Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Jak kde, zrovna včera si jedna známá pochvalovala jednu matrikářku.
No pruděním na matrikách taky nikoho k ničemu nedonutíte... Prostě urgovat to u svých poslanců, to je standardní postup... samozřejmě s velmi nejistým výsledkem, ale pořád je to aspoň na tom správném hrobě.
Ještě by mě zajímalo, jak donutíte zákonodárce činit. Upřímně není zákonný způsob, jak ho donutit. Možná na konci volebního období a to už zase nic neodhlasují.
V poslední době nejsou ochotní, v poslední době si vykládají GDPR po svém i na mrtvé. Bohužel. Moje pozitivní zkušenosti s matričními úřady jsou minulostí. Neexistuje způsob, jak z nich něco vymoci. Telefonáty, maily, nic....
Sagitarius, geza: Díky za trojčata!
 
Pruděním na matričních úřadech akorát otrávíte lidi, co v tom jsou nevinně, a třeba pak nebudou tak ochotní, jako stále někde jsou... Prudit ano, ale zákonodárce.
Já nevím, ale pohnutky současné politické garnitury jsou dost nevyzpytatelné. Z ohledu a zájmu bych je opravdu nepodezírala. Asi nemá moc smysl se rozepisovat. Účinnější bude ta pruda. :-)
GeneralHalsey  
No jo, ale buboucí bývalý ministr vnitra bojoval za ubohé matrikáře a archiváře, jak by jim najednou přibylo práce, celých 25 ročníků matrik. Je vidět jak se Hamáček dobře stará o své podřízené.
Pokud začnou všichni psát třeba i nesmyslné dotazy na matriční úřady a dožadovat se odpovědi ve lhůtě. Nebo se na ne obracet podle zákona 106/1999 Sb. Sice je to nesmysl, ale mají lhůtu na vyřízení 30 dni. Treba si na pozměňovací navrh vzpomene i ministerstvo. Prudit, jiná rada není.
stoural Dějiny nejsou mrtvou historií  Stránky klanu Šemíků
Jan Čižinský bojoval, ale mnozí poslanci byli myšlenkami asi už jinde. :-/
Mně tam hlavně vadí ty zvýšené poplatky, potřeboval bych najít na matrikách několik stovek záznamů a to se mi pěkně prodraží. Netušíte někdo, za jak dlouho začne ta novela platit? Podle http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=301 to musí ještě schválit senát a prezident. Účinnost má nastat patnáctým dnem po jeho vyhlášení.
GeneralHalsey  
Tak snaha o zkrácení uložení matrik úmrtí na 50 let neprošla, ministr vnitra evidentně něco takového nepodporuje a výbor stanovisko nezaujal, asi ani nevěděli o čem to je. Hlasování z přítomných 173, pro 49, proti 71. Návrh nebyl přijat.
 
Zdravím. Řeším teď nějaké předky v Martinicích u Dolních Kralovic. A narazil jsem na to, že místní zámek a dvůr koupil v roce 1801 svobodný pán Jakub Zelenka, spřízněnec císaře Josefa II. a obročí. Snažil jsem se něco zjistit o Jakubovi Zelenkovi, ale nic se mi nepodařilo nalézt. Neměl byste někdo tip, kde hledat nebo nevíte někdo něco o tomto Zelenkovi? Předem díky
 
Trojčata - úmrtí
Trojčata Mikšovští +1830 Opočnice

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7732/48
 
Kdybyste takhle náhodou někdo měli i vedlejší Dymokury na začátku 19. století, ty by zase zajímaly mne.
Dobrý den, soupisy poddaných poděbradského panství :

541 Soupis poddaných cca 1690 (jedná se o Registru sirotčí) - mám ofocené komplet
542 Soupis poddaných 1732 - mám ofocené komplet
543 Soupis poddaných 1736 - črvc-srp chystám se fotit
544 Soupis poddaných 1745 - viděl a fotil jen pár stránek
545 Soupis poddaných 1774 - črvc-srp chystám se fotit
546 Soupis poddaných 1829-1830 - mám ofocené komplet

Mám ofocený i inventář VS Poděbrady.

Rád vám to hodím někam na uloz.to ale raději přes PM.
pro Chriss
Jan Kašpar, Melichar a Baltazar v Hustopečích.
 
Existuje nějaký soupis poddaných panství Poděbrady z let cca 1770-1820? Máte někdo možnost do něj nahlédnout? Na oplátku nabízím totéž v soupisu poddaných panství Kolín 1798.
 
spic už jen wtf 
A to narození nemáte online? Do NA na Chodovci nemůžete?
To bych akceptoval, měly-li by ty kartotéční lístky nějaká čísla. Jelikož žádná, tak to bude něco jiného. Noticka z první strany oznamuje, že zápisy úmrtí jsou též přeneseny na kartotéční lístky. Jelikož můj FB žádný zápis nemá, není tudíž ani v kartotéce.

K tomu jen toliko, proč je tentýž FB * 1895 na lístku 3x:
poprvé je totiž v matrice Zemského vojenského velitelství v Praze - duchovní správa katolická Z 1914-1919 (poř. č. v prozatímním soupisu 133 - není on-line)
podruhé je v matrice posádkové nemocnice v Košicích (pravděpodobně v nějakém vojenském archivu na Slovensku)
a potřetí je v matrice pěšího pluku 21 Z 1914-1920 (1919) (poř. č. 803) - viz odkaz poko

Takže znova se ptám - co jsou čísla 6213 a 22?

Možná to bude č.j. Zemského voj. velitelství (jako je na oznámení úmrtí Rajdla Fr. - viz dále v indexu?) - ale zapsáno v matrice to nikde nebude?
A dále popis u záznamu z databáze - viz můj odkaz níže - bude přepis z tzv. zelené kartotéky - soudní prohlášení za mrtva? (viz popis u databáze).

Ano, někteří soudně prohlášení jsou i v nevojenských matrikách, pokud se to k příslušnému správci matriky dostalo a ten to tam zpětně zapsal - ale to je jen zlomek případů.
GeneralHalsey  
Ta čísla v indexu budou čísla kartotečních lístků zemřelých, které založili dodaečně podle matriky, alespoň tak to chápu já podle toho, co je uvedeno na první straně matriky https://kramerius.army.cz/search/i.jsp?pid=uuid:35c18fb4-5051-11e7-aced-005056b73ae5.
S tím kde najít toho vašeho Františka v matrice bude asi u toho pluku, kde sloužil. Může ale být v kterékoli knize, která pokrývá dané období. Může také být zapsán v církevní nebo civilní matrice v roce prohlášení za mrtvého. Ten zápis dokonce může být ve více matrikách zároveň i s tím už jsem se setkal.
Reakce na | Vlákno