Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Nespletl viz např. Rožďalovice 31. O té v říjnu psali, že bude brzy digitalizována.
ŠVEJK - proč si myslíte, že SOA Praha nemá všechny matriky digi - všechny jsou na webu už od června loňského roku? Nespletl jste si to s AHMP?
Archiválie většinou trpí zvýšenou kyselostí, což je především způsobeno hmatáním a sekundárně též postupnou změnou ovzduší. Některé papíry degradují více, jiné méně, je to docela věda. Jde to odkyselovat, je to na přípravu poměrně náročné, ale pokud se příslušná věc zároveň zdigitalizuje, degradace se výrazně zpomalí.
 
MenthaPiperita  
To je strašný nešvar - grant nebo projekt vždycky znova a od začátku. Jakmile grant doběhne, všem upadne lopata/tužka/klávesnice od ruky a nazdar, jedeme další kolo úplně od nuly. Málokdy se něco dotáhne do aspoň vyhovujíciho konce, o nějaké správě nebo podpoře např. nové aplikace ani nemluvím.
Tak já chápu, že to nějakou dobu trvá a nebude to všechno hned. SOA Praha stále digitalizuje a zdá se, že jsou i badatelům otevření, viz např. jejich nabídka přednostní digitalizace v průběhu karantény. V jiných archivech to ale vypadá, že digitalizovali jenom proto, že se k tomu zavázali v rámci projektů, které ale před lety skončili a s nimi skončila i digitalizace.
Já tomu taky nerozumím, ale rád si vyslechnu názor obou stran. Jak lidé berou archiválie do ruky, tak probíhá mechanické opotřebení, to je fakt a tomu by se mělo předcházet, např. tím, že se to zpřístupní v jiné podobě. Samozřejmě už tomu tak bylo dříve - reprodukce na mikrofilmech, mikrofiších, archivní rešerše atd. V Národním archivu jsme studovali i originály svobodnických knih, jinde předbělohorské gruntovníice+urbáře. Kromě toho vám tohle vozili na rudlíku a házelo se s tím jak s pytlem brambor. Ty pardubické desetikilové gruntovnice v Zámrsku ani nešly pořádně rozevřít... Vždy mi přišlo fantastické, že na takové historické předměty můžeme hrabat vlastníma rukama, ale zároveň jsem to považoval za nesprávné. Jako většina středověkých pramenů byla vydána v nějakých edicích, tak podle mě by bylo fajn mít cokoliv do r. 1848 digi. Ale asi se bude jednat (SOA+SOkA) o stovky až tisíce kilometrů běžných metrů archiválií, takže hezky se to vymýšlí, ale jak v praxi... Ideálně kdyby někdo takto smýšlel na Ministerstvu vnitra a prostě se do toho pustily finance, nebo nějaký grant z EU, nevím...
Taky si myslím, byl by to jednorázový počin (tedy digitalizace stávajícího materiálu, časem samozřejmě nějaké přírůstky), ale asi by se do toho muselo napumpovat moc peněz a zřejmě nejsou ani personální síly...? SOA Praha ještě nemá online všechny matriky, kolik už to jede let, deset?
Otevřeli si archiv, ale chodili jim tam lidi...
Digitalizuj, digitalizuj, digitalizuj
Já nechápu jednu věc. Cílem každého archivu by přece měla být snaha o to, aby se tam co nejmíň lidí couralo, čímž se eliminuje možnost ztráty, a aby co nejméně lidí na archiválie sahalo. Rukavice jsou sice pěkná věc, ale i samo listování nedělá archiváliím dobře, což je dobře vidět na těch často půjčovaných. Takže digitalizace, digitalizace a zase digitalizace. A tlak na poslance a vládu celou institucí, aby minimalizovala omezení na zveřejnění digitazovaných materiálů. To je tedy můj laický názor.
 
Tak. Z archivu nelze "vynést něco, co není úplně přístupné". Buď je, a nárok náleží každému, nebo není, a pak se může jednat nanejvýš o specifické žadatele. A nežijící osoba skutečně nemůže být nositelem osobních údajů.
 
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Sčítací operáty z 19.století (například) - ochrana osobních dat ... to mi nejde dohromady. A v badatelně badatelé také jistě fotí, ať už oficiálně, nebo na černo.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Já netvrdím jak by to mělo být nebo proč, já se snažím pochopit proč tomu je tak jako nyní ;)
Myslím, že do archivní práce nemohou vstupovat dojmy a obavy, neb se jedná o veřejnou doménu a ta se musí řídit zákonem. Archiv v podstatě není od toho, aby někomu v něčem bránil, ale aby udělal maximum pro zpřístupnění toho, co zpřístupnit lze. Ze se velmi často setkáváme s pokusy o vlastní výklad není úplně normální a neměli bychom se s tím smířit, ale dozorový sjednocující orgán v tomto ohledu vlastně nefunguje a stav legislativy tomu mnohdy také moc nepomáhá.
 
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
No já to beru tak, že lidi z archivu mají nyní odpovědnost nejen za uchování těch věcí, ale i za to, že si z toho někdo nevynese nějaká data, co nejsou úplně přístupná (je jedna věc znát třeba jména jednotlivě a druhá být je schopný automaticky extrahovat - i ti Mormoni to mají na registraci) a dosavadní přístup něco takového neumožňoval.
Třeba je tam jistá obava ze ztráty "kontroly" nad tím materiálem, pokud je nějaké citlivější povahy, tak myslím.
Jinak upřímně řečeno té pasáži o kopírování moc nerozumím. Trofo, můžeš upřesnit?
 
Připravovaná novelizace AZ, pokud se zase něco desetkrát nezmění, plně přenáší odpovědnost za osobní údaje na badatele. Bohužel se často setkáváme i s tím, že archivy nevědí, že nežijící osoba nemůže být nositelem osobních údajů.
 
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Nevím jestli část problémů není jen poškození nebo ztráta, ale že jsou archivy odpovědné i za ta osobní data. Což se lépe hlídá, když tam ty lidi pouštíte a dělalo se to tak posledních několik set let, že.
Zatímco s digitálním, které někdo může zkopírovat, ani to nevíte. Není to vychozené a nikdo neví, kdy se někdo rozmyslí jinak a bude hledat viníka.

A není to tak dávno, kdy vládní úředníci dokázali retušovat údaje žadatelem tím, že přes to jen plácli v PDF černý obdélník, takže tady bych ty pracovníky nepřeceňovala taky.
MenthaPiperita  
Anebo od obojího. Taky se mi to nelíbí, ale nejsem v takové pozici, abych to mohla měnit, bohužel. Takže můžu buď mlčet, nebo si nechat nadávat z obou stran (z badatelen i od badatelů).
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Jo, jak by to bylo jednodušší, kdyby byly archiválie digitalizovány ... místo nemístných keců o líných zadcích, které si mohou přece zajet do studovny. Mimochodem ona je to i ochrana archiválií před poškozením nebo odcizením (... aby nebyly omylem vyneseny žádné ze studovaných archiválií ...)
stoural Dějiny nejsou mrtvou historií  Stránky klanu Šemíků
SOkA Kutná Hora je od března asi na dva roky nepřístupný, a tak se na sčítací operáty (Jiříkov u Habrů) půjdu podívat do SOA Praha, kde omezeně fungují... *** Dovolujeme si Vás informovat, že s ohledem na aktuální omezený provoz badatelny (včetně personálního zastoupení) bude zatím nyní během veškerého provozu studovny uplatňován režim platný pro tzv. vědecké dny, tj. pevná rezervace místa na vybrané datum, aktový materiál nebude předem pročíslován, a při odchodu z badatelny bude nutné předložit ke kontrole poznámkový blok, otevřít příruční počítač (skener), aby mohla být provedena kontrola, že nejsou z badatelny omylem vyneseny žádné ze studovaných archiválií. Při návštěvě bude také nutné dodržovat různá hygienická opatření, např. užívání vlastní ochranné roušky, vlastních latexových rukavic, odevzdání dotazníku o bezinfekčnosti (formulář obdržíte v badatelně). ***