Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Nadpis vašeho příspěvku
Tak ono nejde jen o myheritage, ... jsou desítky dalších čerstvějších "úniků", přišla mi šikovná to ověřovací stránka. Nicméně se omlouvám za spam.
 
MyHeritage už proběhlo v roce 2017, o pár měsíců později, když se to profláklo, pak MH doporučilo změnit hesla. Nic nového.
Vypadá to jako off-topic, ale není :-(
Doporučuji si přečíst
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/bezpecnost-hesla-hibp-nukib_2109061432_cib

ale hlavně si vlastní email ověřit na
https://haveibeenpwned.com/

92 mega účtů uniklo z myheritage

 
Přeji dobrý den a tradičně moc prosím o pomoc s přelouskáním kurentu, mimochodem, co vám komu pomohlo s jeho naučením se? Sleduju kurzy, snažím se číst, ale pořád je to sem tam písmeno.. Nenapadlo mě, jak sem předat fragment, který potřebuji přečíst, a tak ho vkládám přes link: https://wakiavalon.rajce.idnes.cz/kurent/1504614707
 
Jen tak pro zajímavost - náhodný nález: v jednom českém antikvariátu se povaluje ke koupi urbář (nebo spíše opis z r. 1836) pruského města Slezská Boleslav (Bunzalu). Tak jen doufám, že to není unikát a v Boleslavi svůj původní urbář stále chovají...

https://trigon-knihy.cz/urbarium-uber-die-koniglich-preu%C3%9Fische-stadt-bunzlau-und-derselben-zugehorungen
 
Nejlepší je preventivně všechno zálohovat :-)
 
Litoměřice odkazy, které mám za ta léta, nefungují. Ale když píši badatelna, myslím tím přechod Národního archivu na Vademecum.
Nehodlám dělat Litoměřicím obhájce - ale problémy, které popisujete (až na vypršení) nemám. Používám CHROME, současně otevřených karet mám několik (cca 10 - indexy, matriky), že by mi náhodně "vypadly" údaje ve filtrech se mi ještě nestalo.
Tak to našemu Národními (digitálnímu) archivu pište. To peklo, peklíčko. Uživatelsky zavile nepřátelský. Ty procamrané hodiny hledání, něčeho, co vyšlo v badatelně na 1. pokus. Nemluvím ani o tom, jak ve vademecu NACR chybí i to, co už v badatelně bylo zveřejněno. Nebo to, jak v Litoměřicích už nevím po kolikáté nefungují odkazy. A ta urputná snaha zabránit vytvoření smysluplného snímku nalezeného záznamu, neřkuli stáhnutí. "Uděláme větší, úplně největší vodoznak v zemi a hlavně, aby se šoupal, a pokud možno znemožňoval přečtení". Trochu mi to připomíná dobu 1. mobilů. kdy si můj moravský známý taky jeden koupil a jezdil vlakem ze Šumperka do Olomouce, aby si před Olomoucí, až bude signál, vyzvedl zprávy. Nadšení je fajn, ale nestačí. A doba improvizace je už asi trochu za zenitem. Zatím jsem téměř bezpečně jediná stěžovatelka. A cítím se víc frustrovaná, než když mi obsluha badatelny oznámila, že na tento týden jsou všechna místa u čteček obsazená. Nebo, že se digitalizace farností Chrudimska, opět odkládá a protahuje.... člověk se měl aspoň na co těšit.
GeneralHalsey  
Ono téměř všechny systémy používané v různých archivech mají občas problémy, ale Vademecum a to co používá AHMP je asi nejhorší a ta nemožnost mít otevřené v jednom prohližeči víc věcí je dost na dvě věci. Docela použitelný systém má Třeboň, akorát, že občas přetéká paměť až to spadne.
Celý ten systém je strašně zabugovaný a amatérsky řešený. Počínaje pomalostí a nahodilým padáním do chyby 500, což nebyli schopni vyřešit ani za několik let. Celá ta logika, kdy se aktuální stránka ukládá do session, takže nemůžete otevřít 2 knihy naráz (např. matrika + index) a po velice krátké době session vyprší, takže se vám prohlížená kniha zavře, je postavená na hlavu. Systém vyhledávání, kdy vyplním jedno políčko a při vyplňování druhého se to první náhodně vymaže; vyhledávání dle obcí, které funguje pouze někde; vyhledávání dle data, které u sčítání nenajde nic a evidencí najde zase všechno bez ohledu na vyplněné datum... A to je tam ještě spousta bugů, které se objevují naprosto nahodile, např. někdy při výběru databáze matrik se nenabídne volba farnosti, některé skeny nejdou vůbec otevřít atd. To fakt musel programovat nějaký začátečník, když se učil programovat na základní škole. A celé to podtrhuje, že nelze nijak zobrazit seznam přidaného materiálu a jediná novinka, která se v SOA Lt opakuje s velmi častou pravidelností je: "Z technických důvodů se ve Vademecu nezobrazují u nekterých záznamů snímky."
 
Já si zvykl, ale těch neintuitivních věcí je tam spousta - třeba systému, co se v jakém okně otevře (a co v něm zůstane, když se otevře jiné okno), jsem zatím nikdy úplně neporozuměl.
 
Vandemecum je za mě úplné peklo. Badatelna byla přehledná a měla spoustu příjemných vychytávek, ale vandemekum programoval nějaký totální nerd
 
Vzhledem k tomu, že i v SOA Litoměřice a AM Plzeň se skeny načítají asi 10 minut, tak zřejmě půjde o nějakou novou vychytávku toho bezvadného vademeca.
 
tomasokoun  
jediné co jim jde je facebook, ale tam o příčinách výpadku žádná zmínka
nejede Opava - výpadek nebo ohlášená odstávka?
 
jkjkjk ?? !! 
Ale zas někdy mohou být zase relativně neuveřitelné rodinné historky pravdivé.
Třeba mému dědovi jeho táta vyprávěl, že pracoval na stavbě Sv. Víta v Praze. Děda to považoval za nesmysl, ale přitom časově to s jeho dostavbou (1873-1929) sedí a jako tesař tam klidně třeba lešení dělat mohl. Ale zatím mě nenapadlo, jak to hodnověrně ověřit.
Další historkou je zase to, že mojí babičce se ve škole smáli, že má stejné příjmení jako (tehdejší) rakouský prezident a podobné jako architekt místního zámku. Ve skutečnosti s oběma byla (relativně vzdáleně) opravdu příbuzná.
 
jkjkjk ?? !! 
Ano, na https://ags.cuzk.cz/archiv/ je toho fůra, jen je to uživatelsky dosti nepřívětivé.
Apfelstrudel  
Ano, rodinné historky můžou být opravdu zavádějící. Moje prababička porodila v roce 1941 předčasně v 8.měsíci dvojčata, chlapce. Celý svůj život říkala, že je měli v krabici na kamnech,kde je zahřívali, inkubátory samozřejmě tehdy nebyly. Před pár lety jsem dostala od své babičky nějaké rodinné dokumenty a mezi nimi úmrtní list obou dvojčat,kde se píše "Tot geboren", takže mrtvorozené děti. Dost mě to překvapilo.
SAGITARIUS petaklic mi roztočil textik 
Trojčata
Tři holky Antonína Kopala, mlynářského z Turnova 390, jen jedna přežila. (*14.4.1866)
SOA Zámrsk, FÚ Turnov 000-05797 snímek 136