ad Cizinec řeč. Cudzinec
Je to tak. Já mohu potvrdit, že jsem měl např. v ruce gruntovnice z jednoho schwarzenberského panství a tam je třeba napsáno: 1685 předal zeti Jiřímu. Ale kdo byl ten Jiří? To už se zjistí z matrik. Ale kombinací pak zjistím, že ten můj předek byl původně xy z té a té vsi. Obého je zapotřebí :-)
Před nějakou dobou na mageu někdo odkazoval na celkem jednoduchý soubor .xls, který vytvořil nějaký student. Zohledňuje to i změnu kalendáře, najdu si tak kterýkoliv den potřebuji.
Předevčírem se mi nepodařilo pozdravit LERAKA. Takže až teď vybaven novým prohlížečem, mohu vložit příspěvek :
Na fóru již mnohokráte bylo vysloveno, že ve starších dobách nelze spolehlivě dělat rodokmeny pouze z matrik a že bez pozemkových knih se to zkrátka neobejde. Já díky tomu že v Plzni žádné gruntovnice při ruce nemám, postupuji leckdy opačně. Prostě když už někam vyjedu tak nafotím co mi pod ruky přijde. A z gruntovnic poskládané rodokmeny si pak příležitostně doplňuji o matriční údaje.
A teď jsem se setkal se zajímavým případem, který potvrdil i pravdivost opaku, totiž že ani bez matrik to není spolehlivé. V pozemkových knihách bývalého panství Dolní Bělá (nyní Vs Plasy) se zakládala roku 1791 řada gruntovnic, přičemž stará gruntovnice končila cca 1730. Nutno však říci, že v těch nových knihách byla poctivá snaha o zmapování dějů na konkrétním statku, kam až sahala paměť penzionovaného spráce Wrchlawského.
A tak vím, že po cca 1751 zemřelém hospodáři Vaclavu Bastlovi z Hubenova nastoupil na statek syn Tomáš , statek zadlužil až ho vrchnost raději předala zeti Jiřímu Šlikovi. Takže toho Bastla, jsem stejně jako Šlika považoval za předka. Nakonec v podílech po Bastlovi byla 1791 uvedena zemřelá dcera Kateřina, po ní zemřelý manžel Jiří Šlik a po něm 3 děti. Jenže matriky mi teď ukázaly, jak jsem se mýlil. Všechny Šlikovy děti se totiž narodily z prvého manželství a druhé manželství s Bastlovou bylo zřejmě bezdětné.
Takže vlastně nejprve Kateřinin podíl dědil manžel a po něm pak děti, které ale nebyly její. A starýho Bastla jsem si mohl ve vývodu škrtnout.
Anonym: Já na to, že by to tak mohlo být, teď už tam toho manžela vidím (nynějším jsem rozlouskla, ale manžela jsem tam prostě neviděla). :o) A na penězích je taky hodně pravděpodobné. Děkuji!
Roubi: Jsem na tom podobně (tedy až na fakt, že v Zámrsku jsem ještě nikdy nebyla, prostě je to z ruky a nejsou tam větve, které by mě primárně zajímaly), takže se na tamní matriky dost těším. Jen doufám, že výrazně zlepší systém prohlížení, když jsem byla na jejich stránkách naposledy, tak to nebylo nic moc...
ROZINA: Skvělá zpráva! Já se letos do Zámrsku asi vůbec nedostanu, i když tam toho mám nejvíce k bádání, takže zveřejnění digitalizovaných matrik by mi bodlo!
To je snad nejfantastičtější zpráva, pokud bych ovšem nebral v úvahu informaci o píseckých matrikách ! (;-))
Archiv Zámrsk
Včera jsem byla na přednášce Heleny Voldánové a ta se zmínila o digitalizaci v Zámrsku. Viděla naskenované matriky a vypadají velmi dobře. Zámrsk prý slibuje, že je bude uvádět na internet již teď na podzim.
ad Claricia: moc jsem celý text nestudoval, první slovo mne nenapadá. Ostatní bych řekl že může být "s nynějším manželem" a "na penězích". Co Vy na to?
crs: O co vám jde u Colloredu Mansfeldů?
ad MILAVS
Musí se dát hlavně pozor na to, zda to datum je před nebo po lednu 1584. Papež změnil kalendář v říjnu 1582 a posouvaly se dny. Ale nás to potrefilo až r. 1584, kdy dne 3.12.1583 vydal Rudolf II. mandát, jímž nařídil přijetí nového kalendáře , a to tak, aby se vypustilo 10 dní po 6. lednu 1584. Takže zde pozor, kde jsou staré gruntovnice z té doby! Od té doby je to pak již jedno. Taky vyšla v nakl. Libri vynikající pomůcka od Dr. Bláhové Historická chronologie. To je zatím nepřekonané.
MILAVS: používám kombinaci několika zdrojů - zaprvé pro zjištění svátku nějakého svatého používám databázi jmen na stránkách Libri.cz. Pak pro zjištění toho, o jaký den se jednalo, kalendář v programu Family Tree Builder, nebo (pokud se jedná o datování typu "20. neděle po Letnicích") stránky
http://smichov.evangnet.cz/kalendar/liturgicky/
Plus mám u sebe na stránkách popis, jak některá data zjistit...
http://rodokmen.psinec.com/materialy/cirkevni_kalendar.htm
V srpnu to v Zámrsku některé dny vypadalo tak, že kdo přišel ve čtvrt na devět, tak už se nevešel a musel čekat. I v krátkých dnech...
crs: Do Zámrsku se už neobjednává. Pokud vím, tak tu zatím nikdo nepsal, že by se nedostal dovnitř, když přijel hned ráno. Dlouhé dny jsou pochopitelně obsazenější.
Claricia díky. Takových to dat mám povícero velice bych uvítal kalendář či systém výpočtu. Mohla by jste mi ho poskytnout. Před asi půl rokem tuším , že se to probíralo na mageu a někdo poukázal na server kde se datum dal zjistit. Bohužel jsem nějak zaspal a nepoznamenal si to a nebo to nebylo co jsem od toho očekával a odkaz nemohu najít.
__________________
Claricia 9.září 2009 5:43:18
MILAVS: v sobotu před sv. Matoušem léta 1539 - sv. Matouš je 21.9., v roce 1539 vycházel na čtvrtek, takže sobota před sv. Matoušem vychází na 16.9.
Boží křtění by mělo být 6. ledna (aspoň doufám), v roce 1540 připadalo na sobotu, takže další sobota bylo 13.1.
Co máte pořád s tím Pískem....chtělo by to přeskočit pár písmen a udělat Týn nad Vltavou...:o)))
DRAKKAR: Tušil jsem, že to tam nebude jednoduché. Navíc vzhledem k časovým možnostem budu muset zvážit, zda se do takových větších akcí vůbec pouštět... Je vlastně stále na Zámrsk takový dlouhý pořadník jako před lety?
ad crs
V případě Opočna a Mannsfeldů vás lituji, protože ten fond není přístupný, protože není zpracovaný. Jo, to je osud velkostatkových archivů, které jsou moc náročné na zpracování. Asi Vám jedině půjčí gruntovnice a toť vše. Ale třeba se nějak domluvíte.
Drakkar: Že bych pořád chtěla ten Písek. :o)
A když už sem píšu, tak se zeptám ještě na čtyři slova z pozemkovky. Vejrám tu do toho, ale už nic nevykoukám... Stačí mi jen ona čtyři slova, zbytek mám přečtený.

ad Claricia
Co si strašně vymýšlíte?