Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Existují. Zadejte do vyhledávače "Catalogus cleri". Vydávala je od určité doby každá diecéze. Lze jich pár najít on-line. V knihovnách jsou prakticky nesehnatelné.
Ke katalogům kléru pražské arcidiecéze viz tato práce:
https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/16860/BPTX_2006_1_11260_KBAK000_48689_0_14953.pdf?sequence=1
Souhlas, trmácet se není problém, jen ta dostatečná... extrovertnost či jak to nazvat občas chybí:)
Jiffy Moravia  web
Něco takového jsem viděl svého času např. ve fondech arcibiskupské konzistoře v Olomouci, ale to byly věci, které se mi v depozitáři jen náhodně dostaly pod ruku. Nějak blíže jsem to nezkoumal. Tak nevím, zda bylo pravidlo něco takového vést, resp. zda se takové materiály běžně dochovaly. Jinak v dřívějších dobách byla snaha faráře umisťovat to regionů, ze kterých pocházeli. Lépe tak rozuměli místnímu obyvatelstvu. Takže bych v tom nějakou spojitost, místo prosté náhody, viděl.
Seznamy farářů
Netušíte, zda existují nějaké historické seznamy farářů? Ideálním zdrojem by to bylo včetně data a místa narození. V několika farnostech registruju nositele mého příjmení, ale netuším, jestli jde opravdu o zatoulané články naší větve, nebo jde jen o shodu jmen. Datum narození se nedá určit s dostatečnou přesností. V matrice Z jsem je nedohledal, možná změnili lokaci. Potomky nemají...
 
spic už jen wtf 
+mnoho; a pokud se badatel nechce trmácet přes celou ČR, tak si musí přiznat, že nevynaložil dost úsilí...
MenthaPiperita  
Samože telefonní číslo, mail, vsechny možné kontakty, ať si vybere; ten dopis má sloužit hlavně jako představení se a ohlášení. Mít paní služebnictvo, pan crs by se dostavil a odevzdal navštívenku. Takhle holt přijede za par dní s kyticí a může říct Já jsem tenaten, co vám onehdá psal kvůlivá tetičce Toničce. To jsem chtěla řict, ne že má čekat korespondenci. Mně se to osvědčilo, jinak bývají nejen starší lidé podezřívaví. Samozřejmě že pomůže prostředník a neutrální prostředí, vnutit se přes spolek by možná bylo nejlepší. Počítala jsem s variantou, že to přes noviny, spolek, nebo třeba obecní úřad nebude možné.
Reakce na | Vlákno  
přesně tak - hodí se někdo, kdo zprostředkuje kontakt a řekne paní, že ten CRS není šmejd, co jí okrade o úspory.

Nejjednodušší je novináři zavolat - to se mu bude hůře ignorovat.

Případně tedy si udělat vícedenní dovolenou, odjet do místa bydliště a zkusit zajít na schůzi toho spolku a představit se. Další varianta je poptat se v kostele/charitě, pokud něco takového možná navštěvuje či využívá služby.

A nebo nějakých mladších známých příbuzných.
Reakce na | Vlákno  
Jiffy Moravia  web
Ještě žádný mi nezabouchl.
Reakce na | Vlákno  
Jiffy Moravia  web
Tož asi u nás na Moravě máme asi přátelštější seniory. ;-)
Reakce na | Vlákno  
imho to ale výrazně zvyšuje šance, že před ním zabouchne dveře
Jiffy Moravia  web
Považuji to za jistější záležitost než čekat, že starý člověk bude mít chuť si dopisovat. Ale to je už na uvážení kolegy.
Reakce na | Vlákno  
já bych asi přímnou návštěvu nedoporučoval - zejména u hodně starých lidí je takovéhle přepadení dost nejistá záležitost, která jim může zavánět nějakým pokusem o podvod a pod. Volil bych stejný postup jako MenthaPiperita, akorát bych kromě ofrankované obálky přidal i telefonní číslo.
Jiffy Moravia  web
Já bych zkusil přímou návštěvu rovnou. Když se nevrátí dopis z jakéhokoliv důvodu, bude ta nejistota žrát napořád. Zatímco když se paní odmítne o čemkoliv bavit a zavře před nosem, člověk alespoň ví, na čem je, a má jasno, ergo se s tím vyrovná snadněji.
Díky všem za povzbudivé náměty, ještě to tedy zkusím. Jsem většinou příliš opatrný a váhavý.
 
Mail není spolehlivý způsob, mohlo to spadnout do spamu, mohli to přehlédnout, mohli odložit a zapomenout. Ještě bych z toho nedělal závěry. Obzvláště u novináře bych čekal zavalení poštou, tam se jeden mail ztratí hned. Už se mi taky stalo, že po kontaktu jinou cestou mi paní řekla "když já ten mail moc nepoužívám". Snad vám vyjde jiný způsob :)
Reakce na | Vlákno  
MenthaPiperita  
Spíš tipuji, že se nikdo z vámi oslovených o nic nepokusil. Jestli ty informace chcete, musíte jednat, jinak vás to bude žrát už napořád. Nakonec se nemůže stát nic horšího, že se s vámi odmítne bavit (je-li živa a zdráva), s tím je třeba počítat. Pokud zjistíte adresu té paní, pak jí předem napište klasický dopis , že od ní opravdu nechcete nic jiného než vědět, jak to bylo s tetičkou Toničkou a strýcem Frantou, a ať dá vědět, i pokud s vámi mluvit nechce. K dopisu se hodí přiložit obálku s předepsanou adresou a nalepenou známkou pro odpověď, aby bylo jasné, že z ní nebudete tahat peníze. Přímou cestu za ní bych si nechala asi až nakonec.
Reakce na | Vlákno  
spic už jen wtf 
A co do těchto institucí zajít?
Reakce na | Vlákno  
Díky oběma za nápady, určitě minimálně ty staré seznamy by stály za zkoušku! Pořád ale zůstává otázka, proč neodpověděli - třeba to paní obtěžuje a nechce se mnou mluvit, a další pokusy by už mohly působit poněkud agresivně...
 
Reakce na | Vlákno  
Jiffy Moravia  web
Pokud je to starší paní, nenašel by se kontakt na ni v nějakých starých telefonních seznamech, třeba z 90. let? Předpoklad, že měla v té době telefon a že od té doby nezměnila adresu je celkem velký.
Reakce na | Vlákno