Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Jiffy Moravia  web
Považuji to za jistější záležitost než čekat, že starý člověk bude mít chuť si dopisovat. Ale to je už na uvážení kolegy.
Reakce na | Vlákno  
já bych asi přímnou návštěvu nedoporučoval - zejména u hodně starých lidí je takovéhle přepadení dost nejistá záležitost, která jim může zavánět nějakým pokusem o podvod a pod. Volil bych stejný postup jako MenthaPiperita, akorát bych kromě ofrankované obálky přidal i telefonní číslo.
Jiffy Moravia  web
Já bych zkusil přímou návštěvu rovnou. Když se nevrátí dopis z jakéhokoliv důvodu, bude ta nejistota žrát napořád. Zatímco když se paní odmítne o čemkoliv bavit a zavře před nosem, člověk alespoň ví, na čem je, a má jasno, ergo se s tím vyrovná snadněji.
Díky všem za povzbudivé náměty, ještě to tedy zkusím. Jsem většinou příliš opatrný a váhavý.
 
Mail není spolehlivý způsob, mohlo to spadnout do spamu, mohli to přehlédnout, mohli odložit a zapomenout. Ještě bych z toho nedělal závěry. Obzvláště u novináře bych čekal zavalení poštou, tam se jeden mail ztratí hned. Už se mi taky stalo, že po kontaktu jinou cestou mi paní řekla "když já ten mail moc nepoužívám". Snad vám vyjde jiný způsob :)
Reakce na | Vlákno  
MenthaPiperita  
Spíš tipuji, že se nikdo z vámi oslovených o nic nepokusil. Jestli ty informace chcete, musíte jednat, jinak vás to bude žrát už napořád. Nakonec se nemůže stát nic horšího, že se s vámi odmítne bavit (je-li živa a zdráva), s tím je třeba počítat. Pokud zjistíte adresu té paní, pak jí předem napište klasický dopis , že od ní opravdu nechcete nic jiného než vědět, jak to bylo s tetičkou Toničkou a strýcem Frantou, a ať dá vědět, i pokud s vámi mluvit nechce. K dopisu se hodí přiložit obálku s předepsanou adresou a nalepenou známkou pro odpověď, aby bylo jasné, že z ní nebudete tahat peníze. Přímou cestu za ní bych si nechala asi až nakonec.
Reakce na | Vlákno  
spic už jen wtf 
A co do těchto institucí zajít?
Reakce na | Vlákno  
Díky oběma za nápady, určitě minimálně ty staré seznamy by stály za zkoušku! Pořád ale zůstává otázka, proč neodpověděli - třeba to paní obtěžuje a nechce se mnou mluvit, a další pokusy by už mohly působit poněkud agresivně...
 
Reakce na | Vlákno  
Jiffy Moravia  web
Pokud je to starší paní, nenašel by se kontakt na ni v nějakých starých telefonních seznamech, třeba z 90. let? Předpoklad, že měla v té době telefon a že od té doby nezměnila adresu je celkem velký.
Reakce na | Vlákno  
Už jsme tu na podobné téma debatovali, ale stejně si musím postěžovat: identifikoval jsem nejstarší žijící příbuznou odlehlé větve rodiny, která by mi mohla pomoct osvětlit největší bílá místa v historii rodu, ale neznal jsem její přesnou adresu. Napsal jsem tedy velmi opatrný a velmi slušný e-mail s prosbou o případné zprostředkování kontaktu regionálnímu novináři, který s ní dělal rozhovor - a nic. Žádná odpověď. Napsal jsem stejným způsobem sekretáři zájmové organizace, které je paní členem - a opět nic.

Pochopil bych, kdyby napsali jednu řádku, že dotyčná nemá zájem o kontakt, nebo v horším případě, že třeba nedávno zemřela, ale tohle je značně frustrující. Přijdu o jedinečné a nenahraditelné informace, nevím proč a nemohu s tím nic dělat...
 
MenthaPiperita  
 
indikační skici - Vitorazsko
Nevíte někdo, kde hledat indikační skici stabilního katastru pro Vitorazsko? Povinné otisky jsem našel na mapire.eu, ale ty indikační skici ne a ne najít.
 
SANOV Střední Čechy 
Loni jsem měl podobný problém. Pátral jsem na Volini v oblasti Moldava, Semiduby ..... Otec mé známé odtud přišel v r. 1945 s armádou Ludvíka Svobody a pak se s rodinou usadili v pohraničí nedaleko Kadaně. Byli se tam několikrát podívat, naposledy v r. 2010, pár původních Čechů prí tam ještě žije, hodně se vrátilo zpět do Čech po r. 1989. Většina starých matrik tam byla zničena během 2. sv. války, boje se přes tuto oblast převalily několikrát sem a tam, moc se toho z této lokality nedochovalo. V r. 1946 když přišla jejich rodina do Čech, měli jen od tamního faráře ručně napsané potvrzení o jejich původu. V některých lokalitách se ale matriky zachovaly a prí se připravuje jejich zpřístupnění. Něco je na https://www.pra.in.ua/en
Volynští Češi
dobrý den, obrátila se na mě paní, která má mezi předky volyňské Čechy. Můj dotaz je : Kde se dají dohledat matriky z Volyně, či jiné informace ohledně Čechů kteří odešli a žili na Volyni. Předem děkuji za informace.
 
Díky, vesměs se shodujeme, akorát já jsem uznal za úmrtí Ondřeje Brtníka zápis úmrtí "Ondřej Brohník" z roku 1734, jako tolerovatelné zkomolení (zde vlevo dole). Váš zápis je ale lepší, byť na rok přesně sedící věk u úmrtí u takto vysokého čísla bych skutečně nečekal. Díky!
Nechal jsem si tohle propátrat před 4 lety od jednoho genealoga a ten na Zárubu narazil taky:

Tak jsem prošel dačické a volfířovské matriky a přece jen se mi podařilo zjistit nějaké další informace. Ondřej Brtník zemřel až v roce 1768 a podle zápisu v matrice mu v té době bylo 92 let (narozen tedy kolem r. 1676, což odpovídá věku v době sňatku 25 let). Jeho manželka Kateřina zemřela již v roce 1730 jako 48letá (vdávala se tedy jako 18ti letá). Hledal jsem následně v rodné matrice narození nějakého Ondřeje jako syna Václava (v zápise o sňatku t r. 1701 je Ondřej uveden jako syn + Václava Brtníka). V 70. letech jsem našel jedinou osobu, která by se na to hodila a to jistého Ondřeje Zárubu, syna Václava Záruby dokonce přímo z Volfířova a jeho manželky Kateřiny. Hledal jsem dále zápisy o narození jeho sourozenců, zde jsem našel pouze bratra Ezechiela (nar. 1673). Našel jsem však také zápis o narození Mariány Brtníčkové, dcery Václava Brtnička z Volfířova a Kateřiny (jako Brtníček se uvádí i Ondřej v zápise o sňatku z r. 1701). Zápis o sňatku Václava Brníka (Brtníčka) a Kateřina ani Václava Záruby a Kateřiny jsem v matrice nenalezl. S největší pravděpodobností k němu došlo před r. 1662, kdy matrika začíná. Zároveň se domnívám, že se jedná o tutéž osobu. Zajímavé také je, že v r. 1691 a 1693 se vdávaly dcery Václava Záruby, jejichž narození však v matrice není. Možné vysvětlení je dvojí, 1) narodily se před r. 1662, 2) zápisy nebyly do matriky poznamenány. Snažil jsem se najít ještě nějaký stoprocentní důkaz, který by potvrdil hypotézu, že Václav Záruba a Václav Brtník (Brtníček) jsou jedna osoba, ale zde jsem bohužel nebyl úspěšný. V matrice není ani zápis o úmrtní Václava, schází zde také zápis a úmrtí jeho první manželky (před r. 1695, pravděpodobně Kateřiny, v r. 1695 se ženil podruhé jako vdovec) a nenašel jsem ani žádný další zápis. Naprosto ideální je, když se najde např. narození Ezechiela syna Václava Záruby a o 20-30 let později jeho sňatek Ezechiela jako syna Václava Brtníka. U tak neobvykleho křestního jména by to byl definitivní důkaz, ale bohužel.

Úmrtí Ondřeje Brtníka.
Státní oblastní archiv Třeboň, oddací a úmrtní matrika ř.k. fary Volfířov, kniha č. 3, 1733-1789, s. 113, snímek č. 113.
29.4.1768 ve Volfířově pohřben
Andreas Birtnik inqvilinus ex pago Wolffirz (katolík, 92 let).

Úmrtí Kateřiny Brtníkové.
Státní oblastní archiv Třeboň, křestní, oddací a úmrtní matrika ř.k. fary Volfířov, kniha č. 1, 1712-1732, s. 80, snímek č. 131.
9.5.1730 ve Volfířově pohřbena
Catharina uxor Andreae Bertnik inq (katolička, 48 let).

Narození Ondřeje Záruby.
Státní oblastní archiv Třeboň, křestní matrika ř.k. fary Dačice, kniha č. 1, 1662-1702, s. 54, snímek č. 29.
Ondřej Zaruba se narodil ve Volfířově a pokřtěn byl 24.11.1675.
Rodiče: Waczslaw Zaruba, Katerzina.
Kmotři: Lukass, Katerzina Beranka.

Narození Mariány Brtníčkové.
Státní oblastní archiv Třeboň, křestní matrika ř.k. fary Dačice, kniha č. 1, 1662-1702, s. 1, snímek č. 2.
Marjana Brtniczek se narodila ve Volfířově a pokřtěna byla 10.12.1662.
Rodiče: Waczlaw Brtniczek, Katerzyna.
Kmotři: Katerzyna Mlynarzka.

Narození Ezechiela Záruby.
Státní oblastní archiv Třeboň, křestní matrika ř.k. fary Dačice, kniha č. 1, 1662-1702, s. 40, snímek č. 22.
Ezechiel Zaruba se narodil ve Volfířově a pokřtěn byl 29.3.1673.
Rodiče: Waczlaw Zaruba, Katerzina.
Kmotři: Ssimon Žiak, Katerzina Beranowa.

Sňatky dcer Václava Záruba z Volfířově
- Dorota, 12.2.1691 (Dačice, kniha č. 10, snímek č. 53)
- Lída, 10.11.1693 (Dačice, kniha č. 10, snímek č. 57)


Poznámka k Brtníkům z Volfířova
Dříve tu byl tento rod zmíněn, tak nadnesu jednu krkolomnější teorii, kterou jsem vyfantazíroval.
Přišlo mi divné, že ač je Václav Brtník neb Brtníček s manželkou Kateřinou znám matrikám už k roku 1662, dále v nich tento pár nefiguruje (což není nečekané), ale také nefiguruje v lánovém rejstříku. To mi vždycky přijde zvláštní a pídím se po tom, jestli třeba není uveden pod jiným příjmením a jestli třeba nelze toto příjmení nějak vyvodit.
Vypsal jsem si všechny Václavy a postupně je vylučoval, až jsem se provylučoval k jistému Václavu Zárubovi, 1/8-láníkovi, který má taktéž manželku Kateřinu, a který se v matrikách nepotkává s Václavem Brtníkem, ale spíš s ním alternuje. A hleďme, Václav Záruba má dokonce potřebného syna Ondřeje, narozeného v roce 1675, což je zhruba odpovídající očekávání vzhledem k Ondřejově sňatku s Kateřinou Matějkovou (věk u jeho úmrtí mi přijde výrazně nadnesený).
Aby toho nebylo málo, úmrtí Václava Brtníka/Záruby odhaduji na zápis z roku 1699, kde je psán jako Václav Sojka z Volfířova. Vdova Sojková byla jeho manželka od roku 1695.

Velmi by mne zajímalo, jestli k tomu nemají nějaké další poznatky genealogové, kteří se tímto rodem zabývali/zabývají. Třeba něco, čím lze tuto teorii potopit :-)
 
honyk, stoural: Zajímavé, tahle jména jsem tam různě viděl hodněkrát, ale zrovna žádného z těch mých předků se (asi) netýkají. :-)
 
stoural Dějiny nejsou mrtvou historií  Stránky klanu Šemíků
Já mám kolem Osíka k Makovu a Vidlaté Seči Lenochy.