Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

(myslím jako z Vídně)
Spoustu toho myslím mají zdigitalizovaného mormoni.
Včera jsem tam vlezl - šlo to, teď taky. Že je to líné je fakt. Že se to zobrazuje v okně 15 x 15 cm je házení hrachu na zeď.

Že mají digitalizované všechny vojenské matriky psali už před lety, ale zveřejněn je asi jen zlomek, ne? Poslední dobou jsem to moc nezkoumal.
Ani mne nenapadlo, že by tam bylo něco navíc k těm osobám, spíše mne napadá, zda tam nejsou další zapomenuté osoby, neboť jak už jsem se několikrát zmínil, můj +1916 padlý praděd se zatím neobjevil v žádné z mne známých databazí a nebude ani v žádné z těchto přepsaných matrik - protože ty databáze vycházejí z nich. Je jedině v těch tištěných úředních seznamech ztrát.

Není alespoň známo nějaké pojednání o tom, jaká byla geneze těchto "výpisů" z matrik po státní rozluce, zda byly procházeny všechny původní matriky nebo jen ty, ve kterých bylo hodně Čechoslováků, jaká byla kritéria pro jejich určení ("česky" znějící jméno, místo narození /i tak u těch přepisů často chybí nebo je chybně/ nebo příslušnost k "českému" pluku - z těchto důvodů si dokážu představit značnou chybovost).

Pokud to ti Rakušáci nedigitalizují, existuje alespoň on-line nějaký inv. seznam nebo soupis? A skutečně se některé nedochovaly?
tomasokoun  
počiny typu digitalizované matriky zemřelých mne moc netěší, moji předci, o kterých vím, že byli vojáky v 1. světové totiž všichni přežili, jejich kmenové listy byly skartovány . Ale podle mne musí být i jiné zdroje, ze kterých lze zjistit kde byli za války - plukovní kroniky... To jako když byl voják R-U po válce začleněn do struktur ČS armády , tak se o tom žádný dokument nedochoval? Pak je tu možnost, že ve válce byli prapradědové(některé ale nemám uvedeny v matrikách jako otce pradědů či prababiček) a to už by stačilo zdigitalizovat starší kmenové listy.
 
Mimochodem, jak vám ten armádní server funguje? Já spíš sleduju, jak nefunguje.
 
GeneralHalsey  
No podle toho co píše VHA tak ve Vídni se dochovaly matriky jen asi třetiny z těch nemocnic ze kterých tenhle výpis pochází, takže i pokud to je online, tak toho hodně chybí. Navíc by to měly být komplet záznamy pro občany Československa a nepředpokládám, že by v originálech bylo něco navíc k těm osobám, co jsou v tomhle souboru. Jinak i ty ostatní válečné matriky jsou výpisy učiněné až po válce z původních matrik jednotlivých pluků a obsahují jenom československé občany.
(Mimochodem tam také píší, že jde o poválečné opisy z rakouských originálů - nevíte někdo, zda Vídeň tyto originály nemá někde na síti?)
Teď jsem na teletextu ČT četl, že VHA zveřejnilo on-line nějaký balíček matrik polních nemocnic. Neprověřoval jsem, ale asi na tom něco bude, když to zaznamenala i naše veřejnoprávní televize (asi tam mají dopisovatele).
 
Jelikož v plánu na pololetí to není (a i tak to berou odzadu, tj. od 1869), tak asi ne.
SANOV Střední Čechy 
Dotaz : Připravuje SOA Praha digitalizaci sčítacích operátů 1921 pro Střední Čechy ? Pokud ano, od kdy ? Díky.
 
Zkuste kouknout na genealogie.taby.cz, jestli tam stále funguje oddíl, který se zabývá specificky webem MZA, myslím, že podněty na opravy matrik shromážďoval Z. Burket, možná by věděl i jak opravit sčítání.
Na stránkách MZA už sčítací operáty z 1921 fungují. Ale dvojstrany k sobě nepatří (alespoň v naší vsi). To musela vymyslet hlava!!
 
mimochodem, ví se, co je za tou změnou postoje MZA?
 
Tak se to nějak hnulo
Na adresách "prezentace archivu" se znovu-objevila objevila "sčítání", ovšem stále bez toho roku 1921. Ředitel se zatím staví nad zákon. IMHO je zcela nepodstatné, kolik je sto-plus-letých. Speciálním zákonem je dány limit 100 let - a šlus. Všimněte si (nedávno opět otevřené) diskuse o osobních údajích při dědických řízeních a zápisech do katastru. Tam najdete komplet notářské rozhodnutí, se všemi osobními a majetkovými údaji dědících osob.
 
jkjkjk ?? !! 
Pokud příslušná část MV (konkrétně https://www.mvcr.cz/clanek/odbory-odbor-archivni-spravy-a-spisove-sluzby.aspx) nic neřekne, tak si to každý archiv patlá sám (a nejlépe každý jinak). Takže bych se ptala na MV (případně na něj tlačil třeba přes svého poslance).
Jinak podle statistik ČSSZ byl k 30.9.21 v celé ČR 747 sto a více letých, 359 sto jedna a více letých. Jde max. o pár desítek lidí za kraj (+pravděpodobnost, že by jim to vadilo je prakticky nulová).
GeneralHalsey  
S tím metodickým vedením bych u státní správy byl hodně skeptický, jediné ministerstvo které to sutečně dělá je MŠMT, některé to nedělají vůbec jako třeba zdravotnictví, kde se tváří, že tam ani nikdo na tohle není a hlavně se na nic neptejte a už vůbec ne oficiálně a vnitro asi bude někde uprostřed, archivy jsou nejspíš pod jejich rozlišovací schopnost.
To je české pojetí pojmu "jednotný výkon státní správy" :-) Podle mě to je dané vakuem, které vytvořila archivní správa svou indolencí.
Já hlavně nechápu (vysvětlete mi to někdo), jak o tomhle může rozhodovat ředitel každého archivu jinak. To přece nejsou žádné soukromé a nezávislé instituce, to jsou do jednoho "organizační složky státu" v gesci MV bez vlastní právní subjektivity. Ti se vůbec nemají starat o nějaký výklad legislativy, na to přece mají na ministerstvu celý odbor, který ty archivy metodicky vede. Já si to prostě vykládám jako zvůli těch ředitelů, nic jiného to není.
(Nebo je to nutno chápat z druhé strany, jako že to vedení těch archivů by bylo hnáno k odpovědnosti v případě nějakých soudních žalob a ministerstvo by si umylo ruce? Tomu bych se v našem absurdistánu taky ovšem nedivil.)