Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Podle knihy Takoví nám vládli to byl syn starší dcery Marie Kaisrové. (též via google)
Nějaké info Vám za chvíli pošlu do vzkazníku.
Zas tak úplně nemlčí. Tady se na str. 730 zmiňuje vnuk Jiří.

http://pages.pedf.cuni.cz/pedagogika/?attachment_id=7149&edmc=7149
před pár dny jsem při hledání svatby své prababičky náhodou našla svatbu Antonína Zápotockého http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10651/17 Matriky narozených okresního úřadu Kladno jsou přístupné až do roku 1916, tam by případní potomci mohli být zapsaní. Ale nic dalšího už se tam asi nedozvíte.
svejk Čechy 
Pěkný den vespolek. Prosím, netušíte, zdali měl Antonín Zápotocký potomky a kde žijí? Vím, že měl dvě dcery, ale mám pocit, že jedna zemřela bezdětná. Pak měl tedy ještě třetí, nemanželskou dceru...Google mlčí.
 
SANOV Střední Čechy 
Peters, geza, Petronila - díky za podněty.
Dnes jsem byl na příslušné matrice v Rakovníku, pí. matrikářka byla ochotná, ale v originále zápisu není nic víc o prarodičích matky narozeného Václava ( původ v Čechách ). Jen, že rodiče byli oddáni v Senomatech českobratrským farářem - tak jsem poslal žádost na Kladno a doufám, že tam bude více informací o prarodičích - Vojtěchu Rudolfovi a Marii Hrdličkové. Václav se narodil 12.4. 1924 svobodné Marii Rudolfové ( *11.1. 1907 v Lotrinsku ) a po 6ti letech byl legitimován, otec se dle protokolu přihlásil za otce ! Zda byl biologickým otcem je otázkou. -----------------http://img24.cz/images/38538211500274529821.jpg
 
Jak píše Peters, cesta by měla vést přes zápis v matrice, kde obvykle bývá více (rodiče rodičů), než co se do RL přepisovalo. Je to ale v ochranné lhůtě (1924).
Co je u toho narození zapsáno v matrice? Není něco v dokumentech farního úřadu? Co sčítání lidu? Jinak tedy Lotrinsko je ve Francii, ne v Německu, Spittel je zde: https://fr.wikipedia.org/wiki/L%27H%C3%B4pital_(Moselle) a nějaké matriky jsou na https://www.familysearch.org/search/catalog/736809
SANOV Střední Čechy 
Matriky v Německu
Prosím zkušenější o radu, jak se dostat k zápisu v matrice - dle přiloženého obr. Jinou možnost, jak se dostat k původu Vojtěcha Rudolfa a Marie Hrdličkové nemám. Někdy okolo r. 1900 odešli za prací do Lotrinska - Spittl, kde se jim narodila dcera Marie 11.1. 1907. Ta se pak v r. 1930 vdala (kde nevím ) v Čechách za Václava Bařtipána. ------ http://img24.cz/images/39143499666924954720.jpg ---- Jde o část rodného listu jejich syna, který se narodil 1924 v Otročiněvsi u Berouna. Víc údajů na něm není.
 
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Já jen k tomu poslednímu, že to nejspíš vyznělo jinak než jsem zamýšlela. Já nic nespochybňovala, to byl jen můj osobní údiv, protože fakt nevím. Pro mě není až takový problém přečíst si zákon najít nebo přečíst. Jednání s lidmi a to především osobní a z toho nejvíc telefonické (na to emailové, které preferuju dost často moc nereagují) je daleko větší problém. Takže to bylo moje interní přemýšlení o té věci a údiv, nad tím, jak pro mě nepochopitelně ty věci fungují. Ale pokud se vás to nějak dotklo, tak se omlouvám. Já se divím v těchto ohledech prakticky neustále, takže já si za chvíli zvyknu a bude to dobrý.
honyk Východní Čechy 
Ok, bude lepší si tam zajet. Je to větší město, těch živých záznamů tam mám víc. Lpění na příbuzenství pro výpisy mi přijde na první pohled absurdní, na druhou stranu to opatření chápu. Matrikáři tak mají v rukou alespoň nějaký regulační nástroj proti svému zahlcení.
Řekl bych, že postupují přesně podle zákona. Ten záznam je přístupný komukoliv, můžete na něj nahlédnout a ofotit si ho, ale na doslovný výpis (i formou fotokopie) má nárok skutečně jen doložený přímý příbuzný.

Podle zákona nepostupují (naštěstí) ti, kdo tu fotokopii pošlou.

honyk Východní Čechy 
Několikrát (jednotky, ne desítky) jsem prosil o informace z živých matrik mailem a díky ochotě matrikářek jsem je získal. Ale třeba teď mám problém se svatbou z roku 1903:
Pokud nám prokážete přímou rodovou příbuznost, můžeme Vám vyhotovit doslovné výpisy (fotokopie matričního zápisu v papírové podobě), správní poplatek za jeden výpis je Kč 20,-. Je ale třeba nám zaslat poštou písemnou žádost, přiložit kopie matričních dokladů k prokázání příbuznosti a přiložit Kč 20,- na správní poplatek.
Podle zákona by ten záznam měl být už přístupný komukoliv. Nezbývá než zdvořile upozornit. Snad je tím nenakrknu. Ale ta písemná žádost, to je fakt úlet.
Já před nějakou dobou hledal úmrtí svého prapradědy. Napsal jsem tedy na matriku dané obce, že mi stačí vědět pouze rok. Obratem jsem dostal odpověď, že ho paní nenašla, ale našla úmrtí jeho manželky a bez problému mi sdělila e-mailem přesné datum. Napsal jsem tedy do vedlejšího města stejný dotaz, že možná zemřel v nemocnici. Obdržel jsem odpověď, že byl v matrice nalezen a skutečně v nemocnici zemřel, ale pokud chci vědět víc, tak musím sepsat oficiální žádost, zaslat jí poštou a zaplatit poplatek. Přijde mi absurdní, že místo aby paní opsala do mailu 4 číslice, tak raději podstupuje takové papírování, kdy i sobě přidělává práci tím, že musí záznam okopírovat, sepsat oficiální odpověď a zaslat jí poštou.
 
Já kdysi poslal na matriku emailem dotaz ve stylu "Mohla byste mi najít všechny děti xxx Horáčka narozené v obci XY" a opravdu mi to sepsala, tehdy se nebála zmínit i ty v ochranné lhůtě a i doporučila na jakém úřadě hledat dál, že se asi přestěhoval.. takže ano, jde to :)
IMHO fakt bude nejlepší slušný telefonát/e-mail na matriku s popisem toho, co potřebuji, a dotazem, co všechno je třeba udělat, aby to bylo vydáno.
U toho kasírování, někde kasírují za záznam v matrice, ne za stránku. Takže když blejsknete stránku, tak je to třeba 5 záznamů, a tedy 5x ona částka. Řeší se to tak, že se zakryjí nechtěné záznamy, což stojí čas zájemce i úředníka a je to ve své podstatě absurdní.
 
1 - nemáte zač, rádo se stalo
2 - odkázal jsem Vás na zákon o matrikách, jak píšete, jste vědec a INTP - stačí si ten zákon přečíst
3 - kdybych tu kladnou zkušenost s matrikářkami neměl (opakovanou), tak Vám to nepíšu - tak "jakože" nechápu, proč to zpochybňujete, ale je mi to fuck
howgh
Je to docela jednoduché. Na zápisy v matrikách uložených na matričních úřadech smí nahlédnout kdokoliv, pokud od zápisu narození uplynulo více než 100 let, svatby 75 let a úmrtí 30 let. Příslušný zápis si lze i ofotit. Za nahlédnutí na hledaný zápis si můžou účtovat správní poplatek.

Leckde jsou matrikářky velmi ochotné, že i na telefonický nebo e-mailový dotaz opíší, co je potřeba, nebo i pošlou fotokopii. Někdy sdělí i informace z novějších zápisů. Ale není na to nárok.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
No, ale problém byl v tom, že někde ty osoby mohou být ještě žijící ve stejné matrice jako ty co už ne a nikdo nemá čas sledovat, které to jsou, aspoň tak nějak si to vybavuju.
A s tím telefonátem, jakože je běžný, že jim někdo napíše "prosímvás, můžete se podívat kde se narodil tenhleten, někdy v v roce 1877?" a oni to pošlou?
Ale asi potřebuju stejně víc než to. U prababičky nemám jméno za svobodna ani přesný den a měsíc narození. Takže pro hledání jak se jmenovala potřebuju zápis o svatbě (a to budu ještě doufat, že to bylo tam) a od toho dál. IMHO. Navíc, když už bych tam byla, doplnila bych ta další pouze odhadnuté věci, vč. svateb.