Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

SAGITARIUS  
Tak když jsi hledač zlatých zubů? :-)
Ale vážně, GDPR se týká pouze živých osob. Problém je že i u mrtvých se mohou vyskytovat informace o živých, viz co píše Antiquus.
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Já jsem teda nikdy nepochopil, jak jde zneužít, že někdo ví, kdy (a kde) konkrétní osoba zemřela.
Tyhle ochrany osobních údajů mě točí... když si vezmu, že jeden dotaz na živnosťák a všichni vědí nejen mé přesné datum narození, ale i všechny mé adresy.. ale údaj o úmrtí bude děsně tajnej :-/
SAGITARIUS  
OK, fajn. Budu držet palce.
To se týká matrik na úřadech, matriky v archivech spadají pod archivní zákon. Ne, je doba pokračovat v tom zákoně. Ti poslanci nebyli sami proti, proti jsou z MV. Předložíme to znova a je třeba si to pohlídat na výboru. Už jim tam zbyl jen argument, čekejte na tu další novelu.
SAGITARIUS  
Takže vhodná doba pro urychlené stahování matrik Z a zálohování, než to zase utnou? :-(
Ta nahlížecí lhůta 30 let se teď neřešila, ale tu tisk https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=593&CT1=0 a to je ten nový zákon a tam se navrhuje zvýšení lhůty pro nahlíže ze 30 ne 75 let, takže by podle toho měla být i na úmrtí 1945 plná moc a nestačí ani od bratra (natož synovce), protože sourozenci tam nejsou jako okruh rodiny. To enní zpracování návrhu, ale úplný opak a zdůvodňujou to ochranou osobních údajů s tím, že tam u toho úmrtíá, pokud někdo zemřel mladý, může být jméno manžela a ten může teoreticky ješčtě žít, takže kvcůli tomu chtějí úplně uzavřít úmrtní matriky. Bude se to dál řešit. Hlasování v PSP o tisku 301 bylo kvůli negativnímu postoji MV, resp. to tam blokuje Mlsna, protože archivům se to prý nechce přebírat. Bylo tam tvrdé hlaosvání od ANO (jejich poslanci nebyli tam úplně proti) nařízen předsedou klubu, který si pro ty vyjednal i SPD. Ostatní byli pro nebo se zdrželi.
OK, ještě bych se s dovolením zeptal, jak si vykládáte zpoplatnění - já bych kombinaci těch nových ustanovení vykládal tak, že nově můžu v knize sám vyhledávat a pokud to chci po orgánu, je na to poplatek, a zároveň si můžu sám vyfotit záznam (=činit výpis) a když to chci po orgánu a nejsem církev, tak 50 Kč, anebo pokud se to jen prostě okopíruje na úřední kopírce, tak 15 Kč. Potom se platí za to, že se na to vůbec podívám, a dýchat se ještě na úřadě může zadarmo. Je to tak?
 
GeneralHalsey  
301/0 byl původní návrh, tohle je schválený http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=8&ct=301&ct1=5 ale v podstatě se tam nic moc nezměnilo. Cílem tohohle zákona byl hlavně ten novej formulář co se bude vydávat aby byl vícejazyčnej pro EU a zvýšení poplatků u toho co je archivu matričních úřadů (matriky do 1958)
Ahojte, jestli dobře čtu znění tisku, http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=301&CT1=0 , tak by mělo být 30 let u Z zachováno a par. 25b se změnil o povolení vyhledávání, zatímco poplatek se specifikoval na konkrétní zápis. Je to tak?
 
GeneralHalsey  
Musí to podepsat prezident a pak to jde do tisku až je toho dost na samostaný číslo těch v podstatě novin. Odhadem to vyjde tak za tejden dva. Taky otázka jak seženou všechny tři potentáty potřebný k podpisu na originál.
Od kdy vlastně platí ty zvýšené poplatky za nahlížení (20 -> 50 Kč)?

Vidím tam "Tento zákon nabývá účinnosti patnáctým dnem po jeho vyhlášení." - to je 15 dnů od vydání Sbírky zákonů? Kdy to tak může být?

 
GeneralHalsey  
Když mě to přijde, že tahle sněmovna hlasuje vždy proti senátu a málokdy proti ministerstvu co to navrhuje. Už aby byly volby. A ministerstvu mi v tomhle připadá jde pouze o ty peníze za práci lidí na matrikách.

A nejlepší by stejně bylo ty knihy ani nemít a jenom se spolehnout na evidenci obyvatel, stejně se do těch knih vlastně žádný podrobnosti už nepíšou. Nejlepší byly z první poloviny minulého století. Teď se z toho nedopátrám ani svatby rodičů narozené osoby to nemluvím o současnosti ale konec padesátých let.
No tam je to podle jejich návrhu bezpředmětné, protože navrhuji zpět lhůtu pro nahlížení do umrtnich matrik na 75 let. Je potřeba, sehnat velkou podporu od všech, co jsou ochotní pomoci.
GeneralHalsey  
Tak nám změna skartační lhůty u matrik Z neprošla, tak snad se to podaří u té připravované novely matričního zákona co navrhuje vláda.
 
monoptalmos Praha, Vysočina 
Slim2, pomohlo to, děkuji
Na to nestačí registrace ani placený program, je nutné mít zaplaceno i datové předplatné kolem 8 EUR měsíčně.
monoptalmos Praha, Vysočina 
myheritage
Dobrý den. Nemá náhodou někdo zaplacenou registraci na myheritage. Potřeboval bych doplnit několik údajů, pro než je třeba být zaregistrován. Jde o údaje k osobě Dimitrije Šetelíka.

https://www.myheritage.cz/names/dimitrij_%C5%A1etel%C3%ADk

děkuji
 
Tříčata
21. května 1803 Jaroslavice:
https://digi.ceskearchivy.cz/4839/16
dívky zemřely ve věku 12 dnů, 14 týdnů, dva roky.