Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Mužští potomci manželova bratra/strýce/prastrýce atp. bude asi jediná možná cesta.
To jste pěkně rozklíčovali. Jak bych to měl zjistit? Prapra...babička porodila u Apolináře syna a odvezla si ho zpátky domů. Za šest let později se za někoho vdala a s ním měla další dvě děti. Pochybuji ale, že to byl otec prvního dítěte. Potomky toho syna znám, takže by DNA šlo v pohodě (po meči), ale potomky s tím manželem již neznám, resp. někde někdo žije, ale dcera měla dceru atd., nemám šanci je najít a otestovat. :/
V tomhle období jsem taky zaznamenal nárůst takových dětí v různých oblastech. Vesměs se k těm dětem přihlásí, nebo si alespoň neúplnou rodinu vezme později někdo chudý. Švec, voják... Přitom třeba v případě toho ševce jsme zjistili genetickým rozborem, že to první nemanželský dítě bylo z jeho krve. Nesouvisí to nějak s něčím zemským či říšským?
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Evangelíci z okolí Poličky se s tím příliš nemazali a chybějících nebo dopsaných otců je tam fůra. Někdy spolu měli i tři děti, než se vzali. U jednoho takového případu si nejsem jistá, kdo je otec mého předka, i když se vesměs za jeho syna později označoval a dotyčná měla s tím člověkem více dětí před svatbou.
 
V Červeném Hrádku u Bečvár cca 1840 se to také hemží nemanželskými dětmi, často stejné příjmení, pomalu i dům, co tam se dělo...ale v jednom zápise jde za kmotra Vražda z Kunvaldu.
 
GeneralHalsey  
Pravdou je, že jsem se s ozačením otce matkou ještě nesetkal, ale občas na to doplnění otce poté, co se narodilo moc brzo. Záleželo asi a tom, kdo byl zrovna farář a co na to říkla vrchnost a lidé ve farnosti.
Toto tvrzení bych rozporoval (sporem) - viz např:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13760/180
kde je několik otců nemanželských dětí, jak je označily rodičky - Pater Dicit.
Na druhou stranu jsem viděl řadu příkladů, kdy bylo dítě SEZDANÉHO páru označeno zapisujícím jako nemanželské, protože se narodilo "pár" měsíců po svatbě, pár = méně než sedm.
ono to bude asi dost různé, podle situace jednoho či obou rodičů toho dítěte, zejména v nerovném sociálním postavení - např. že by nějaká služka udala jako otce dítěte šťastně ženatého pana továrníka, no to by pro ni asi nedopadlo úplně nejlíp.
GeneralHalsey  
V církevních matrikách se to zapisovalo podle církevních pravidel, tudíž dítě svobodné matky otce nemělo když nebyl žádný manžel a otec se mohl zapsat pouze po svatbě a přihlášení se k otcovství. Vzhledem k tomu, že většina obyvatel až do vzniku ČSR byla v ŘK případně u evangelíků, tak se to tak uvádělo.
Přátelé, proč vlastně ty svobodné matky, rodící např. u Apolináře v Praze, nenahlašovaly otce dítěte? Že si to nepřál? Nebo jak to fungovalo? Asi kdyby byl v kolonce jako otec, tak by po něm pak mohla něco nárokovat? Nebo úřady. Sňatek je druhá věc, řekl bych, že docela nesouvisející. Vždyť se občas lidi vzali až kolik let po sňatku a otec to své dítě dodatečně legitimoval (no, někdy to evidentně nebyl otec a děcko se stále jmenovalo po matce). Prostě mě jen tak zajímalo jestli to byly spíš morální či mravnostní důvody nebo spíš z hlediska práv atd. Ono jde občas i zjistit, kdo ten porod rodičce zaplatil, ale to asi nemá moc vypovídající hodnotu, mohl to být zaměstnavatel, kamarád, příbuzný...nebo i otec dítěte. Mám takovou matku, která porodila a odložila tři děti. Ta se s tím tedy nemazala.
 
Jen pro zajímavost: Když se podíváte touto matrikou trochu dál, tak ve stejném roce pod číslem 26 umírá další dcera a pod číslem 27 matka těchto dětí a to po ní zůstalo ještě osm sirotků!
Ano, je to tak. Uvedená příčina úmrtí je u všech stejná (křeče?), ale není příliš vypovídající.
Trojčata z Volyně, 1909
pokud to dobře luštím, je to úmrtí 3 dětí: Miloslavy, Alžběty a Karla Kulhavých ve věku 6 neděl až dva měsíce https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L9GQ-NQCP?i=687&cat=748883
 
Jenom drobný mini-detail :-)
... pracoval ve sklárně, takže dělal formy na foukání, nikoliv na odlévání :-)
IMHO jeden z vrcholů modelařiny byl během 19. století a až do začátku války, když dělali formy pro umělecké předměty z litiny - třeba i malé šperky.
Mě funguje. Načítá se déle, ale běží. Jsem přihlášen přes eduID, pokud by to mělo hrát roli.
marin72 marin 
moc dekuji vsem!!
 
Jenom drobný detail. Ty dvě poznámky dole se mírně liší.
Podle té úplně spodní odpadla od římsko-katolické a stala se českobratrskou evangelickou (v. r. kath. Glauben abgef. u. českobr. evang. geworden.). Podle přípisu z Teplic ale byla bez vyznání (konfessionslos gew.).

No a pokud ten "Formtischler" pracoval ve slévárně, což mi připadá jako velmi pravděpodobné, tak by se to asi mělo překládat jako "modelář".
SANOV Střední Čechy 
Jo, to je překlep, s tím formtischlers jsem se nesetkal, proto ty ??, tischler - dle různých slovníků truhlář, tesař, stolař ....
MenthaPiperita
No, tam byste dost možná dostali pucunk oba dva :D Povolání Josefa Pokorného bylo Formtischler (Tochter des... Formtischlers in...); poznámka dole je opravdu přestup k církvi českobratrské evangelické - oznámení bylo učiněno u sv. Gottharda v Bubenči, zpráva o tom přišla z okresního úřadu v Teplicích - předpokládám, že ten křest je z Košťan nebo okolí.
SANOV Střední Čechy 
Krajíček Alois, katolík, sklář ze Skuhrova, nar. v Kutné Hoře 16.7. 1883 ( matrika 41. str. 78 ), oddaný v Kosten ( Košťany ) 3.7. 1910, syn Jakub Krajíček, kočí Kutná Hora a Kateřiny roz. Benák ze Skuhrova // Pokorná Alžběta roz. v Kosten 19.10. 1889, dcera Josef Pokorný, formtishlartin - truhlář forem ?? - Kosten 113, Juliana roz. Bittermann z Tuschkau - Touškov 37 //// ( Alžběta nar. v Košťanech u Teplic, matrika 3678, snímek 21 ) Jinak - Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz