Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Kapitan.misa Západní až jihozápadní Čechy 
Rožmberští jsou od 2. pol. 17. st. poddaní měšťané v Blovicích. A předpokládal bych, že progenitor zkrátka pocházel z bývalého rožmberského panství. Těch místních jmen se tam v 17. století objevuje hodně: Velhartický, Zvíkovský, Plánický, Strakonický atd... Z této větve myslím pochází pan Petr Rožmberský (historik a archeolog), ten by Vám dal o Rožmberských určitě kvalifikovanější odpověď
Sice to asi moc lidí zajímat nebude, ale přijde mi slušné to tady uzavřít, když jsem tento problém nakousl. BUDKOV mě navedl, že Zelenkové pocházejí z Uhlířských Janovic, ale bez žádného ověření. Včera jsem se konečně dostal ke kupní smlouvě na dvůr (Mayerhof) a zámek (ve smlouvě je opravdu zmíněn Schoss). Podstatné ale je, že smlouva byla podepsána v Martinicích a Uhlířských Janovicích. A majetek nekupoval jen Jakub Zelenka, ale i jeho otec stejného jména (a v matrikách Uhlířských Janovic jsem pak narození Jakuba opravdu našel). Otec byl v Uhlířských Janovicích purkmistr a kupec. Cena 8301 zlatých za pozemky (551 měřic, tj. cca 105 ha) a 5000 zlatých za inventář, celkem tedy 13301 zlatých. Bratru lidová cena. Otec musel být tedy hodně úspěšným kupcem a nebo dokázali slušně šmelit a využít dané doby (když byl syn obročím).
v SOA Praha (farnost Loukov)
monoptalmos Praha, Vysočina 
Svijanský Újezd matriky
Kde prosím hledat matriky NOZ této obce, SOA Litoměřice pod tímto názvem obce nic neevidují a SOA Zámrsk rovněž. Vyhledávače zmíněných archivů nic nenabídnou. děkuji
 
MenthaPiperita  
Už tu někdo hlásal, že se mají sehnat uhoněné matrikářky... tak až tazatel bude volat/psát/cestovat do toho Mělníka, může rovnou zalobbovat. Ještě tu kdysi někdo naháněl něco v okolí Mostu (nakonec z toho vypadl snad Růžodol), tam se těch matrik bude ještě X let válet mnoho a mnoho...
A tady http://ebadatelna.soapraha.cz/wicket/resource/org.apache.wicket.Application/Matriky%20na%20uradech.pdf na str. 149 je vidět, že ta matrika má označení X II, tedy druhá X, což se často zapisovalo jako XX, tedy to máte potvrzené, že tam bude ležet ještě 5 let, pokud neprojde zde diskutovaný pozměňovací návrh.
honyk Východní Čechy 
S tou Lhotou to bylo pro ukázku. Těch adeptů mám víc, šlo mi spíš o princip. A jak vidím, tak to někde opravdu tak bylo. Nesetkal se někdo s příjmením Rožmberský? Mohl mít nějakou souvislost s Rožmberky?
MenthaPiperita  
Když si každou tu matriku otevřete, někde na začátku to označení je. Z příslušného období je online jen matrika města Mělník, a ta má označení RIV, předchozí má RRR. Tady vidím XX, X mají Rousovice do roku 1916. Zkusila bych ty Rousovice, a velmi pravděpodobně to leží ještě v Mělníce na úřadě.
Nedokázal byste mi někdo poradit, prosím, na jakou knihu odkazuje indexový záznam o úmrtí Jana Šístka (zcela vpravo nahoře)? http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8468/135
 
Jednou Lhota, jednou Lhotakak, takže v průměru pořád Lhoták ;-)
Shodou okolností mám v předcích takové Lhotáky ze Lhoty, ale těm prostě pak říkali jenom Lhoták, takže to není zrovna nápomocný příklad. Akorát jednou jedinkrát byli v matrice jako Lhota, ale to bude spíš chyba v zápisu. Jednou tam byl ostatně taky Lhotakak. Lhotský každopádně ani jeden, pokud se nepletu.
honyk Východní Čechy 
Příjmení zchudlého panstva
Když se zchudlé panstvo s nějakým predikátem (Petr ze Lhoty) prolnulo s běžným obyvatelstvem, odrazil se ten původ nějak v příjmení (= Lhotecký)? Pohybuji se kolem roku 1600. Příjmení podle místa jsou běžná. Dostávali je nově příchozí obyvatelé od místních domorodců. Jde mi o to, zda takovou domněnku mohu rovnou vyloučit, nebo zda jsou důkazy, že tomu tak někde bylo.
 
Jen tak pro pořádek:
Šopka/Pšovka dodnes existuje.
Po Josefských reformách sídlila v tamním, JMC Josefem II. zrušeném, klášteře augustiniánů hospodářská správa Lobkowiczkého panství, teda jak píšete - té Mnělnické větve.
Baron = Freiherr = Svobodný pán - to jsou ekvivalenty ... a Zelenkové tento titul nevlastnili.
GeneralHalsey  
Jen pro info: návrh zákona (sněmovní tisk 301) se bude projednávat na přístí senátní schůzi (od 14.8.2019) jako bod č. 3 - senátní tisk 125, na projednání je čas do 18.8.2019
https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/tabulka?IS=6279#4461
Status svobodného pána nikdy nikde nevyplýval z místa původu.
Rozlišuji to proto, že budova, která má arkády, mi úplně nepřijde jako typické stavení dvora. Ale je to věc pohledu. A jako zbohatlíka jsem to myslel tak, že nešlo o klasického sedláka ze selského rodu. Šlo o bývalého panského úředníka, který si tak na majetek vydělal (zbohatl). I lidé kolem něho byli ze stejné společenské vrstvy - manželka byla dcerou vrchního z panství Mělník, a např. na svatbě jeho dcery byl za svědka dvořenín ze Lhotic Královských (což se mi mimochodem nepodařilo zjistit o jaké místo jde) a Liguriáš Sadil, důchodní z Dolních Kralovic, pozdější známý rakouský a český politik (a zároveň také pozdější statkář z Německé Vyskytné). Toť vše. I tak díky za Vaši pomoc.
Podle mne - jak jsem kdysi vyčetl v časopise Český lid (vydávaném na konci 19. století) ... osedlý pod 20 korců = chalupník,
zahradník je osedlý "mezi" chalupníkem a pololáníkem, většinou bez koňského potahu
... Grossgärtner bych četl jako zahradník s koňským potahem, takže "téměř" pololáník.
Jiný pohled může být "přes podsedek" - zejména na severnější Moravě, kdy obdělávané polnosti patřily fojtovi, nikoliv vrchnosti.
Doxy Semilsko, Mladoboleslavsko,Jičínsko 
Pošlete mi tu fotografii mailem (nalim.ylam@seznam.cz) s přesným popisem, co přesně požadujete.
spic už jen wtf 
Udělám to pro vás. Dále prosím vzkazník.