Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava 
Naprostý souhlas.
Cudzinec: děkuji, děkuji. Včera večer jsem konečně dotáhla i nejnovější matriky zemřelých, takže už by na stránkách měla být definitivní verze. A jen co dodělám dalších index oddaných pro Chřešťovice, tak přijde na hlavní stránku aktualizace novinek. :o) Nějak v poslední době nebylo tolik času na aktualizaci stránek, ale tenhle víkend jsem si to vynahradila, jen co je pravda.
ad Claricia
Dobře že jste anonymům učinila přítrž. Ty příspěvky byly tak nějak čím dál nevkusnější. Více bych to nechtěl komentovat, protože takové bezdůvodné napadání je zkrátka podúrovňové. Notabene zrovna napadání lidí, kteří zřejmě ze všech nalogovaných na Mageu i Okounovi toho pro genealogii nezištně dělají nejvíc ze všech.
Ale abych neopominul Vaše rovněž velmi záslužné stránky : o matrikách jsem si přečetl a před Vaší prací v uctivém předklonu smekám klobouk :-)
 
Zrušila jsem anonymním uživatelům možnost psát. Proč? Protože se mi ani trochu nezamlouvá to, že tu někdo napadá lidi, kteří udělali obrovský kus práce pro rodopisnou komunitu - a sám se ani nedokáže podepsat, uvést alespoň svoji přezdívku. To mi zavání praktikami minulého režimu, kdy jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak člověku znepříjemnit život, bylo právě anonymní udání nebo dopis. Uvažovala jsem i o smazání tohoto příspěvku, nakonec ho tu ale nechávám. Sama patřím mezi ty, kteří o pomoc žádají - vždy ale s tím, že projevím maximum vlastní snahy (včetně toho, že napíšu, co z textu už jsem přečetla, vypíchnu slova, která ale prostě schopná přečíst nejsem). Tuhle snahu u řady z těch, kteří žádají o přečtení delších kusů textů, nevidím - a to je to, co mi na oněch příspěvcích vadí. Pokud proto patřím mezi arogantní genealogy - patřím mezi ně ráda. Na mageu se občas stávalo (stává), že diskuze jako taková zcela zanikla právě pod příspěvky se žádostí o přečtení. Pak se není co divit, že to těm, kteří mají zájem o diskuzi a případně sdílení jiných informací, než "jen" neustále ostatním pomáhat přečíst to či ono.
Drakkar
Vrátil jsem se z víkendu bez internetu a nestačím se divit nad reakcemi na svůj příspěvek. I když, vlastně proč se divím. V našich zeměpisných šířkách je běžné, že si lidé klidně nechají "dělat na hlavu" a vůbec se neozvou. Bohužel. Děkuji nicku "věčný žák", který jediný pochopil jak byl příspěvek DRAKKARA myšlen a nenechal si to líbit. Dovolím si tvrdit, že devět z deseti přítomných alespoň jednou poslalo do diskuse prosbu o pomoc se čtením matričního záznamu. Řada z nich i vícekrát. Jak to tedy, že se nenašel nikdo další, kromě nás dvou, a neohradil se proti příspěvku DRAKKARA, který si přisvojuje právo kritizovat naše právo žádat o pomoc se čtením? Proč se bojí? Když necháme takovéto názory bez patřičné odezvy můžeme se v budoucnu dočkat i toho, že se k moci dostanou další DRAKKAROVÉ, namnoze ještě horší a budeme se divit jak s námi budou mávat. Naopak se ale ozval JPAVLIC s vysvětlením, že prý se jednalo o mírné nedorozumnění. Je mě líto, ale o nedorozumnění by se jednalo tehdy, kdyby se ozval sám DRAKKAR s vysvětlením. Ten se ale neozval. Dále. Já jsem ve svém příspěvku nekritizoval DRAKKAROVU a LODOVICOVU odbornost. Jistě ji mají a nikdo jim ji nebere. Ale na tomto případě je vidět, že vysoká odbornost se u nich nesnoubí s lidskými kvalitami. O to je to horší a zároveň smutnější. Výhrady k DRAKKAROVI jsem vyjádřil. LODOVICA jsem zmínil proto, že svého času měl právě na svých stránkách upozornění pro návštěvníky tohoto znění: (Přesnou citaci už nedám dohromady, ale podstata byla si tato.) "Tyto stránky jsou napsány v kaskádovém stylu, takže pokud se vám nezobrazují korektně, najděte si k prohlížení jiné stránky". Jak se vyjádřil jeden můj kolega programátor, cituji: "To je programátorská arogance nejhrubšího zrna". Konec citace. Přeloženo do lidštiny: Nemůžeš to přečíst, tak si trhni a jdi jinam. A jak jsem zjistil na Mageu o genealogii, když ještě jelo, z jeho některých nedávných příspěvků, k lepšímu se nezměnil. Takže proto jsem ho hodil do jednoho pytle s DRAKKAREM. Pokud jsem se v hodnocení DRAKKARA mýlil, uvítám jeho vysvětlení a pokud bude korektní, rád se i omluvím.
 
Drakkar, Hozna: Děkuji. Snažím se přidávat na stránky pořád něco nového, co by nějak bylo užitečné i ostatním, tohle je věc, kterou mám rozdělanou už od loňského listopadu, ale pořád se ne a ne dokopat k dokončení. Tak snad už se mi to teď zadaří.
 
DRAKKAR arbor genealogica 
ad Claricia
V každém případě je velmi úcty-hodné, kolik jste tomu musela věnovat času. A za to Vám patří velké poděkování.
 
Claricia - opět o krok (kroky?) před ostatními. Za sebe děkuji, už se chystám k tomu, abych si to upravil do tvaru, který bych si mohl vytisknout a normálně mít při ruce, protože čtení z monitoru mi moc dobře nedělá. Kdyby ještě vydrželi s doplňujícími komentáři DRAKKAR a radamec, stálo by za to uvažovat o vydání příručky pro pomalu chápající (abych to řekl slušně) jako jsem já. Ještě jednou děkuji.
 
DRAKKAR arbor genealogica 
ještě ke kmotrům
Možná stojí za zmínku, že podle starého kodexu církevního práva kmotrovství vytvářelo příbuzenských poměr. Takže pokud by si chtěl kmotr vzít svoji kmotřenku, musel mít k tomu dispenz (výjimku) od biskupa. Nový římskokatolický CIC /kodex církevního práva/ toto zrušil.

Toho ae (čteno é) jsem si nevšiml, díky Radamocovi za upozornění, ale to je jen taková piha krásy :-))

 
Radamec: díky, opravím.
radamec Staňte se členy  FRA
Claricia: Zdá se, že neznáš spojenou dvouhlásku ae, která vypadá skoro jako a, ale má vpravo smyčku. Přepisuješ ji většinou jako pouhé a. Správně je: Ecclesia S. Joannis Baptistae, filius Viti et Magdalenae, Bartholomaeus, praesenti, Ecclesia S. Mariae...

To ae na konci jsou obvykle genitivy, samotné a je nominativ nebo ablativ.

Jo a ještě matrimonium per verba, ne pro verba.

 
Drakkar: Kdybyste věděl, jak mě moje latinářka neměla ráda, protože jsem si prostě nebyla schopná zapamatovat to a ono... Díky moc za osvětlení kmotrů, svědků a přístojících, já v nich neměla moc jasno, i když určitou představu jsem měla.
DRAKKAR arbor genealogica 
ad Claricia
Latina je na jedničku s kašpárkem! Adstans se někdy chápe jako kmotr, pokud je pro něj již použit výraz lev., tedy levávit, tj. držel na rukou, pak se adstans chápe skutečně jako další svědek křtu případně jsem našel v matrikách i výrazy "přístojící". Nedávno jsem objevil v archivu složku, kdy takovýto přístojící (svědek) skutečně svědčil o křtu, protože jak rodiče, tak kmotr dítěte již nežili a farář tehdy zapomněl křest zapsat do matriky.
 
Drakkar: díky moc, já a latina se moc v lásce nemáme, jsem ráda, že zvládám přeložit, co je zápisem v matrice míněno - ale tím, jestli jsem to přepsala správně si nikdy jistá nejsem.
Tenhle "článek" má sloužit jako doplněk k návodu pro začátečníky, říkala jsem si, že se to bude hodit, protože otázku, co vlastně může člověk v té které matrice najít, dostávám celkem často.
DRAKKAR arbor genealogica 
ad Claricia
Tak jsem to prošel poměrně rychle, ale musím říci - klobouk dolů. Bude to sloužit pro cvičení ke čtení textů. Ještě se Vám podívám na tu latinu.
 
Tak abychom se vrátili ke genealogii, chtěla bych poprosit místní, kteří mají chuť mi zpřipomínkovat to, co píšu na stránkách, jestli by se mohli podívat na jeden přídavek, který na stránky chystám - byla bych ráda, aby to bylo srozumitelné a pokud možno bez chyb (takže např. velmi uvítám opravu jakýchkoli chyb v latině a podobně). Jedná se o "článek" Co obsahují matriky přímo s ukázkami z matrik pro lepší pochopení. Najdete ho tady, jsou hotové první tři části, na čtvrté právě pracuji (takže tu, prosím, ignorujte :o)): http://rodokmen.psinec.com/matriky/obsah_matrik.htm
 
lepší nereagovat než se rozčilovat
JPAVLIC , naprostý souhlas.
 
Ad věčný žák & anonym: Ja myslim ze se jednalo o mirne nedorozumeni. DRAKKAR je ten posledni kdo by se stavel proti poskytovani rad nebo pomoci. Sam pomaha mnoha lidem a zadarmo, stejne jako zmineny LODOVICO, ktery spravuje uz takovou dobu bez naroku na jakoukoliv odmenu unikatni geneticko-genealogicke stranky s databazi. Jde spis o to, ze pomoc se ctenim starych textu je pomerne specificky problem, (caste umistovani ofocenych textu na stranky nekomu muze zpomalovat nacitani, takovy text je zajimavy jen pro jednu osobu a na foru byva lepe diskutovat obecnejsi otazky atd. atd.) a na cteni starych textu existuje dokonce specializovane forum tady: http://genealogie.phorum.cz/viewforum.php?f=9&sid=4d1dd7082f37d6b62014dc652a3e035d Me samotnemu je to jedno a nepokladam to za zasadni problem, ale neni mi jedno kdyz jsou v jednom prispevku napadeni hned dva lide, ktere jsem poznal jako pratelske a vzdy pripravene vsem pomoci. Muzeme s druhym nesouhlasit, ale zachovejme si vzajemnou uctu a noblesu! :)
 
věčný žák
Milí velice zkušení a dlouholetí genealogové i vy jste kdysi začínali, vzpomeňte si na své začátky - jistě jste potřebovali někoho kdo vám pomáhal.Žádný učený z nebe nespadnul. Auditko je snad proto, aby se zde vyměňovali zkušenosti, poradilo se méně zkušenějším.Jestli si však přeje někdo hrát si na svém písečku, tlachat kdo, kde a s kým takovým způsobem že po přečtení dvou stránek stejně nikdo neví o co se jedná, tak ať si jde na své tolik opěvované Mageo. A my, zřejmě houpější a nezkušenější můžeme zůstat zde.
 
Mageo.cz je také v provozu......