Ne možná, ale určitě. Jsou tři, dvě Evy a Adam. Děkuju.
Ještě je v seznamu šlechtických rodů v Čechách <a href="
https://archive.org/details/deradelderbhmi00doeruoft/page/72" target=_blank>Der Adel der böhmischen Kronländer</a> uvedeno v únoru 1603 udělení šlechtictví s titulem von Schwarzberg Johanu Nygrynovi a Jakobu Nygrynovi s titulem von Turnstein , to by mohli být synové toho Václava Dobřenského.
trojčata
falesnej: děkuju za ně.
pentagun: Díky! To třetí, přeživší trojče byl Karel Daubner, který se oženil v Lidicích s Růženou Hlavsovou z Hřebče, s níž mám společné předky. Karla jsem našla i v rozrodu Hlavsů, který jsem dělala, ale netušila jsem, že byl "trojče".
Děkuju moc. Aha, ty Dobřenské jsem někde zaznamenal, ale nenapadlo mě, že by mohli být nějak zpříznění. Teď koukám, že jsem je zaznamenal třeba
tady v pražské Knize měšťanských práv, kde to v roce 1635 Jakub Dobřenský z Nigroponte podepsal shodou okolností zrovna Adamu Živnému, bratru Ludmily Kučerové.
Ti Živní jsou moji předkové a hlavně jsem je našel v benešovských matrikách a městských knihách. Anna zřejmě dcera Pavla Provazníka, manželka Jana Živného a pak Petra Sochora převedla dva své domy na dcery Annu Soudnou (také Boháčovou či Hrzínskou) a Alžbětu Palečkovou. V zápisech v městských knihách, které to zmiňují, se pak uvádí různé děti a vnoučata té Anny naposledy Sochorové, mj. právě její dcera Ludmila Kučerová. Zato se tam zdá se neuvádí ani Jan Felix ani Martin Fridrich, tak se musím ještě podívat, odkud mám tyhle dva. Tedy ten Martin Fridrich se docela nabízí, a ostatně se psal z Dlouhého Pole, což byl statek, který koupil právě jeho otec Martin Kučera v roce 1650 a který Martin Fridrich prodal v roce 1673 konopišťskému hejtmanu Pavlu Norbertu Nigrinovi z Nigroponte (to by snad mohl být otec té mé Johany). Ale ten Jan Felix či Jan Šťastný, toho si už vůbec nevybavuju. Je možné, že je mám v psaných poznámkách, tak budu muset najít správný sešit.
Zdravím Petře,
ono to s nimi bylo asi takhle: Jakub Jan Václav Dobřenský (1623-1697), lékař a rektor pražské university měl dědka Václava (1550-99), hvězdáře a spisovatele, který se roku 1592 vetřel k tiskaři Nigrinovi do erbovního strýcovství a začal používat jeho predikát. Asi 1595 mu byl přiznán rytířský stav a jeho vnuk Jakub Jan Václav ho po něm zdědil a psal se pak Dobřenský de Nigro Ponte. Měl dva syny, oba lékaře (Václav Matěj a František Oktavián) a dceru Rosu provdanou jak jinak než za doktora Karla Buchmanna. Takže nějaké potomky oba synové jistě měli.
BTW, ještě bych se jednou ráda vrátila k tomu Vašemu trochu spřízněnému konopištskému hejtmanovi Martinu Kučerovi. Můžete mi prozradit, kde jste našel jméno /rodinu jeho manželky Ludmily Živné (cio si potom vzala Vašeho Lhotského) a jeho syna Jana Felixe a Martina Fridricha?
Trojčata z Kročehlav
Jenom jedno se narodilo živé: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6405/4
Už dlouho se chci zeptat. Nesetkal jste se náhodou někdo s Nigriny z Nigropontu? Jsem knihovník, takže znám tiskaře Jiřího Nigrina z Nigropontu (neboli Černého z Černého Mostu). Vím o něm, že právě on získal ten predikát, ale pokud vím, neměl žádné mužské potomky. Každopádně se Nigrinové z Nigropontu objevují i dál v 17. století, mezi nimi i Johana Nigrinová, která si vzala Karla Václava Michala Lhotáka ze Lhoty. To jsou zřejmě mí předci.
Trojčata (teď už opravdu) pro Chriss
Máte recht. Cítoliby koupil 1802 Josef II. ze Schwarzenbergu a vlastili ho až do r. 1924, kdy v něm byly zřízeny kasárna, siročinec a škola. U ČeskéhoKrumlova je to jasné. Díky
A nepatřilo obojí Švarcnberkům?
Josef nar. 1804 v osadě Záhorkov u Českého Krumlova, syn podruha, se v r. 1833 oženil na faře Hřivice s podruhyní ze vsi Solopysky - na Lounsku. Tam pak na panství Cítoliby sloužil celý život jako vrchnostenský ovčák. Co bylo příčinou této "300 km migrace" Josefa ...... ? Jediné co mě napadá, je vojenská služba, která ho tam "zavála" .... Mohou být i jiné možnosti ? Díky za názor.
Počítám, že trojčata Kovářova z Bendova Záhoří 1699 máte:
https://digi.ceskearchivy.cz/5634/38
No právě v Excelu je to problém, takže je zadávám v LibreOffice. Tabulky Google umí data před rokem 1900 také.
Vy zadáváte data do Excelu najednou? Já to od počátku rozděluju na rok a zbytek (příčemž to se nejspíš správně neseřadí, kdyby to bylo nutné, takže bych to musela dělat po měsíci a dni, kdybych to potřebovala). Na orientační výpočet věku obvykle stačí ten rok, oni mi přijde to taky leckdy nijak přesně nepsali.
Jj, to bohužel všechny východočeské archívy, aby tam náhodou někdo nezjistil, kde ten dnes stoletý staroušek tehdy bydlel...
Pěkný den vespolek, asi po sto letech jsem si chtěl zabádat a koukám, že Soka Jičín stáhl své sčítací operáty z roku 1921, kvůli blbému GDPR!
Znovu je na webu zveřejní až v roce 2026.
Mormoni Jičínsko nemají, dobrá smůla...
Chriss: nevím, zda máte:
https://digi.ceskearchivy.cz/10752/189, aspoň jedno se zde evidentně dožilo dospělosti...