Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

eva48 hronovsko pardubicko 
Ano, jsem původem z Hronova. Dvojani nebo dvojeni se v Hroniově za mého dětství běžně říkalo dvojčatům.
MenthaPiperita  
Jestli vám jde o to slovo na F...
strejdy Gůgla jste se ptal? Čtu taktéž "od Czys: Kralowske fuhrwesny Divis.. 15"
Zdravím všechny. Potřeboval bych poradit, o jakou divizi šlo, ve které byl daný Jakub Trnka vojákem. Já to čtu jako "od Cís. Královské führvesný divize 15". Ale nic mi to neříká. Předem díky.

 
Trojčata z Jarova
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/14161/144
 
honyk Východní Čechy 
Dvojani
Hronov, matrika N, 1874 - farář zapisuje dvojčata jako 'dvojani'. Zadal jsem si nezvyklé slovo do Googlu a hodilo mi to odkaz na Jiraskovo Temno :-) Asi nějaký místní dialekt. Ale jeden z dalších odkazů mi skoro až vyrazil dech. Tolik používaných variant jsem opravdu nečekal https://cja.ujc.cas.cz/e-cja/heslo/2107. Je tam i přehledová mapka včetně hronovských dvojanů.
 
Zámrsk, farnost Velká Jesenice, matrika č. 170-3, snímek 135: 1747 Mikuláš, Jiří a Alžběta Jirsákovi z Rychnovku.
Ne možná, ale určitě. Jsou tři, dvě Evy a Adam. Děkuju.
Trojčata
Chriss: možná další, vlevo dole, Jan Kočí

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7641/?strana=127
 
Ještě je v seznamu šlechtických rodů v Čechách <a href="https://archive.org/details/deradelderbhmi00doeruoft/page/72" target=_blank>Der Adel der böhmischen Kronländer</a> uvedeno v únoru 1603 udělení šlechtictví s titulem von Schwarzberg Johanu Nygrynovi a Jakobu Nygrynovi s titulem von Turnstein , to by mohli být synové toho Václava Dobřenského.
trojčata
falesnej: děkuju za ně.
pentagun: Díky! To třetí, přeživší trojče byl Karel Daubner, který se oženil v Lidicích s Růženou Hlavsovou z Hřebče, s níž mám společné předky. Karla jsem našla i v rozrodu Hlavsů, který jsem dělala, ale netušila jsem, že byl "trojče".
 
Děkuju moc. Aha, ty Dobřenské jsem někde zaznamenal, ale nenapadlo mě, že by mohli být nějak zpříznění. Teď koukám, že jsem je zaznamenal třeba tady v pražské Knize měšťanských práv, kde to v roce 1635 Jakub Dobřenský z Nigroponte podepsal shodou okolností zrovna Adamu Živnému, bratru Ludmily Kučerové.

Ti Živní jsou moji předkové a hlavně jsem je našel v benešovských matrikách a městských knihách. Anna zřejmě dcera Pavla Provazníka, manželka Jana Živného a pak Petra Sochora převedla dva své domy na dcery Annu Soudnou (také Boháčovou či Hrzínskou) a Alžbětu Palečkovou. V zápisech v městských knihách, které to zmiňují, se pak uvádí různé děti a vnoučata té Anny naposledy Sochorové, mj. právě její dcera Ludmila Kučerová. Zato se tam zdá se neuvádí ani Jan Felix ani Martin Fridrich, tak se musím ještě podívat, odkud mám tyhle dva. Tedy ten Martin Fridrich se docela nabízí, a ostatně se psal z Dlouhého Pole, což byl statek, který koupil právě jeho otec Martin Kučera v roce 1650 a který Martin Fridrich prodal v roce 1673 konopišťskému hejtmanu Pavlu Norbertu Nigrinovi z Nigroponte (to by snad mohl být otec té mé Johany). Ale ten Jan Felix či Jan Šťastný, toho si už vůbec nevybavuju. Je možné, že je mám v psaných poznámkách, tak budu muset najít správný sešit.
Zdravím Petře, ono to s nimi bylo asi takhle: Jakub Jan Václav Dobřenský (1623-1697), lékař a rektor pražské university měl dědka Václava (1550-99), hvězdáře a spisovatele, který se roku 1592 vetřel k tiskaři Nigrinovi do erbovního strýcovství a začal používat jeho predikát. Asi 1595 mu byl přiznán rytířský stav a jeho vnuk Jakub Jan Václav ho po něm zdědil a psal se pak Dobřenský de Nigro Ponte. Měl dva syny, oba lékaře (Václav Matěj a František Oktavián) a dceru Rosu provdanou jak jinak než za doktora Karla Buchmanna. Takže nějaké potomky oba synové jistě měli. BTW, ještě bych se jednou ráda vrátila k tomu Vašemu trochu spřízněnému konopištskému hejtmanovi Martinu Kučerovi. Můžete mi prozradit, kde jste našel jméno /rodinu jeho manželky Ludmily Živné (cio si potom vzala Vašeho Lhotského) a jeho syna Jana Felixe a Martina Fridricha?
Trojčata z Kročehlav
Jenom jedno se narodilo živé: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6405/4
 
Už dlouho se chci zeptat. Nesetkal jste se náhodou někdo s Nigriny z Nigropontu? Jsem knihovník, takže znám tiskaře Jiřího Nigrina z Nigropontu (neboli Černého z Černého Mostu). Vím o něm, že právě on získal ten predikát, ale pokud vím, neměl žádné mužské potomky. Každopádně se Nigrinové z Nigropontu objevují i dál v 17. století, mezi nimi i Johana Nigrinová, která si vzala Karla Václava Michala Lhotáka ze Lhoty. To jsou zřejmě mí předci.
 
Trojčata (teď už opravdu) pro Chriss
 
Mám, ale děkuju :-)
SANOV Střední Čechy 
Máte recht. Cítoliby koupil 1802 Josef II. ze Schwarzenbergu a vlastili ho až do r. 1924, kdy v něm byly zřízeny kasárna, siročinec a škola. U ČeskéhoKrumlova je to jasné. Díky
A nepatřilo obojí Švarcnberkům?
SANOV Střední Čechy 
Josef nar. 1804 v osadě Záhorkov u Českého Krumlova, syn podruha, se v r. 1833 oženil na faře Hřivice s podruhyní ze vsi Solopysky - na Lounsku. Tam pak na panství Cítoliby sloužil celý život jako vrchnostenský ovčák. Co bylo příčinou této "300 km migrace" Josefa ...... ? Jediné co mě napadá, je vojenská služba, která ho tam "zavála" .... Mohou být i jiné možnosti ? Díky za názor.
 
Počítám, že trojčata Kovářova z Bendova Záhoří 1699 máte: https://digi.ceskearchivy.cz/5634/38