Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Claricia - opět o krok (kroky?) před ostatními. Za sebe děkuji, už se chystám k tomu, abych si to upravil do tvaru, který bych si mohl vytisknout a normálně mít při ruce, protože čtení z monitoru mi moc dobře nedělá. Kdyby ještě vydrželi s doplňujícími komentáři DRAKKAR a radamec, stálo by za to uvažovat o vydání příručky pro pomalu chápající (abych to řekl slušně) jako jsem já. Ještě jednou děkuji.
 
DRAKKAR arbor genealogica 
ještě ke kmotrům
Možná stojí za zmínku, že podle starého kodexu církevního práva kmotrovství vytvářelo příbuzenských poměr. Takže pokud by si chtěl kmotr vzít svoji kmotřenku, musel mít k tomu dispenz (výjimku) od biskupa. Nový římskokatolický CIC /kodex církevního práva/ toto zrušil.

Toho ae (čteno é) jsem si nevšiml, díky Radamocovi za upozornění, ale to je jen taková piha krásy :-))

 
Radamec: díky, opravím.
radamec Staňte se členy  FRA
Claricia: Zdá se, že neznáš spojenou dvouhlásku ae, která vypadá skoro jako a, ale má vpravo smyčku. Přepisuješ ji většinou jako pouhé a. Správně je: Ecclesia S. Joannis Baptistae, filius Viti et Magdalenae, Bartholomaeus, praesenti, Ecclesia S. Mariae...

To ae na konci jsou obvykle genitivy, samotné a je nominativ nebo ablativ.

Jo a ještě matrimonium per verba, ne pro verba.

 
Drakkar: Kdybyste věděl, jak mě moje latinářka neměla ráda, protože jsem si prostě nebyla schopná zapamatovat to a ono... Díky moc za osvětlení kmotrů, svědků a přístojících, já v nich neměla moc jasno, i když určitou představu jsem měla.
DRAKKAR arbor genealogica 
ad Claricia
Latina je na jedničku s kašpárkem! Adstans se někdy chápe jako kmotr, pokud je pro něj již použit výraz lev., tedy levávit, tj. držel na rukou, pak se adstans chápe skutečně jako další svědek křtu případně jsem našel v matrikách i výrazy "přístojící". Nedávno jsem objevil v archivu složku, kdy takovýto přístojící (svědek) skutečně svědčil o křtu, protože jak rodiče, tak kmotr dítěte již nežili a farář tehdy zapomněl křest zapsat do matriky.
 
Drakkar: díky moc, já a latina se moc v lásce nemáme, jsem ráda, že zvládám přeložit, co je zápisem v matrice míněno - ale tím, jestli jsem to přepsala správně si nikdy jistá nejsem.
Tenhle "článek" má sloužit jako doplněk k návodu pro začátečníky, říkala jsem si, že se to bude hodit, protože otázku, co vlastně může člověk v té které matrice najít, dostávám celkem často.
DRAKKAR arbor genealogica 
ad Claricia
Tak jsem to prošel poměrně rychle, ale musím říci - klobouk dolů. Bude to sloužit pro cvičení ke čtení textů. Ještě se Vám podívám na tu latinu.
 
Tak abychom se vrátili ke genealogii, chtěla bych poprosit místní, kteří mají chuť mi zpřipomínkovat to, co píšu na stránkách, jestli by se mohli podívat na jeden přídavek, který na stránky chystám - byla bych ráda, aby to bylo srozumitelné a pokud možno bez chyb (takže např. velmi uvítám opravu jakýchkoli chyb v latině a podobně). Jedná se o "článek" Co obsahují matriky přímo s ukázkami z matrik pro lepší pochopení. Najdete ho tady, jsou hotové první tři části, na čtvrté právě pracuji (takže tu, prosím, ignorujte :o)): http://rodokmen.psinec.com/matriky/obsah_matrik.htm
 
lepší nereagovat než se rozčilovat
JPAVLIC , naprostý souhlas.
 
Ad věčný žák & anonym: Ja myslim ze se jednalo o mirne nedorozumeni. DRAKKAR je ten posledni kdo by se stavel proti poskytovani rad nebo pomoci. Sam pomaha mnoha lidem a zadarmo, stejne jako zmineny LODOVICO, ktery spravuje uz takovou dobu bez naroku na jakoukoliv odmenu unikatni geneticko-genealogicke stranky s databazi. Jde spis o to, ze pomoc se ctenim starych textu je pomerne specificky problem, (caste umistovani ofocenych textu na stranky nekomu muze zpomalovat nacitani, takovy text je zajimavy jen pro jednu osobu a na foru byva lepe diskutovat obecnejsi otazky atd. atd.) a na cteni starych textu existuje dokonce specializovane forum tady: http://genealogie.phorum.cz/viewforum.php?f=9&sid=4d1dd7082f37d6b62014dc652a3e035d Me samotnemu je to jedno a nepokladam to za zasadni problem, ale neni mi jedno kdyz jsou v jednom prispevku napadeni hned dva lide, ktere jsem poznal jako pratelske a vzdy pripravene vsem pomoci. Muzeme s druhym nesouhlasit, ale zachovejme si vzajemnou uctu a noblesu! :)
 
věčný žák
Milí velice zkušení a dlouholetí genealogové i vy jste kdysi začínali, vzpomeňte si na své začátky - jistě jste potřebovali někoho kdo vám pomáhal.Žádný učený z nebe nespadnul. Auditko je snad proto, aby se zde vyměňovali zkušenosti, poradilo se méně zkušenějším.Jestli si však přeje někdo hrát si na svém písečku, tlachat kdo, kde a s kým takovým způsobem že po přečtení dvou stránek stejně nikdo neví o co se jedná, tak ať si jde na své tolik opěvované Mageo. A my, zřejmě houpější a nezkušenější můžeme zůstat zde.
 
Mageo.cz je také v provozu......
 
Jinak osobně jsem pro alespoň dočasné zachování tohoto klubu. Je mi celkem jasné, že se většina lidí přesune zpátky na mageo, ale myslím si, že by nebylo od věci mít nějakou zálohu pro momenty, kdy mageo nepojede - byť doufám, že to se nebude dít příliš často. :o)
 
Ale no tak... Není potřeba se vzájemně napadat, někomu prostě neustálé dotazy na přečtení toho či onoho nevyhovují.
 
A jeje. Koukám, že DRAKAR patří do klubu arogantních a nafoukaných genealogů jako je třeba LODOVICO. Co kdybyste si VY založili vlastní auditko. Alespoň byste se s námi, neuměleli, nemuseli rozčilovat. A nebyli byste námi rušeni.
 
DRAKKAR arbor genealogica 
Mageo či okoun
Já zkusím chodit sem na debatu ohledně genealogie. Na megeo jsem se juknul a už tam jsou hlášky typu přečti, přečtěte, nepřečtu. Tihle lidé by si měli založit své vlastní auditko. Opravdu to ruší.
 
mageo.cz
mageo, ale jen MAGEO.cz ne mageo.com
 
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava 
Co s tím ? Mageo nebo Okoun ?
 
A ještě milejší zpráva: MAGEO CHODÍ !!!!!