Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

digitální knihovna praví: nemoc sv. Valentýna = fallsucht, padoucnice, epilepsie
Panský zahradník by tam asi v 60 letech neskončil, co?
Já mám zkušenosti se špitálem jakožto místem pro chudinu, a nešlo ani o léčbu, jako spíše o dlouhodobý pobyt. A wiki to také tak vidí: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0pit%C3%A1l - útulek pro nemocné, přestárlé a chudé.
Dvě otázky
Měl bych dvě drobné otázky.
Jakou společenskou úroveň měl na přelomu 17. a 18. století pobyt a úmrtí ve špitále? Na předměstí města je špitál a výjimečně tam nějaký půlláník z blízkého okolí zemře. V tomto případě on i žena (časový rozdíl 5 let). Bylo to místo léčby spíše chudiny nebo spíše těch movitějších? Nebo se tam snažil syn nacpat rodiče - tuberáky na umření, aby měl grunt pro sebe?
A druhá otázka - co je to "nemoc sv. Valentýna"? Znám nemoc/tanec sv. Víta, ale tohle jsem viděl prvně. Zápis je z roku 1675.
 
na zdel - na délku, a na ssyrz - a na šířku
na ssyrz po rzyczku - na šíř po říčku, a zdel - na délku
co jsou ty opakující se er nevím
Nemáte nějaký trik na to, jak přinutit ten jejich prohlížeč, aby fungoval? Jsem třeba na straně 215, mačkám šipku doprava, objeví se číslo 216, ale obraz zůstane stejný. Stejně tak při dalším mačkání šipek doprava i doleva se mění jen číslo stránky, ale obraz zůstane stejný. Tak na 10. až 20. pokus se mi podaří novou stránku načíst, ale je to zmar, takhle celý index neprojdu ani za víkend. :-(
Dík, koukám, že k domovským matrikám tam rejstřík mají, ale ty policejní přihlášky nemůžu najít, pod čím by mohly být.
bursica.d Brno,Bojkovsko,Doubravník a skláři  rodokmen
Vše je v Archívu města Ostravy. O rejstřících nevím, sama jsem vše procházela stránku po stránce. Do digitální badatelny je nutná registrace, která se při delší absenci ruší a je potřeba se zaregistrovat znovu.
Koukám na https://badatelna.ostrava.cz/ , je tam sčítání lidu 1900 a 1910, tam by něco mohlo být, ovšem Moravská Ostrava tam má skoro 1500 domů, to je v tom jejich prohlížeči nereálné prohlédnout. Domovská matrika totéž, kde se dají najít ty policejní přihlášky? Neexistují k tomu nějaké rejstříky?
Sice se to netýká § 25b, ale zřejmě je to možné i na něj aplikovat, vzhledem k tomu, že v době jeho vydání ještě § 25b neexistoval.
Tady si stáhněte oficiální vyjádření MVCR k přístupu k matrikám včetně možnosti focení.
https://uloz.to/!nTUi3I9mgoSq/matriky-zip
Jiffy Moravia 
Činit výpisky můžete jakýmkoliv reprodukčním zařízením. Odkažte se na rozhdodnutí Nejvyššího správního soudu 3/2008-64.
Jo, šlo mi o focení vlastním foťákem ("nárok na foto zápisu" jsem tak pochopil). Jestli jde o to, zda je povinnost matriky mi to svými prostředky kopírovat, to jsem neřešil, tj.
Ano. Když si přinesete vlastní kopírku, můžete si sám zápis zkopírovat a zaplatíte 20 Kč. To ale tvrdíte něco jiného než spic, který tvrdí, že si může nechat udělat výpis fotokopií za 15 Kč.
Dyť to plyne z logiky věci. I doslovný výpis je výpisem. Fotokopie je doslovný výpis (viz vyjádření ministerstva). A výpis je povoleno dělat dle § 25b. Tedy i doslovný výpis je dovoleno dělat a tedy i fotokopii. Prostá výroková logika plus zákon plus výklad ministerstva.
Nemůžete, resp. nemá to oporu v zákonu. Ale třeba Vám někde vyjdou vstříc.
spic už jen wtf 
Jinak děkuji, toto jsem hledal.
Peters: myslím si také, že podle § 25b si můžu nechat udělat doslovný výpis fotokopií za 15 Kč.
spic už jen wtf 
To na tom nic nemění.

§ 25

(1) Matriční úřad vydá matriční doklad, nebo povolí nahlédnout do matriční knihy a činit výpisy z nich v přítomnosti matrikáře

a) fyzické osobě, které se zápis týká, nebo členům její rodiny, jejím sourozencům a dále zmocněncům těchto osob,

(6) Doslovný výpis z matriční knihy se vydává

a) fyzické osobě uvedené v odstavci 1 písmeno a),

a lze jej pořídit i kopií matričního zápisu.

(zkráceno)


zatímco

§ 25b

(1) Matriční úřad vydá fyzické osobě matriční doklad nebo povolí nahlédnout do matriční knihy a činit výpisy z ní v přítomnosti matrikáře, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 30 let u knihy úmrtí.


Už se to tady i jinde diskutovalo mnohokrát.