Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Dík a držím palec v boji, já bych na to neměl psychické síly.
Právě jsem měl takový výživný telefonát s ředitelem - mobil je na webu
Žádal jsem o nasměrování, kde je (na jejich webu) dostupné to nařízení, že bych rád věděl, podle kterého článku Nařízení EU o "sundání" sčítání rozhodli. Nakonec z něj vylezlo, že je to zápis z interní porady. Pak začal hrát tu písničku - co už tady taky někdo zkoušel - že zveřejňování NENÍ jejich povinnost. Doporučil jsem mu ten "audit" Nejvyššího kontrolního úřadu, kde zjistí, že se mýlí, ... Skončili jsem tím, že není v úřadě. Asi se tomu ještě chvilku budu věnovat písemně, aby se bylo oč opřít. Pro MISA - nejsem schopen - díky Alzákům, napsat příspěvek jako odpověď.
 
(už je dokonce vrátilo)
Anebo jinak, ať najdou jednu jedinou osobu, která je uvedená ve sčítání v roce 1921, tj. je jí víc jak sto let, a nechce být v online sčítání z toho roku uvedena... grr.
 
Takže Brno je plánuje letos vrátit na web a zase přeskočilo v kebuli jinému archivu? Ať v tom nařízení najdou jedinou zmínku o lhůtě 105 let... tohle mě tak deptá. Papežštější než papež.
To by se jeden ....
Tak už mám jasno - před pár dny jsem si prohlížel sčítání 1921 obcí okresu Jičín. Včera odkaz nefungoval. Dnes odkaz funguje - a sděluje MOUDRO soudruha ředitele - cituji - čtěte zejména poslední větu.
Na tomto odkazu byly v nedávné minulosti umístěny kompletní digitalizáty sčítacích operátů z roku 1921. Vzhledem k platné legislativě na ochranu osobních údajů (nařízení (EU) 2016/679 (GDPR), zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů), platného archivního zákona (zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů) a rozhodnutí ředitele Státního oblastního archivu v Zámrsku jsme byli nuceni tyto digitalizáty z veřejné prezentace dočasně stáhnout. Opět je vrátíme zpět v roce 2026.
 
Jo, ten GitHub mě napadl taky, vlastně bych to viděl stejně až na ten standard. Tam si nejsem úplně jistý. Bylo by dobré dosáhnout toho, aby tvorbu indexů mohl dělat každý, i ten, kdo ovládá třeba jen Poznámkový blok. Žádná složitá a ukecané syntaxe. Nějaký TOML třeba.
Zjevně jsem těch pár hodin VHA prošvihl :-)
Ad Zámrsk - zatím se tam nic neaktualizovalo, ani matriky přístupné od r. 2022 neprošly na server.
honyk Východní Čechy 
S Transcribusem jsem dělal pokusy, kdy to bylo v Beta verzi a zdarma. Používal jsem jejich výchozí modely pro kurent, ale bylo znát, že zdrojem modelu byly německé texty. Místo českých slov mi to cpalo podobně vypadající německá slova i jejich diakritiku. Vytvořit vlastní model naráží na právní otázku. Skeny je potřeba nahrát na transcribus server, jenže majitelem skenů je archiv a ten podobnou operaci nepřipouští. Ideální by tedy bylo, aby toto šlo spíše cestou přes národní instituce. Archivy by si vytvořily typizované modely a proháněly jimi matriky, výstupy by sdílely na jejich webu, ideálně tak, aby veřejnost měla možnost záznamy opravovat (moderovaně).
honyk Východní Čechy 
Ale to přepisování je spíš úkol pro stroje. MyHeritage digitalizuje miliony záznamů z různých koutů Evropy a to nedělají lidi. Jsou tam chyby, jasně, ale ty systémy se neustále vylepšují. Základem je část skenů přepsat a pak nechat stroje vytvořit "model", který se pak aplikuje na zbytek. Slibné výstupy lezou třeba z tohoto https://readcoop.eu/transkribus/
honyk Východní Čechy 
V patičce stránek je zmínka, že data jsou ve formátu XLSX a HTML na https://matriky.msts.cz/ Ideální by bylo mít nějaký mezinárodní standard (XML schéma). Konverze z Excelu do XML je celkem přímočará. A pak to hrnout do veřejného repozitáře na GitHubu. Časem by se nad tím dalo asi udělat i nějaké REST API, takže data by šla využít pro různé online aplikace.
Zámrsk, teď už teda "Hradec Králové", normálně běží - tudy.
Jak po novu budou okresní archivy ale nevím, stará verze mi taky nejde a novou nikde nevidím.
Zámrsk
... že skáču na podobné téma jako ERIC, ale do jiného archivu ... nefunguje mi "Zámrsk", ani okresní archivy (sčítání). Víte někdo - něco?
 
tomasokoun  
Já to jen zkouším, dlouho to nešlo, teď to předpokládám jde https://kramerius.army.cz/search/?collection=vc:55e54b4d-af39-4050-b6c6-de053dbd8a70&offset=0#intro2
Dík!
Změna lhůt v MZA Brno
Poslední přírůstky matričních knih na Actapublica z 11.1.2022 mají omezení náhledu na rozdíl od dosavadní praxe MZA Brno jen standardních 100 let u narození a 75 let u sňatků. Na můj telefonický dotaz na jejich oddělení digitalizace, zda se jedná o změnu v přístupu při zveřejňování, jsem dostal odpověď, že skutečně ano s tím, že v průběhu několika dní bude kromě jiného také například zpřístupněno sčítání lidu 1921! Tak už jen doufejme, že tento přístup bude opravdu naplněn.
 
Že skáču na jiné téma - nemáte někdo nějaké insider informace z VHA, jestli ten jejich web, kde jsou matriky, ještě někdy poběží?
 
Nechci to posuzovat na první pohled, ale když to autor zabalí, co se stane s veškerou prací přispěvatelů? O to mi jde. Jestli existuje nějaký standard, který dalece přesahuje práci jednoho člověka nebo malého kolektivu, a bude tu, až mi tu nebudem.
stoural Dějiny nejsou mrtvou historií  Stránky klanu Šemíků
Příklad pokusu o indexaci je např. zde: www.requiro.cz
Agregace indexů
Všiml jsem si, že existuje několik různých webů, kde jsou soustředěné dílčí matriční indexy, zpravidla nějak zpracované autorem webu, a zveřejněné, dokud autor webu tento web provozuje. Zabýval se někdo někdy nějakým řešením, které by agregovalo tyto indexy do jednoho celku, který by byl jednotný a provozně nezávislý na autorovi? Případně viděl někdo někdy takové řešení?