Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Tak nakonec to nejjednodušší, co mě nejdřív vůbec nenapadlo. Moravské Budějovice na staré mapě jako "Budwitz", ale i tak díky za tip :-) http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7334/?strana=55 +24.12.1826 - Herr Johann Schwetz, Welvater der Herrschaft Mährisch Budwitz Ale nakonec to není ten, co jsem potřeboval. Na tom mělnickym panství je těch Ševců nějak moc a žádný ten hledaný.
SAGITARIUS  
A nemohli by to teda být Moravské Budějovice? Nevím sice jestli to bylo panství, ale velké to určitě bylo dost, aby si mohli zaměstnávat nějakého správce. :-)
Jen nástřel... Naskočila mi Budeč, dnes sice JČ kraj, ale historicky Morava.
Netušil by někdo, co by mohlo být - panství Budvice na Moravě?
Zmínka zde http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=F147A6926BD511E4A0F87446A0B326F9&scan=92#scan92 (levá stránka, 11. řádek Jan Švec auřední Správec na panství Budvicy v Moravie)
 
A to tam zkuste zadat obec, co už neexistuje... případně je rozdělená na více částí...
honyk Východní Čechy 
MyHeritage má tristní systém zadávání míst. Hodila by se tam nějaká nápověda. Našeptávač u některých obecných názvů dokáže zobrazit jen několik variant. Metodou pokus-omyl jsem objevil, že je potřeba za název zadat čárku, pak se nabídnou další varianty. Volím formu ves, obec, Česko. Duplicitně tam nabízí to samé i ve variantě s Českou republikou. A tam jsem objevil, že na mapě se ukazují jen místa, která mají tu Českou republiku. Psal jsem na podporu, ale asi 14 dní bez odezvy.
spic už jen wtf 
eva48, Sazyma: pokud by vás zajímalo, pokročil jsem maličko u Lenců: rodiče mého poklasného Matěje byli Ignác, šafář v Rábíně a Markéta roz. Bartoloměj Krotkey z Nebahov. Našel jsem jeho svatbu...
To je právě ono, dřív to šlo normálně. Všechna místa se zobrazila na mapě najednou. Teď už jenom to, na které kliknu.
Mně ta FamilyMap ukazuje směs umístění, nenalezených umístění a vypšel časových limitů. Ale nevím, jak ho donutit, aby zobrazil na mapě víc než vybrané jedno místo.
Slušné pokrytí :) Já bych měl hnízda jen cca tři. Rád bych si něco udělal někdy taky, ale kde na to vzít čas... MyHeritage dělá podobnou mapku automaticky, ale je problém jak zadat třeba už neexistující obec či přejmenovanou, pak to ukazuje blbosti. A nemaj to úplně prakticky, Google tohle ukazuje líp.
Pěkné. Také jsem něco podobného chtěl udělat, ale zatím jsem se k tomu nedostal. MyHeritage takovou mapu umí vygenerovat (s menší chybovostí při lokalizaci míst), resp. dřív to šlo, teď to nefunguje a skončí na "Vypršel časový limit".

P.S. Proksche v Truzenicích mám kolem roku 1700 taky :)
Díky. Jestli to dobře počítám, podle uvedených součtů v zápise, tak písař počítá s 28 groši za hřivnu a 7 denárů za groš.
Koho to zajímá (ostatním se omlouvám za spam), mapa mých předků
Tady jsem to po letech objevil svoji mapku, kam jsem si vyplnil kde žili moji předci, pokud to někoho zajímá...nemám tam však časové období, na to nebyl čas. Naopak bych tam rád někdy dobušil ty jedince, které hledám, tj. příbuzné z mladší doby. Já tam asi fakt nemám ani nikoho z Moravy, ten Tovačov je nejistý.

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1aVm8QPiPrcBdQ2DMka6HCjfspW8&ll=50.017260914654095%2C15.377297992366834&z=8&fbclid=IwAR2T_kHPtV7chc5LFDdR-XMIZs_uJ8kqb9lcs4z-eZjvfQXtBWB0fl9lOTo

 
TROFOZOIT: Děkuji za informace, zatím se do toho členství na MH neženu :) ta cizina mě prakticky moc nezajímá, naopak mám zájem kontaktovat lidi, kteří tam mají společného předka. Až bude čas, vzal bych si to základní premium a zaplatil rok paypalem.

PETERS: To je nemilé, doufejme alespoň, že to adminy nikdy nenapadne smazat (kdejsme.cz a nasejmena.cz)

 
Hřivna je jednotka váhová - pražská hřivna je cca 253g, moravská a vídeňská 280g, pro stříbro.
Kvalita/hodnota peněz, resp. mincí je dána počtem kusů vyražených z hřivny stříbra - doplněné jiným kovy (mědí).
Pro 17. století se udává moravská hřivna jako ekvivalent 32 grošů, později se znehodnocuje - a volatilita měny je vysoká.
V důsledku války se - a) vyplatilo obrovské množství peněz jako žold ... b) byla Švédy vyrabována Kutná Hora a její zásoby.
Pro století 18 se píše až o 64 groších/hřivnu, průměr se udává asi 50.
V roce 1753 zavedla JMC Marie Terezie "konvenční měnu", se základem v kolínské hřivně (233,8g), ze které se razilo 20 zlatých, resp. 10 tolarů.
Ke studiu bych doporučil numismatické weby, je tam toho hodně - z hlediska gruntovních knih je zajímavá tato práce:
https://is.muni.cz/th/udmpk/
Pozitivní je, že to tam nechává běžet.
Zdravím všechny. Chtěl bych se zeptat, jestli byste mi někdo nemohl poradit nebo mě odkázat na nějaký zdroj, kde zjistit více o moravských platidlech 17. a 18. století. Často se mi stává, že na Moravě v gruntovních zápisech jsou částky uváděny v hřivnách (např. teď řeším zápis z roku 1705 ze Slatinic u Olomouce). Předpokládám, že jde o moravskou hřivnu, nicméně, když hledám možné informace na netu, vše je o hřivnách VelMor říše nebo 13., 14. století. Nikdy žádná zmínka o období po Bílé Hoře, jako by se tehdy platilo jen v groších a zlatkách. Předem díky.
 
spic už jen wtf 
Zajímavě komentovaný index:
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5352/?strana=1 Bystřice nad Pernštejnem 1650-1802
a navíc, obsažené údaje sedí a zdají se být celkem kompletní, což je u těchhle přepisů vzácné.
Ještě roky by tam mohli mít... :)
 
https://www.kdejsme.cz/

Ukončení aktualizace webu KdeJsme.cz

Vážení návštěvníci KdeJsme.cz, jak jste si mohli povšimnout, databáze jmen a příjmení nebyla od roku 2017 aktualizována. Důvod je takový, že náš jediný a primární zdroj MVČR (Ministerstvo vnitra ČR) přestalo od roku 2018 zveřejňovat na svých stránkách statistické souhry jmen a příjmení v ČR. Domníváme se, že důvodem legislativa zavedená na základě směrnice GDPR.

Vzhledem k tomu že ani žádná jiná státní instituce tento typ dat v takovém rozsahu neposkytuje (pokud je nám známo), není tedy možné další aktualizace databáze a stránek KdeJsme.cz provádět.

:-(
 
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Ano, jedna z těch trochu zákeřnějších vlastostí MH, že vám nabídne mnoho a mnoho věcí co byste MOHLI mít, kdybyste si zaplatili. Takže ukáže Smart Match, ale nepustí tam. Ukáže rodokmen jiného člověka, ale nemůžete ho kontaktovat. Ukáže vyhledávání v záznamech, ale neukáže vám ty věci co by vás zrovna zajímali.
Proto jsme říkali, že je lepší si to celé nejdřív osahat a až má člověk jasno co bude potřebovat (jako že nutně chce mít možnost někoho kontaktovat). I bez premium účtu šlo myslím Smart Matche nějak ručně opisovat, a i bez datového tarifu nebo něčeho s přístupem jsem mohla zdroje uváděné z FamilySearch dohledat tam, zdroje z Ellis Island (imigrace do NY) dohledat na jejich stránkách, taky Ancestry Search funguje z části bez nutnosti jim něco platit (zbytek se různou oklikou dá nějak zkusit vygooglit).
Jedna věc je totiž vědět, že jsou tam informace co mě zajímají, což skutečně záleží, já mám dost emigrantů, ale o lidech v ČR mi datové zdroje nikdy nic neřekli, FamilySearch ano, protože ti z části indexovali československé matriky (mormoni), jejich stránky rozhodně užitečné jsou a login je zdarma. Geni má taky různé plány a zatím moc pro mě užitečný není, i když mi našel člověka co tam udržuje jednu větev.

Takže pokud pro vás bude kritické mít schopnost kontaktovat jiné, bez Premium (toho nižšího) se asi neobejdete. Pokud byste ale zjistil, že potřebujete i jiné zdroje. Ale protože v jejich plánech a předplatbách je to komplikovanější, je lepší mít přehled co člověk potřebuje. To člověk před používáním MH neví, proto jsme radili počkat, než se to vyjasní.

My jsme určitě nějaké roky Premium měli (platili jsme to po roce na střídačku, ale jednou si to táta chtěl zaplatit sám a nezrušil si tu obnovu a platilo to další rok, což se mu nelíbilo) a protože máme přes 250 lidí, byla tendence to udržovat. Je zajímavé že teď je zobrazovaný jako Premium, jako sponzor jsem já, ale i stránka samotná tvrdí, že předplatné vypršelo před třemi roky a já jsem si poměrně jistá že jim nic neplatím. Je to možná nějaká chyba, nebo něco co čeho nebudu šťourat ;))