mam dotaz kde bych našla sčítací operáty východočeského kraje nejlepe obce Lovčice.Hledala jsem v v matrikách v Zámrsku i ve Sbírce matrik Východočeského kraje.V lovčicích mají jen od roku 1870.Já bych potřebovala od roku 1800.díky moc
 
Děkuji moc za tip paní na matrice za malý poplatek malý výcuc poslala
Nespletl viz např. Rožďalovice 31. O té v říjnu psali, že bude brzy digitalizována.
ŠVEJK - proč si myslíte, že SOA Praha nemá všechny matriky digi - všechny jsou na webu už od června loňského roku? Nespletl jste si to s AHMP?
Archiválie většinou trpí zvýšenou kyselostí, což je především způsobeno hmatáním a sekundárně též postupnou změnou ovzduší. Některé papíry degradují více, jiné méně, je to docela věda. Jde to odkyselovat, je to na přípravu poměrně náročné, ale pokud se příslušná věc zároveň zdigitalizuje, degradace se výrazně zpomalí.
 
MenthaPiperita  
To je strašný nešvar - grant nebo projekt vždycky znova a od začátku. Jakmile grant doběhne, všem upadne lopata/tužka/klávesnice od ruky a nazdar, jedeme další kolo úplně od nuly. Málokdy se něco dotáhne do aspoň vyhovujíciho konce, o nějaké správě nebo podpoře např. nové aplikace ani nemluvím.
Tak já chápu, že to nějakou dobu trvá a nebude to všechno hned. SOA Praha stále digitalizuje a zdá se, že jsou i badatelům otevření, viz např. jejich nabídka přednostní digitalizace v průběhu karantény. V jiných archivech to ale vypadá, že digitalizovali jenom proto, že se k tomu zavázali v rámci projektů, které ale před lety skončili a s nimi skončila i digitalizace.
Já tomu taky nerozumím, ale rád si vyslechnu názor obou stran. Jak lidé berou archiválie do ruky, tak probíhá mechanické opotřebení, to je fakt a tomu by se mělo předcházet, např. tím, že se to zpřístupní v jiné podobě. Samozřejmě už tomu tak bylo dříve - reprodukce na mikrofilmech, mikrofiších, archivní rešerše atd. V Národním archivu jsme studovali i originály svobodnických knih, jinde předbělohorské gruntovníice+urbáře. Kromě toho vám tohle vozili na rudlíku a házelo se s tím jak s pytlem brambor. Ty pardubické desetikilové gruntovnice v Zámrsku ani nešly pořádně rozevřít... Vždy mi přišlo fantastické, že na takové historické předměty můžeme hrabat vlastníma rukama, ale zároveň jsem to považoval za nesprávné. Jako většina středověkých pramenů byla vydána v nějakých edicích, tak podle mě by bylo fajn mít cokoliv do r. 1848 digi. Ale asi se bude jednat (SOA+SOkA) o stovky až tisíce kilometrů běžných metrů archiválií, takže hezky se to vymýšlí, ale jak v praxi... Ideálně kdyby někdo takto smýšlel na Ministerstvu vnitra a prostě se do toho pustily finance, nebo nějaký grant z EU, nevím...
Taky si myslím, byl by to jednorázový počin (tedy digitalizace stávajícího materiálu, časem samozřejmě nějaké přírůstky), ale asi by se do toho muselo napumpovat moc peněz a zřejmě nejsou ani personální síly...? SOA Praha ještě nemá online všechny matriky, kolik už to jede let, deset?