Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Ne u Apolináře to fakt nepřipsali jiné matce. Moc lidí, moc svědků, problém s úřady. Adopce šly normálně úřední cestou.
Něco se najít dá, třeba:

https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=kmevidc&idrastru=B2_a_14C_3283-1A_07

A nebo ještě projít další.

Ale je pravda, že přímo na stránce nahlížení do katastru běžely i naskenované mapy pozemkového katastru, tedy ještě ty na papíře a to jak staré před zjednodušenou evidencí, tak nové ve zjednodušené evidenci; - to ale tam, kde proběhla digitalizace, už dostupné není (a ta snad už proběhla všude, ne?).
Nějaké mapy katastru (Katastrální mapy evidenční) jsou online, ale jména ulic na nich nejsou, aspoň co jsem tedy viděl.
Pozemkový katastr ze začátku 20. století
Kdysi jsem zaregistroval existenci online pozemkových katastrálních map resp. map s detailem ulic a domů někdy ze začátku 20. století, ale nemůžu to už zpětně dohledat. Ani Google nepomáhá. Jsem si jistý, že tam byl v Kolíně psán ještě "Vinařického park", takže to bylo z doby první republiky.
Nevíte, zda existují nějaké mapy podobné stabilnímu katastru, ale z mladší doby? Podobně detailní resp. s podobným měřítkem? Jde mi především o začátek 20. století, kdy v našich městech rostla nová ulice za ulicí.
 
Viděl bych to jako ostatní, ze sourozence se tichou poštou mohlo klidně stát dvojče, a i s tím nestýkáním se za života to mohlo být všelijak. Že by nebylo v matrice zapsané narození dvojčat nebo že by bylo dítě rovnou napsané k jiné matce, to se mi nezdá.
 
A také pozor na tyto rodinné historky. Dle vyprávění mé babičky, její matka měla o rok starší sestru, se kterou se neznaly, protože jejich matka zemřela při druhém porodu a tu starší vychovali nějací vzdálení příbuzní na druhé straně republiky. Sestry se prý setkaly až cca po 20 letech a měly problém se dorozumět, protože jedna byla vychovávána v českém a druhá v německém prostředí.

No a dle sčítání lidu 1910, 1921 i dalších archiválií bydlely sestry celý život spolu a obě měly mateřský jazyk němčinu.
No nevím, nebádám tam, ale považuji to za nesmysl tu vaši konstrukci. Spíš bych hledal bratra rok, dva zpět nebo dopředu s tím, že místo narození mohlo být taky někde úplně jinde.
Dopsání data oddání není nic výjimečného; obvykle to tam dopisovali, když si právě z důvodu svatby (vyloučení příbuzenství) žádali o rodný list.

Akorát mě teď vlastně napadá, jak to bylo u lidí, kteří neměli uvedeného otce, zda také museli žádat o dispens, protože příbuzenství se teoreticky nedalo vyloučit?
Na snímku 52 je další Shany, na snímku 57 Žany; asi ne tak neobvyklé jméno.
MenthaPiperita
Navíc tedy u zidovských dětí je možné, že měly hebrejské jméno a mohly pouzívat nějaký německý ekvivalent, třeba zvukově blízký. Shani zní jako Žany, od té není přes Jeanne k Johanně úplně daleko.
To je fakt, prapradědeček byl Ivan a ve spoustě dokumentů je vedený jako Jan
Možná se jí Johanna říkalo... setkal jsem se nedávno s osobou, která byla křtěná (v matrice) Johanna, v jednom úředním dokumentu je vedená jako Marianna, a ve sčítání pak jednou Johanna a jednou Anna. (Jedná se o jednu a tutéž osobu, to je ověřeno dostatečně.)
 
MenthaPiperita
Je to holka (weiblich), jen se zapisující sekl o sloupec.
Ale pokud se na to dívám správně, respektive na sloupec pohlaví, tak to opravdu není Johanna, dokonce to ani není holka, je to tak?
Díky moc
vidím tam Shany
Moc děkuju! Obdivuju všechny, co to přečtou! Můžu ještě poprosit u tohoto linku, řádek 101, o přečtení jména dítěte? Mělo by to být Johanna, ale to první písmeno mi přijde jako "S", takže v opisu matriky musí být nějaká chyba.. https://vademecum.nacr.cz/vademecum/permalink?xid=b4937ebb-973a-428e-9a3e-3b6d704cd52a&scan=bb1645915f573fcc2fae7dc3c623cca6
lucipher ¯\_(ツ)_/¯ 
Od rodinného pamětníka jsem se dozvěděl že prabába, narozená v roce 1892 u Apolináře, byla údajně z dvojčat - ale s tím že se za života tito sourozenci neznali a bratr jí zpětně vyhledal až sklonku života. V knize narozených je zapsaná ale jen prabába, její bratr ne?! Zajímavé je že prabába má v knize narozených pod zápisem o narození taky zápis o oddání v roce 1918.
Jaká byla v těchto případech praxe? U Apolináře rodily svobodné matky, což její matka (tedy moje pra-prabába) byla, otec byl neznámý. Není možné, že při narození dvojčat svobodné matce byly děti rozděleny a jedno bylo zapsáno např. jiné matce, které dítě zemřelo při porodu? Třeba s tím, že by se v její situaci nebyla schopná o dvě děti postarat?
 
MenthaPiperita
Vidím:
Samuel Taußig aus Rinholecz N. C. 104 der Ehekonsens von dem K. Prager Schloß Lenhof zu Hržischkow wurde ertheil. am 11ten September 1849 N. E. 116

Anna Taußig Tochter des Salomon Taußig aus Neüstraschitz N. C. 45 der Mutter Rosalie, geboren Taußig, aus dem Dorf Schwarz Ochs N. 55 Herschafts. Statonitz (= Statenitz - Statenice)

(já zas neumím německy...)
Prosba o přečtení
Sice už mám vytištěnou abecedu v kurentu a některá písmena umím, ale v celých slovech se ztrácím. Moc prosím o přepis řádku 54, sloupce 7 a 8. https://vademecum.nacr.cz/vademecum/permalink?xid=b4937ebb-973a-428e-9a3e-3b6d704cd52a&scan=e010eea5fd5f69bb3feb6be9d00c4622
 
(ohledně té malé zelené zrůdy - pomůže spíše adblock nebo jiný doplněk do prohlížeče, na kolesovu akceschopnost, resp. k akci ochotu, bych moc nespoléhal...)