Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Vstupuji do diskuse s malým zpožděním. Teprve v posledních dnech se mi podařilo po dlouhé době sestavit rodokmen Špindlerů. Jedná se o kompletní větev ze strany mé maminky, která sice pocházela ze Štětí, ale všichni její předkové mají kořeny v Oboře. č.p. 19, neboli v Třerbánce v domě tehdejší "Rasovny". Zatím se mi podařilo dohledat nejstaršího Matěje 1727. Jedná se o rod pohodných, drnomistrů neboli rasů. Zkusím, jestli se dostanu dál. Jinak mám snad všechny osoby spřízněné v jednotlivých věkových liniích. Pokud má někdo stejnou oblast zájmu, budu rád, když se mi ozve. Třeba jsme "rodina".
 
Jo, to je jeden z obrazů českého zákonodárství.
Kdyby bylo potřeba (hlavně instituce), tak vzkazník, občas člověk i někoho zná.
 
Děkuju za "tříčata"!
Ty pozm. návrhy a tu senátní vratku s tím zkrácením skartační lhůty jsem si vymyslel já a šlo to přes KDU. Takže to podpořili nakonec KDU, ODS, TOP, STAN, Piráti. Asi čtvrtka poslanců nepřítomná, takže počty moc neplatí. Původně to podpořilo i SPD, ale teď otočilo, z interního infa asi po dohodě s ANO, které chtělo všechny senátní návrhy smést a jedou čistě podle stanoviska MV. Problém je tudíž v MV. ANO slyší na to, že se to mělo řešit v rámci další novely, tisk 593 (tam je navíc to zvýšení nahlížecí doby), což teď bude. V KSČM nakonec hlasovali pro nás oba zpravodajové (Dolejš a Pojezdný, to je důležité) a asi půlka klubu, zbytek to chce nechat do tisku 593 a zdržel se. ČSSD je tak nějak mezi proti a zdržel se.
MV se vymlouvá na to, že jde o moc matrik a že to představuje zátěž pro archivy a i ty úřady při předávání. Jakože je moc práce to tam převést a sepsat to. Prostě výmluvy. U SOA Praha jsme tu předávku odhadl na 2000 kusů (spíš méně). Roční přírůstek běžný je tak 200 ks. Stejně 2024 budu muset přebírat všechny OZ do 1949 a to je přes 2000 ks/archiv, teď můžou mít půlku hotovou.
Probíhají jednání s Úlovcem z MV. S matriky Z do 1949 problémy prý archivy nemají, s matrikami 1950-1969 prý by chtěli nějaký čas na předávku navíc, aby to nemuseli dělat najednou.
Je potřeba sehnat podporu dalších, je důležité, kdo je tam pod tím podepsaný instituce typu Ústav pro soudobé dějiny a co já vím, prostě instituce. To ještě nemáme, je tam jen ČGHS.
Postě problém je u MV, část poslanců už informavaná a stačí přesvědčit zbytek, teď už je to v rámci velké novely. Bude se prostě pokračovat.
 
Tak samozřejmě mezi banány nelze čekat, že by parlament udělal cokoliv pozitivního, že.
Sice jsem z toho popisu dost zmatený, ale pokud mám někde někoho někdy oslovit, tak mi řekněte, koho.
 
SAGITARIUS  
Tak když jsi hledač zlatých zubů? :-)
Ale vážně, GDPR se týká pouze živých osob. Problém je že i u mrtvých se mohou vyskytovat informace o živých, viz co píše Antiquus.
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Já jsem teda nikdy nepochopil, jak jde zneužít, že někdo ví, kdy (a kde) konkrétní osoba zemřela.
Tyhle ochrany osobních údajů mě točí... když si vezmu, že jeden dotaz na živnosťák a všichni vědí nejen mé přesné datum narození, ale i všechny mé adresy.. ale údaj o úmrtí bude děsně tajnej :-/
SAGITARIUS  
OK, fajn. Budu držet palce.
To se týká matrik na úřadech, matriky v archivech spadají pod archivní zákon. Ne, je doba pokračovat v tom zákoně. Ti poslanci nebyli sami proti, proti jsou z MV. Předložíme to znova a je třeba si to pohlídat na výboru. Už jim tam zbyl jen argument, čekejte na tu další novelu.
SAGITARIUS  
Takže vhodná doba pro urychlené stahování matrik Z a zálohování, než to zase utnou? :-(
Ta nahlížecí lhůta 30 let se teď neřešila, ale tu tisk https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=593&CT1=0 a to je ten nový zákon a tam se navrhuje zvýšení lhůty pro nahlíže ze 30 ne 75 let, takže by podle toho měla být i na úmrtí 1945 plná moc a nestačí ani od bratra (natož synovce), protože sourozenci tam nejsou jako okruh rodiny. To enní zpracování návrhu, ale úplný opak a zdůvodňujou to ochranou osobních údajů s tím, že tam u toho úmrtíá, pokud někdo zemřel mladý, může být jméno manžela a ten může teoreticky ješčtě žít, takže kvcůli tomu chtějí úplně uzavřít úmrtní matriky. Bude se to dál řešit. Hlasování v PSP o tisku 301 bylo kvůli negativnímu postoji MV, resp. to tam blokuje Mlsna, protože archivům se to prý nechce přebírat. Bylo tam tvrdé hlaosvání od ANO (jejich poslanci nebyli tam úplně proti) nařízen předsedou klubu, který si pro ty vyjednal i SPD. Ostatní byli pro nebo se zdrželi.
OK, ještě bych se s dovolením zeptal, jak si vykládáte zpoplatnění - já bych kombinaci těch nových ustanovení vykládal tak, že nově můžu v knize sám vyhledávat a pokud to chci po orgánu, je na to poplatek, a zároveň si můžu sám vyfotit záznam (=činit výpis) a když to chci po orgánu a nejsem církev, tak 50 Kč, anebo pokud se to jen prostě okopíruje na úřední kopírce, tak 15 Kč. Potom se platí za to, že se na to vůbec podívám, a dýchat se ještě na úřadě může zadarmo. Je to tak?
 
GeneralHalsey  
301/0 byl původní návrh, tohle je schválený http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=8&ct=301&ct1=5 ale v podstatě se tam nic moc nezměnilo. Cílem tohohle zákona byl hlavně ten novej formulář co se bude vydávat aby byl vícejazyčnej pro EU a zvýšení poplatků u toho co je archivu matričních úřadů (matriky do 1958)
Ahojte, jestli dobře čtu znění tisku, http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=301&CT1=0 , tak by mělo být 30 let u Z zachováno a par. 25b se změnil o povolení vyhledávání, zatímco poplatek se specifikoval na konkrétní zápis. Je to tak?
 
GeneralHalsey  
Musí to podepsat prezident a pak to jde do tisku až je toho dost na samostaný číslo těch v podstatě novin. Odhadem to vyjde tak za tejden dva. Taky otázka jak seženou všechny tři potentáty potřebný k podpisu na originál.
Od kdy vlastně platí ty zvýšené poplatky za nahlížení (20 -> 50 Kč)?

Vidím tam "Tento zákon nabývá účinnosti patnáctým dnem po jeho vyhlášení." - to je 15 dnů od vydání Sbírky zákonů? Kdy to tak může být?

 
GeneralHalsey  
Když mě to přijde, že tahle sněmovna hlasuje vždy proti senátu a málokdy proti ministerstvu co to navrhuje. Už aby byly volby. A ministerstvu mi v tomhle připadá jde pouze o ty peníze za práci lidí na matrikách.

A nejlepší by stejně bylo ty knihy ani nemít a jenom se spolehnout na evidenci obyvatel, stejně se do těch knih vlastně žádný podrobnosti už nepíšou. Nejlepší byly z první poloviny minulého století. Teď se z toho nedopátrám ani svatby rodičů narozené osoby to nemluvím o současnosti ale konec padesátých let.
No tam je to podle jejich návrhu bezpředmětné, protože navrhuji zpět lhůtu pro nahlížení do umrtnich matrik na 75 let. Je potřeba, sehnat velkou podporu od všech, co jsou ochotní pomoci.
GeneralHalsey  
Tak nám změna skartační lhůty u matrik Z neprošla, tak snad se to podaří u té připravované novely matričního zákona co navrhuje vláda.