Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

lucipher ¯\_(ツ)_/¯ 
Ano, to je všechno pravda - ale v rámci toho se dlužníkům během 5 let smázne až 70% dluhu, to už stojí za trochu toho odhalení na internetovém pranýři.
Znám osobně lidi kteří se do bankrotu dostali jen proto že byli lehkovážní a "nenažraní" - nesmyslné nákupy nepotřebných věcí na úvěr, nové auto na úvěr, bazén na klíč na úvěr, všechno na úvěr... splátky úvěru vytloukané kreditními kartami... bez reálného zhodnocení možností rodiny, následně splátky kreditních karet vytloukané nebankovními půjčkami... následně nesplácení jedněch druhých i třetích splátek... Jsou to "skuteční chudáci"? Přišli o dům, pozemek, bydlí u bratra a ještě to bude mít pokračování. Nelituju je. Neříkám že jsou takoví všichni, ale někteří ano.
Jj, mě kdysi dostalo, když jsem tam zavítal a zjistil o sousedech i vybavení baráku...
MISA 14.1.2022: Tohle je fakt neskutečné. Vždy, když sleduji, jak se nějaký blázen bojí zpřístupnit 101 let staré sčítání, tak si vzpomenu na insolvenční rejstřík. Kde tam platí GDPR? Člověk je zde úplně nahý, datum narození, bydliště, majetkové poměry, zdravotní stav, výdělky, půjčky, úplně všechno co vás napadne. Dokonce jsem to i párkrát využil při hledání lidí...to jsou skuteční chudáci, proti tomu je sčítání obyvatel 1921 opravdu neškodný čajíček. Ještě k tomu, když obsahuje z 99,99 procent zesnulé lidi.
 
tomasokoun  
To další praděda byl zajat jako dragoun 11 dragounského pluku, asi ve 4 zajateckých táborech, poté jako bez šance na uzdravení(čekali, že brzo umře) vyměněn přes Švédsko, ale v Čechách ho vyléčili. Našel jsem jen zmínku v novinách, že roku 1916 vyměněn jako válečný invalida a převezen do vojenské nemocnice. Ani děda nevěděl, že se jeho otec vrátil tak brzo.
GeneralHalsey  
Praděda byl v zajetí v Rusku až do roku 1922 a ve sčítání 1921 také není uveden. Vojáci se do sčítání ai neuváděli v místě bydliště, ale asi v místě posádky, případně tam nemusí být vůbec.
tomasokoun  
Vím-li, že praděda sloužil u 2. zeměbraneckého pluku, tak se mi nedávno podařilo zjistit novou informaci, v roce 1916 se přeživší vojáci vrátili do Vysokého Mýta, necelých 300, většina ještě bojovala v Itálii a pár jich zůstalo ve VM, ale nedaří se mi zjistit mezi kterou skupinu patřil praděda. Pro jeho rodnou obec je projekt , kde jsou vypsány historie domů podle čísel popisných, u některých je uvedeno, kdo sloužil za války v armádě i kdy se vrátil, o pradědovi informace chybí, možná jsou v kronice obce, ale ta není online. U 71. pěšího vím, že po válce byli nasazeni na Slovensku tuším že na silnici mezi Košicemi a Podkarpatskou Rusí, ale nevím kdy se vrátil praděda domů ve sčítání 1921 ho nemůžu najít.
GeneralHalsey  
Jako v každé matrice je tam uvedeno místo úmrtí i místo pohřbení a to místo, okres a země. Jinak u každé polní nemocnice jsou pochopitelně vojáci různých pluků, spíš ty špitály byly přiděleny brigádám a divizím než plukům. Také je tam v poznámce uvdeno místo odkud to bylo opsáno, tedy číslo matriky a list.
V tom obsahovém rozpisu jakási čísla nemocnic jsou... Nejsou přímo v těch knihách konkrétní místa, kde se ta nemocnice zrovna nacházela? U části je napsáno přímo mobilní nemocnice, u zbytku předpokládám, že šlo vždy o dočasné umístění v zápolí, záleží, kam se hnula fronta. Předpokládal bych (ale třeba je to jinak), že mohly být svázány s určitými jednotkami, tzn. že se třeba pohybovala určitá polní nemocnice s určitým plukem. Teprve z těchto nemocnic, které byly prvním sítem raněných, odcházeli přeživší s výhledem na delší rekonvalescenci do nemocnic v zázemí. Ty už byly ve větších městech v zázemí a lze předpokládat, že zůstávaly na místě po řadu let.
Ovšem takto si to můžu malovat já nebo válečný plánovač, ale v bojových podmínkách je většina teorie k ničemu.

K těm pamětním knihám nebo kronikám pluků - taky bych si rád přečetl, co dělala jednotka během války, ve které byli mí předci. Ovšem pokud sleduji třeba odpovědi na čs. vojenství, tak i to je jen teorie, protože každý pluk měl odloučené jednotky, různé odřady, některé části se různě přeskupovaly, že je všechno možné, zkrátka si nelze představit pluk jako jednolitou skupinu.
Já jsem několik těch deníků, nebo pamětních knih pluků XY, prohlédl, ale samozřejmě k obyčejným vojínům tam nic nebylo. Docela by mě zajímaly hroby padlých, jak legionářů, tak vojáků c.k. armády, různě v Asii i v Evropě, kde padli na frontě. Jak to tam dnes vypadá, ale co jsem tak googlil, tak je to dost mizérie. Resp. nenajdeme hrob strýce, který padl, protože ho hodili někam do hromadného hrobu...
Ty polní nemocnice....z jakých ale území? Hodně mých příbuzných zemřelo v nemocnicích někde v Haliči, v Linci, v Uzbekistánu... Bral bych něco zjistit, ale neumím si představit v tom hledat, jedině s kvalitními indexy.
 
Díky za ten odkaz, zajímavé. Jestli to chápu dobře, dělají k tomu přímo textovou indexaci, proto to asi tak dlouho trvá. Je to chvályhodné, ale zas se asi nedožiju toho, že to zveřejní všechno.
tomasokoun  
Já to pochopil tak, že digitalizovány a zpřístupněny jsou jen matriky zemřelých pěších pluků. Hulánské, dragounské možná i domobranecké či zeměbranecké budou později nebo vůbec nebudou. Za mne by se hodily bojové deníky, třeba 71. pěšího, 2. zeměbraneckého hulánského, 11. dragounského
GeneralHalsey  
No podle toho co píší zde Tak se na tom přepisu pracovalo podle území púvodu mělo by tam být celé ČSR včetně Podkarpatské Rusi. Zřídili k tomu speciální oddělení na velvyslanectví. Taky asi nebyly úplně všechny matriční knihy k dispozici, jestli je pravda jak tam píšou, že si duchovní pluků a nemocnic někdy nechali ty knihy u sebe.
V "Prozatímním jednotném soupisu vojenských matrik uložených ve VÚA v Praze", který jsem si fotil před 8 lety, je uvedeno jmenovitě 2080 vojenských matrik s pořadovými čísly 1 - 2082 (čtyři neobsazena, dvě zdvojena).
Ta čísla odpovídají pořadovým číslům uvedeným zde:

http://www.vuapraha.cz/node/109

Z toho vyplývá, že za těch několik let toho opravdu příliš on-line není...
(myslím jako z Vídně)
Spoustu toho myslím mají zdigitalizovaného mormoni.
Včera jsem tam vlezl - šlo to, teď taky. Že je to líné je fakt. Že se to zobrazuje v okně 15 x 15 cm je házení hrachu na zeď.

Že mají digitalizované všechny vojenské matriky psali už před lety, ale zveřejněn je asi jen zlomek, ne? Poslední dobou jsem to moc nezkoumal.
Ani mne nenapadlo, že by tam bylo něco navíc k těm osobám, spíše mne napadá, zda tam nejsou další zapomenuté osoby, neboť jak už jsem se několikrát zmínil, můj +1916 padlý praděd se zatím neobjevil v žádné z mne známých databazí a nebude ani v žádné z těchto přepsaných matrik - protože ty databáze vycházejí z nich. Je jedině v těch tištěných úředních seznamech ztrát.

Není alespoň známo nějaké pojednání o tom, jaká byla geneze těchto "výpisů" z matrik po státní rozluce, zda byly procházeny všechny původní matriky nebo jen ty, ve kterých bylo hodně Čechoslováků, jaká byla kritéria pro jejich určení ("česky" znějící jméno, místo narození /i tak u těch přepisů často chybí nebo je chybně/ nebo příslušnost k "českému" pluku - z těchto důvodů si dokážu představit značnou chybovost).

Pokud to ti Rakušáci nedigitalizují, existuje alespoň on-line nějaký inv. seznam nebo soupis? A skutečně se některé nedochovaly?
tomasokoun  
počiny typu digitalizované matriky zemřelých mne moc netěší, moji předci, o kterých vím, že byli vojáky v 1. světové totiž všichni přežili, jejich kmenové listy byly skartovány . Ale podle mne musí být i jiné zdroje, ze kterých lze zjistit kde byli za války - plukovní kroniky... To jako když byl voják R-U po válce začleněn do struktur ČS armády , tak se o tom žádný dokument nedochoval? Pak je tu možnost, že ve válce byli prapradědové(některé ale nemám uvedeny v matrikách jako otce pradědů či prababiček) a to už by stačilo zdigitalizovat starší kmenové listy.
 
Mimochodem, jak vám ten armádní server funguje? Já spíš sleduju, jak nefunguje.