Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

DRAKKAR arbor genealogica 
ad crs
V případě Opočna a Mannsfeldů vás lituji, protože ten fond není přístupný, protože není zpracovaný. Jo, to je osud velkostatkových archivů, které jsou moc náročné na zpracování. Asi Vám jedině půjčí gruntovnice a toť vše. Ale třeba se nějak domluvíte.
 
Drakkar: Že bych pořád chtěla ten Písek. :o)

A když už sem píšu, tak se zeptám ještě na čtyři slova z pozemkovky. Vejrám tu do toho, ale už nic nevykoukám... Stačí mi jen ona čtyři slova, zbytek mám přečtený.

DRAKKAR arbor genealogica 
ad Claricia
Co si strašně vymýšlíte?
 
Drakkar: Písek.. Chtělo by to Písek... A ano, strašně si vymýšlím..
DRAKKAR arbor genealogica 
inventáře
Tak Třeboň zase přidala nějaké obecní kroniky, ale velmi dobré jsou přidané digitální inventáře SokA Strakonic a SokA Písku. Jsou tam i soupisy knih ve fondech měst, případně far, tedy i soupisy duší.
 
Hajny_Mikovec Jižní Plzeňsko, Nymbursko, Žďárec, Halič 
crs
O těch nic bližšího nevím, ale tomu Zámrsku bych dával docela šanci. Pak by ještě bylo možné kontaktovat žijící příslušníky rodu (tedy asi po přeslici Coloredy), což jsem činil i já u Vratislavů, kteří taky do dnes zámek v Dírné vlastní, nicméně mi řekli, že to co mají oni, jsou skutečně materiály soukromé povahy, ale něco prý je ještě přímo v Dírné. No, držím palce.
 
Hajny_Mikovec: Díky za zajímavé tipy. Původně jsem se chtěl ptát jen obecně, ale zajímá-li Vás to, jedná se konkrétně o Mansfeldy. Veškeré (aspoň doufám) fondy týkající se rodu v kompetenci SOA Praha jsem již prověřil, zbývá mi rodinný fond v Zámrsku (Opočno, zřejmě nezpracován), o jiných fondech už nevím.
 
Hajny_Mikovec Jižní Plzeňsko, Nymbursko, Žďárec, Halič 
crs
Pokud jste prošel oficiální fond velkostatku, zkuste se ještě zapídít po rodinných archivech. Upozorňuju, že se hledají dost složitě a často najdete informaci k určitému panství v jiném SOA, než by se čekalo. Píšete jen o A a B, takže konkrétní odkaz zde patrně nečekáte. Já se třeba zajímal o panství Spálené Poříčí, což je kraj Plzeňský a fond Velkostatku byl veden logicky SOA Plzeň, jenže největší poklady jsem našel v Jindřichohradecké pobočce SOA Třeboň, protože Vratislavové z Mitrovic vlastnili i pozemky tam a nikdo se nenamáhal s tříděním. Celkem 12 šanonů (snad na poslední chvíli zachráněných před spálením barbarů 50.let, kteří vtrhli do zámku v Dírné) právě takových hospodářských věcí, jako je provoz pivovaru, cihelny, draslárny, chod zámku, přehled služebnictva, korespondence, sirotčí kniha, výhosty... pro panství Sp. Poříčí bylo tam. Stejně tak hospodářské věci rodu des Fours a rodu Clary, které přišly na Poříčí po Mitrovických, se nacházi pro změnu v Děčínské pobočce Litoměřického SOA. Doporučuju rozhodit sítě do všech SOA a podle charakteru rodů i do zahraničí.
 
Prosil bych potvrdit latiníky překlad hesla: SORS OMNIA VERSAT = Osud hýbe vším.
 
DRAKKAR: Děkuji. VS jsem samozřejmě prošel už dříve, ale jsou (pro A i B) zoufale torzovité. Proto chci postupně zkoušet i méně pravděpodobné prameny typu urbáře, bohužel se v těchto zdrojích příliš nevyznám.
 
DRAKKAR arbor genealogica 
ad crs
No v urbářích jsou povinnosti poddaných vůči vrchnosti, byť některé urbáře (zvané spíše popis panství) mají i výčet mlýnů, skláren apod. a případně je v nich napsáno, komu jsou pronajaty. Takové urbáře jsem viděl na některých schwarzenberských panstvích. Tohle bych ale spíše zkoušel ve fondu velkostatku dle příslušného podnikání (např. sklárny a jejich pronájem apod.) Tam by měl mít majitel panství B smlouvu s majitelem panství A, že mu tam podniká.
 
Zdravím genealogy, mohl bych zkusit jeden drobný nerodopisný dotaz zdejším badatelům určitě tematicky blízký?

Majitel panství A (18. st.) prováděl určitou výrobu na pronajatém pozemku na sousedním panství B. Má smysl zkoušet hledat nějaké údaje v urbáři panství A, nebo panství B? Nebo je to úplně chybný směr, protože urbáře se věnují pouze poddanským povinnostem?

 
DRAKKAR arbor genealogica 
Božím křtěním se skutečně chápe 6. leden případně též celá oktáva Tří králů. Ještě k těm berním rulám: těch 800,- za BR Prácheňska (za kus!) je skutečně hříšný a nesmyslný peníz
 
DRAKKAR arbor genealogica 
V Národním archivu Prácheňsko mají, ale bohužel již několik let jen II. díl.
 
ad ELIOMYS: Proč to nekoupit tady http://www.nacr.cz/E-publ/prod.aspx , když je to za zlomek ceny a myslím, že ta nabídka stále platí.
BR Prácheňsko
Možná by někoho mohlo zajímat, že cca před 2 týdny (před dovolenou) jsem viděl oba díly BR Prácheňsko a ještě jeden (tuším Podbrdsko) k mání v antíku v Praze na Smíchově, roh ulic Plzeňská a Stroupežnického. Cena 800 Kč za kus mi vyrazila dech a pobavila. Takže pokud má někdo zájem ... :-)
 
MILAVS: v sobotu před sv. Matoušem léta 1539 - sv. Matouš je 21.9., v roce 1539 vycházel na čtvrtek, takže sobota před sv. Matoušem vychází na 16.9.

Boží křtění by mělo být 6. ledna (aspoň doufám), v roce 1540 připadalo na sobotu, takže další sobota bylo 13.1.
Kdo mi pomůže určit datum. " .... v sobotu před sv. Matoušem léta 1539." a " ... v sobotu po Božím křtění léta 1540".Díky
 
Pilnáček - Občanské znaky
Ještě bych chtěl dodat ke svému včerejšímu přspěvku, že knihu "Pilnáček Josef - Občanské znaky" lze zakoupit pouze přímo u mne (nebude distribuováno přes knihkupce).
 
Po delší době vás všechny zdravím a zejména pak Claricii. Díky též Cizinci za kontakt. Karel