Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Teď jsem na teletextu ČT četl, že VHA zveřejnilo on-line nějaký balíček matrik polních nemocnic. Neprověřoval jsem, ale asi na tom něco bude, když to zaznamenala i naše veřejnoprávní televize (asi tam mají dopisovatele).
 
Jelikož v plánu na pololetí to není (a i tak to berou odzadu, tj. od 1869), tak asi ne.
SANOV Střední Čechy 
Dotaz : Připravuje SOA Praha digitalizaci sčítacích operátů 1921 pro Střední Čechy ? Pokud ano, od kdy ? Díky.
 
Zkuste kouknout na genealogie.taby.cz, jestli tam stále funguje oddíl, který se zabývá specificky webem MZA, myslím, že podněty na opravy matrik shromážďoval Z. Burket, možná by věděl i jak opravit sčítání.
Na stránkách MZA už sčítací operáty z 1921 fungují. Ale dvojstrany k sobě nepatří (alespoň v naší vsi). To musela vymyslet hlava!!
 
mimochodem, ví se, co je za tou změnou postoje MZA?
 
Tak se to nějak hnulo
Na adresách "prezentace archivu" se znovu-objevila objevila "sčítání", ovšem stále bez toho roku 1921. Ředitel se zatím staví nad zákon. IMHO je zcela nepodstatné, kolik je sto-plus-letých. Speciálním zákonem je dány limit 100 let - a šlus. Všimněte si (nedávno opět otevřené) diskuse o osobních údajích při dědických řízeních a zápisech do katastru. Tam najdete komplet notářské rozhodnutí, se všemi osobními a majetkovými údaji dědících osob.
 
jkjkjk ?? !! 
Pokud příslušná část MV (konkrétně https://www.mvcr.cz/clanek/odbory-odbor-archivni-spravy-a-spisove-sluzby.aspx) nic neřekne, tak si to každý archiv patlá sám (a nejlépe každý jinak). Takže bych se ptala na MV (případně na něj tlačil třeba přes svého poslance).
Jinak podle statistik ČSSZ byl k 30.9.21 v celé ČR 747 sto a více letých, 359 sto jedna a více letých. Jde max. o pár desítek lidí za kraj (+pravděpodobnost, že by jim to vadilo je prakticky nulová).
GeneralHalsey  
S tím metodickým vedením bych u státní správy byl hodně skeptický, jediné ministerstvo které to sutečně dělá je MŠMT, některé to nedělají vůbec jako třeba zdravotnictví, kde se tváří, že tam ani nikdo na tohle není a hlavně se na nic neptejte a už vůbec ne oficiálně a vnitro asi bude někde uprostřed, archivy jsou nejspíš pod jejich rozlišovací schopnost.
To je české pojetí pojmu "jednotný výkon státní správy" :-) Podle mě to je dané vakuem, které vytvořila archivní správa svou indolencí.
Já hlavně nechápu (vysvětlete mi to někdo), jak o tomhle může rozhodovat ředitel každého archivu jinak. To přece nejsou žádné soukromé a nezávislé instituce, to jsou do jednoho "organizační složky státu" v gesci MV bez vlastní právní subjektivity. Ti se vůbec nemají starat o nějaký výklad legislativy, na to přece mají na ministerstvu celý odbor, který ty archivy metodicky vede. Já si to prostě vykládám jako zvůli těch ředitelů, nic jiného to není.
(Nebo je to nutno chápat z druhé strany, jako že to vedení těch archivů by bylo hnáno k odpovědnosti v případě nějakých soudních žalob a ministerstvo by si umylo ruce? Tomu bych se v našem absurdistánu taky ovšem nedivil.)
 
Ad Zámrsk/Jičín - stažení bylo provedeno nezákonně rozhodnutím Šulce, který došel k tomu, že když máme nejstaršího obyvatele nevímkde starého 105 let, tak 1921+105=1926, což je logika překonávající podle mě i tzv. vnitrácké myšlení (v nové době nahrazené tzv. mozkovým myšlením). Stručné interní info na vyžádání ve vzkazníku :-) Abulinovi děkuji, přemýšlel jsem o něčem podobném, leč zaneprázdněnost nedovolila. Též viz vzkazník.
 
spic už jen wtf 
Navíc podle GDPR platí, že už jednou zveřejněné archiválie mohou zůstat zveřejněné. Nebo i to se letos změnilo?
Dík a držím palec v boji, já bych na to neměl psychické síly.
Právě jsem měl takový výživný telefonát s ředitelem - mobil je na webu
Žádal jsem o nasměrování, kde je (na jejich webu) dostupné to nařízení, že bych rád věděl, podle kterého článku Nařízení EU o "sundání" sčítání rozhodli. Nakonec z něj vylezlo, že je to zápis z interní porady. Pak začal hrát tu písničku - co už tady taky někdo zkoušel - že zveřejňování NENÍ jejich povinnost. Doporučil jsem mu ten "audit" Nejvyššího kontrolního úřadu, kde zjistí, že se mýlí, ... Skončili jsem tím, že není v úřadě. Asi se tomu ještě chvilku budu věnovat písemně, aby se bylo oč opřít. Pro MISA - nejsem schopen - díky Alzákům, napsat příspěvek jako odpověď.
 
(už je dokonce vrátilo)
Anebo jinak, ať najdou jednu jedinou osobu, která je uvedená ve sčítání v roce 1921, tj. je jí víc jak sto let, a nechce být v online sčítání z toho roku uvedena... grr.
 
Takže Brno je plánuje letos vrátit na web a zase přeskočilo v kebuli jinému archivu? Ať v tom nařízení najdou jedinou zmínku o lhůtě 105 let... tohle mě tak deptá. Papežštější než papež.
To by se jeden ....
Tak už mám jasno - před pár dny jsem si prohlížel sčítání 1921 obcí okresu Jičín. Včera odkaz nefungoval. Dnes odkaz funguje - a sděluje MOUDRO soudruha ředitele - cituji - čtěte zejména poslední větu.
Na tomto odkazu byly v nedávné minulosti umístěny kompletní digitalizáty sčítacích operátů z roku 1921. Vzhledem k platné legislativě na ochranu osobních údajů (nařízení (EU) 2016/679 (GDPR), zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů), platného archivního zákona (zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů) a rozhodnutí ředitele Státního oblastního archivu v Zámrsku jsme byli nuceni tyto digitalizáty z veřejné prezentace dočasně stáhnout. Opět je vrátíme zpět v roce 2026.