Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Na druhou stranu si myslím, že kdyby mě ten rod zajímal, asi bych tam tu zesnulou osobu normálně dohledal ve starších matrikách.
OK OK, ono tam byla spíš nějaká jiná příbuznost, možná teta, jen si to nepamatuju a nezapsal jsem si to, protože nešlo o rod, který mě zajímal. Každopádně uznávám, že ten váš důvod může platit i tehdy.
Přesně tak, jednak zabezpečení, druhak výpomoc v domácnosti faráře. Často také k synovi faráři přišel jeden z rodičů po ovdovění.
"matka místního faráře" je v matrikách Z poměrně často. Vůbec to však nesvědčí o tom, že farář je místní rodák (i když i to může být), ale jde o to, že si syn vzal matku k sobě na faru, kde u něj měla na stáří zabezpečení.
Díky za informace. Taky už jsem si toho všiml a věřil jsem, že je to poměrně časté. Jediný přímý důkaz, který jsem měl, bylo, když jsem zrovna teď nedávno narazil v matrice úmrtí na něco ve smyslu: Zemřela Anna Nováková, matka místního faráře.
 
Díky za tipy. Zajímá mě Hradecký kraj, kde jsem našel roky 1873-1900 dokonce digitalizované: http://kramerius.svkhk.cz/search/i.jsp?pid=uuid:e7b6259c-3283-4c2d-a910-9a47f6dbabe7. Mladší ročníky mají pak offline v knihovně, tak se tam pak někdy vydám. Btw, různě na netu se dají najít digitalizované i jiné kraje.
Reakce na | Vlákno  
v literatuře jsem se s tím setkal mnohokrát, a nepředpokládám, že si to realisté cucali z prstu. Ale je dost dobře možné, že se nejednalo o faráře, nýbrž právě o administrátory a podobné nedefinitivní posty. Zároveň - když se chce, všechno jde, a pokud se panáček znelíbil...
Získal-li už duchovní faru (stal se farářem), byl z hlediska práva církevního prakticky nepřeložitelný. To už by byla na místě exkomunikace. Měnili-li faráři místa, bylo to vždy na jejich žádost o uprázdněné beneficium. To byl také jeden z důvodů, proč po roce 1939 (prakticky do dnešní doby) biskupové přestávají jmenovat faráře a instalují toliko administrátory, které již lze snadno přesouvat tam, kde je třeba.
Reakce na | Vlákno  
nejen to - přeložení málo poslušného faráře na nějakou odlehlou obtížnou faru v bohem zapomenutých koutech Vysočiny nebo příhraničních hor byl typický nástroj utužování církevní hierarchie... A nebo v tom často - naopak - byla i dobrovolnost skoro misionářská.
Jiffy Moravia  web
Jistě, ne vždy byl dostatek rodáků do krajů, kde zrovna faráře potřebovali. Myslel jsem to tak, že když člověk objeví u faráře povědomé příjmení, tak je větší šance, že je původem odtamtud.
Reakce na | Vlákno  
K tomu umisťování farářů do "rodných krajů" bych dodal asi tolik, že většina jich sice byla z rodného kraje, ale zbývá ještě nejméně 50% těch, kteří jsou úplně odjinud. A vím, o čem píšu, neboť jsem se místními faráři nedávno podrobně zabýval.
Existují. Zadejte do vyhledávače "Catalogus cleri". Vydávala je od určité doby každá diecéze. Lze jich pár najít on-line. V knihovnách jsou prakticky nesehnatelné.
Ke katalogům kléru pražské arcidiecéze viz tato práce:
https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/16860/BPTX_2006_1_11260_KBAK000_48689_0_14953.pdf?sequence=1
Souhlas, trmácet se není problém, jen ta dostatečná... extrovertnost či jak to nazvat občas chybí:)
Jiffy Moravia  web
Něco takového jsem viděl svého času např. ve fondech arcibiskupské konzistoře v Olomouci, ale to byly věci, které se mi v depozitáři jen náhodně dostaly pod ruku. Nějak blíže jsem to nezkoumal. Tak nevím, zda bylo pravidlo něco takového vést, resp. zda se takové materiály běžně dochovaly. Jinak v dřívějších dobách byla snaha faráře umisťovat to regionů, ze kterých pocházeli. Lépe tak rozuměli místnímu obyvatelstvu. Takže bych v tom nějakou spojitost, místo prosté náhody, viděl.
Seznamy farářů
Netušíte, zda existují nějaké historické seznamy farářů? Ideálním zdrojem by to bylo včetně data a místa narození. V několika farnostech registruju nositele mého příjmení, ale netuším, jestli jde opravdu o zatoulané články naší větve, nebo jde jen o shodu jmen. Datum narození se nedá určit s dostatečnou přesností. V matrice Z jsem je nedohledal, možná změnili lokaci. Potomky nemají...
 
spic už jen wtf 
+mnoho; a pokud se badatel nechce trmácet přes celou ČR, tak si musí přiznat, že nevynaložil dost úsilí...
MenthaPiperita  
Samože telefonní číslo, mail, vsechny možné kontakty, ať si vybere; ten dopis má sloužit hlavně jako představení se a ohlášení. Mít paní služebnictvo, pan crs by se dostavil a odevzdal navštívenku. Takhle holt přijede za par dní s kyticí a může říct Já jsem tenaten, co vám onehdá psal kvůlivá tetičce Toničce. To jsem chtěla řict, ne že má čekat korespondenci. Mně se to osvědčilo, jinak bývají nejen starší lidé podezřívaví. Samozřejmě že pomůže prostředník a neutrální prostředí, vnutit se přes spolek by možná bylo nejlepší. Počítala jsem s variantou, že to přes noviny, spolek, nebo třeba obecní úřad nebude možné.
Reakce na | Vlákno  
přesně tak - hodí se někdo, kdo zprostředkuje kontakt a řekne paní, že ten CRS není šmejd, co jí okrade o úspory.

Nejjednodušší je novináři zavolat - to se mu bude hůře ignorovat.

Případně tedy si udělat vícedenní dovolenou, odjet do místa bydliště a zkusit zajít na schůzi toho spolku a představit se. Další varianta je poptat se v kostele/charitě, pokud něco takového možná navštěvuje či využívá služby.

A nebo nějakých mladších známých příbuzných.
Reakce na | Vlákno  
Jiffy Moravia  web
Ještě žádný mi nezabouchl.
Reakce na | Vlákno  
Jiffy Moravia  web
Tož asi u nás na Moravě máme asi přátelštější seniory. ;-)
Reakce na | Vlákno