Poprosím o odkaz na daný SW.
Díky za tip, hnedle to vyzkouším, semtam potřebuji trochu vyčistit starší dokumenty.
SOA Praha - digitalizace - Sčítání lidu Mělník 1900. Tak sbohem Velkostatky, svět se zbláznil (všude).
Starším graf. programem si upravuji kopie :
https://ibb.co/DCtkV34
Rozumím, je to tak, jak píšeš. Dělám s ním roky a tímto způsobem (třeba po kousíčkách překrývám) jakýkoliv nápis, automobily apod. Dokonce mě to velice baví. Třeba se to povedlo ke spokojenosti, pokud není tajná, můžu dát do vzkazníku mejla a pokusit se. Pochopitelně na kopii.
V Zoneri sa to robí pomocou funkcie "Klonovací razítko". Je to trochu pracné, treba vyskúšať.
Děkuji za typ, našel jsem jej, ale nevím jestli na něm půjde to co potřebuji. Fotografii nepotřebuji upravit, ale pouze zaretušovat vložená písmena různě na několika místech. Překrýt je stejným odstínem podkladu bude asi problém. Vy patrně program ovládáte, myslíte že by to na něm šlo.
Mně na ixpéčkách bezvadně chodil PaintShop 5 (Jascsoftware),starší verze bude jistě k nalezení free.
na tento účel používam Zoner Photo Studio. Ide stiahnuť staršie verzie pre XP zdarma, ale nemám overené.
Děkuji za odpověď. Já mám starý PC, chodí ještě na XP a jediný program co mě na něm ještě chodí je FhotoFiltre, ale na to co přebuji nestačí. Potřebuji vymazal loga na fotografiích. Obávám se, že složitější program na úpravu fotek asi neutáhne. Já počítač vlastně používám na maily a psaní na Wordu. Počítače mě vlstně minuly. Hezký den.
Čo sa stalo,
že zmizla tá otravná reklama naspodu stránky??? Nie, že by bola nezničiteťná, ale blokátory reklamy majú aj iné bočné efekty ...
Já retušuji staré fotografie v grafickém programu FotoDraw 2000, je to starší program, ale já na něj nedám dopustit. Tu úpravu dělám ručně, je to pracné, ale výsledek je víc než uspokojující. Před časem byl na netu přístupný program na barevné retušování fotografií, ale pak nějak zmizel.
úprava fotografie
Dobrý den. Nemá prosím někdo program na úpravu fotografí. Má zastaralý počítač. Potřebuji odstranit písmena. Děkuji.
když to na Matricule zadáte do hledání podle místa, tak vám vypadne farnost Trautmannsdorf... tak asi tam.
Rakouské matriky - Štýrsko
Dobrý den. Netuší prosím někdo, kde hledat zápis o úmrtí rok 1872 ve Štýrském Gleichenbergu -
https://data.matricula-online.eu/cs/oesterreich/, Děkuji. Martin
Konkrétní zkušenosti mám jen s Apolinářem.
Z NA mi kdysi obecně napsali:
Co se týče vztahu poručníků a matky, je možné jak příbuzenské spojení, to se třeba někdy prarodiče ujali miminka za podpory nalezince a nebo nějaká teta apod. Poručníky dělali jinak většinou lidi za peníze a jsou vedeni zvlášť v knihách, proto dostávali miminka tak brzo po porodu. Ty nejmenší děti byly dávány k ženám, které je mohly kojit, starší pak přešly k jiným - a nebo si je ti první nechali, nebyla pevná pravidla. Ale dá se říct, že to byli takoví externí zaměstnanci porodnice, museli se přihlásit a byli kontrolováni, jak pečují (ale asi moc ne, sleduje-li se úmrtnost nalezenců).
A konkrétně k mému předkovi:
V základní knize nalezince: Köhler Franz, narozen a pokřtěn u Apolináře, muž, příchod 21. 12. - a 21. 12. byl hned předán poručníkům: Johann a Barbara Burian, Velké Babice 10, kouřimský kraj, a poslední poznámka: dne 14. 12. 1843 dosáhl normálního věku.
Pokud se dítě dožilo tohoto věku, končila péče nalezince o ně. Bohužel tu není uvedeno, co se s ním dělo dál. Většinou byly tři možnosti: 1. zůstal u poručníků, 2. byl předán matce 3. byl předán domovské obci po matce. Zde však bohužel není žádné vodítko.
Zajímavé, ale dá se nějak zjistit, kdo takové dítě "adoptoval"?
Z Vídně se dávalo do Čech a asi i Moravy spousta dětí k pěstounům. Je to často vidět v úmrtních matrikách, v některých vsích je každé druhé úmrtí dítě narozené ve Vídni. Otec mého známého se takhle dostal z Vídně na Pelhřimovsko. A děti svobodných matek narozené v Praze u Apolináře si také často brali pěstouni ze středních Čech.