Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

DRAKKAR arbor genealogica 
ad DNA
Pokud je projekt uzavřen, doporučoval bych nejlépe FTDNA. Tam to sice něco stojí, ale dělají i 67 markerů a zje záruka 25 let zasílání shod. U mě to tak funguje a nestačím se divit. Samozřeumě, čím více je markerů (a jste s někým shodný) tím vyšší je statisticky pravděpodobnější vaše příbuznost. Ze 12 markerů se tohle zjistit prakticky moc nedá. Tam jde ta příbuznost tisíce let před naší érou :-)
 
Ztráta předků
Také už jsem dosti předků během bádání stačil poztrácel :-)
A také jsem si je rozkreslil, do takového "výtahu z vývodu", kde stejné linie předků jsou zakresleny stejnou barvou. Pak to vypadá asi takhle.
Nejpikantější je asi příbuzenství babičky s dědou v 8. generaci. Bohužel, už jsem neměl tu možnost jim o tom povědět.
 
VAN Nejde to, nechme to na.... 
Ještě dodatek
Co jsem někde našel. Lidé, kteří mají shodných třeba 12 markerů, musejí mít společného předka přibližně v 63. generaci. Shoda ve dvaceti markerech dává společného předka v 38. generaci, 40 v 19., 60 ve 13. a 80. v desáté generaci. Desátá generace odpovída zhruba 17. století, 63. generace třetímu století našeho letopočtu. Z toho je patrné, že přesný počet nelze zjistit.
 
VAN Nejde to, nechme to na.... 
Hajny_Mikovec , DRAKKAR
Též Vás zdravím. Chalušové nejsou z mého rodu,ale i tak děkuji. Četl jsem někde, že jméno Chaluš vzniklo patrně od loupení, tak nepřímo zdravíte všechny zbojníky. K testům DNA. Já opravdu nejsem ten, co může radit. Obávám se, že pokud jste se nepřihlásil včas, dnes už pro další zájemce, je projekt uzavřen. Odhad období, kdy žil společný předek, vychází ze statistiky. Pokud bylo u obou osob dosaženo shody ve 37 markerech, je50% pravděpodobnost, že jejich společného předka lze nalézt v minulých pěti generacích. S pravděpodobností 90 % žil jejich předek v některé z posledních sedmnácti generací.U testů hraje velkou roli počet analyzovaných markerů. Musím se opakovat. Na genebaze.cz najdete i vše o projektu GAP.
 
DRAKKAR arbor genealogica 
ad vytírání
Pan Stenzl z Genetiky a příjmení taky dělá to, že vám může poslat odběrovou soupravu i pro toho známého a až u něj budete a zlomíte ho, tak ve správnou chvíli mu ihned můžete vytřít pusu. Jám mám takovou zkušenost, že příbuzní (i potenciální) se nadchnou, když s nimi mluvíte, slíbí kde co, ale podruhé již jsou zdrženlivější a je to těžší s nimi. Takže: neváhat a pusu vytírat ihned.
 
Hajny_Mikovec Jižní Plzeňsko, Nymbursko, Žďárec, Halič 
DRAKKAR
Díky moc, to nevypadá tak složitě. Snad ho nějak k té tyčince překecám. Děti už jsem taky přiměl strkat do pusy kartáček, takže jistá praxe by tu byla:). Ještě jednou děkuju
 
MILAVS: taky mám dvě moc pěkné ztráty předků, první - společný předek narozený asi 1700, jeho potomci se brali 1924. Druhá - společný předek narozený asi 1675, jeho potomci se brali 1825 nebo tak nějak.. :o)
DRAKKAR arbor genealogica 
ad Milavs
Implex neboli ztráta předků je jevem běžným. Já mám taky ze strany prababičky, co pocházela z Chotovinska případ, kdy její dvě babičky byly sestřenice. Podivte se na rodokmen Marie Terezie a přestanete mít komplexy z implexu :-)
 
DRAKKAR arbor genealogica 
ad Hajný Míkovec
Nejsem sice VAN, ale pokusím se taky něco k tomu napsat: peníze nepotřebujete žádné, pokud se přihlásíte do projektu Genetika a příjmení. Vám oběma přidou odběrové tyčinky, kterými si dle návodu oba pěkně vytřete pusu. A až budete pěkně vytřený, tak je oba pošlete na danou adresu. A za nějakou dobu vám přijdou výsledky. V nich budete mít čísla markerů vašeho mužského y-haplotypu. Pokud ta čísla budou stejná či se budou lišit v jednom, 2 případech jste blízcí příbuzní, pokud nebudou stejná, tak příbuzní nejste. Ale to až se pěkně vytřete a povíte nám výsledky, tak vám tady snad nějak pomůžeme.
 
Hajny_Mikovec Jižní Plzeňsko, Nymbursko, Žďárec, Halič 
MILAVS - strácení předků
Gratuluju! Malou smyčku bratranec - sestřenice mám taky, ale tohle je opravdu rarita. Počítám, že se Vám předkové asi moc nehýbali z místa a oba rodiče pocházejí ze starousedlých rodů v tomtéž místě. V mém případě, když se otec narodil v Mostě a matka ve Smerkowci na Haliči takovou situaci neočekávám:)
 
Hajny_Mikovec Jižní Plzeňsko, Nymbursko, Žďárec, Halič 
VAN
Předně zdravím všechny Chaluše:) vzhledem k tomu, že jsem v genech totální začátečník a moc nerozumím ani tomu co se píše na příslušných stránkách, věnujících se tomuto tématu, chtěl bych požádat o jednu polopatickou odpověď. Když dotáhnu člověka, o němž se domnívám, že je potomek z našeho stromu, k testům, lze z výsledku vyčíst přesný počet kolen, které jsou mezi námi? A co po nás budou chtít (samozřejmě kromě peněz)? Sákryš, to už jsou dvě otázky, no, ale snad mě kvůli tomu nezavrhnete:). Podotýkám, že všichni příbuzní, kteří by nás měli spojovat, jsou muži, předpokládám, že celkem 21 osob, ale jistý si tím nejsem, jelikož se jedná o předmatriční a předgruntovnicové období. Díky
 
Strácení předků.
Tak jsem právě propojil jednu obrovskou smyčku. Mého otce rodiče jsou mezi sebou příbuzní, mají společného předka V. Turynského 1664-1729 a to tak, že matka mého otce Emílie(*1922)je sedmá generace V.T. a otec mého otce Rudolf(*1917) je generace osmá. Už v rodu mám dvě takové smyčky a to o dvou (bratranec+ sestřenice) a tří generační, ale toto je obr smyčka.
 
DRAKKAR a Muscardinus , díky.
.
 
VAN Nejde to, nechme to na.... 
DRAKKAR :
Za GaP stále děkuji panu Ludvíkovi. Musím připomenout, že i on má na GENEBAZI forum.
 
DRAKKAR arbor genealogica 
Ad VAN
Tak vidíte, jak je projekt Genetika a příjmení úžasný. Dokázal Vám propojení se jmenovci, kde už nejsou ani matriky ani gruntovnice. Jak to dopadlo s Lobkowiczem? Zúčastní se projektu?

Jinak z mého Drakkaru jsem Vám poslal ledovým ocenánem flašku se zprávou :-)

 
Dobří lidé opravdu nevymřeli, já teď měla neskutečné štěstí na dvě matrikářky a dva archivy - potřebovala jsem zjistit v jednom případě informace ze sčítání lidu kvůli zjištění místa původu. Moc ochotná paní nebo slečna archivářka mi s tím pomohla po mailu, protože z Brna to mám do tohohle archivu přece jen daleko. A v druhém případě jsem jeden archiv po předchozím objednání navštívila za účelem studia pozemkovek - a ejhle, pozemkovky byly mimo archiv (na ošetření v Praze nebo něco podobného), což si pan archivář, když se mnou o těch pozemkovkách mluvil a objednával mě, neuvědomil. Takže abych nemusela do onoho pro mě značně vzdáleného archivu znovu, když už jsem tam byla ten den zbytečně, poslali mi stránky z pozemkovek naskenované. V obojím případě mi ušetřili obrovský počet kilometrů v autě, za což jim velmi děkuji...
VAN Nejde to, nechme to na.... 
Cudzinec : Také Vás zdravím. Já se k vývodům dostanu až budou všechny matriky na internetu. Bohatě si vystačím s jedním příjmením. Jenomže jsem se dostal do hlubokých vod pod rok 1600. Čekám zda ke mně dopluje slíbená láhev od DRAKKAR Dílčí výsledek projektu GaP, se ale už dostavil. Pomocí DNA jsem objasnil spojitost dvou rodových větví z Počepic a ze Sedlce- (Prčice), kde ani gruntovnice ani matriky už nejsou..
 
Díky za informaci (bohužel nic není ještě nascanováno...).
Brno-Tuřany: http://www.actapublica.cz/vsechny-matriky?page=216 - matriky č. 17717 až 17753.
Archiv Brno
Nevíte jak jsou v MZA Brno zařazeny matriky pro obec Chrlice, případně Tuřany a Dolní Heršpice??? Nějak je tam nemohu nají a vyhledavač je nenabídne ani jako Brno, ani jednotlivě jako obec - jsou tedy již na netu a kde je případně hledat? Jedná se mi o záznamy před rokem 1850. Díky za info.