Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Jen pro zajímavost: Když se podíváte touto matrikou trochu dál, tak ve stejném roce pod číslem 26 umírá další dcera a pod číslem 27 matka těchto dětí a to po ní zůstalo ještě osm sirotků!
Ano, je to tak. Uvedená příčina úmrtí je u všech stejná (křeče?), ale není příliš vypovídající.
Trojčata z Volyně, 1909
pokud to dobře luštím, je to úmrtí 3 dětí: Miloslavy, Alžběty a Karla Kulhavých ve věku 6 neděl až dva měsíce https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L9GQ-NQCP?i=687&cat=748883
 
Jenom drobný mini-detail :-)
... pracoval ve sklárně, takže dělal formy na foukání, nikoliv na odlévání :-)
IMHO jeden z vrcholů modelařiny byl během 19. století a až do začátku války, když dělali formy pro umělecké předměty z litiny - třeba i malé šperky.
Mě funguje. Načítá se déle, ale běží. Jsem přihlášen přes eduID, pokud by to mělo hrát roli.
marin72 marin 
moc dekuji vsem!!
 
Jenom drobný detail. Ty dvě poznámky dole se mírně liší.
Podle té úplně spodní odpadla od římsko-katolické a stala se českobratrskou evangelickou (v. r. kath. Glauben abgef. u. českobr. evang. geworden.). Podle přípisu z Teplic ale byla bez vyznání (konfessionslos gew.).

No a pokud ten "Formtischler" pracoval ve slévárně, což mi připadá jako velmi pravděpodobné, tak by se to asi mělo překládat jako "modelář".
SANOV Střední Čechy 
Jo, to je překlep, s tím formtischlers jsem se nesetkal, proto ty ??, tischler - dle různých slovníků truhlář, tesař, stolař ....
MenthaPiperita
No, tam byste dost možná dostali pucunk oba dva :D Povolání Josefa Pokorného bylo Formtischler (Tochter des... Formtischlers in...); poznámka dole je opravdu přestup k církvi českobratrské evangelické - oznámení bylo učiněno u sv. Gottharda v Bubenči, zpráva o tom přišla z okresního úřadu v Teplicích - předpokládám, že ten křest je z Košťan nebo okolí.
SANOV Střední Čechy 
Krajíček Alois, katolík, sklář ze Skuhrova, nar. v Kutné Hoře 16.7. 1883 ( matrika 41. str. 78 ), oddaný v Kosten ( Košťany ) 3.7. 1910, syn Jakub Krajíček, kočí Kutná Hora a Kateřiny roz. Benák ze Skuhrova // Pokorná Alžběta roz. v Kosten 19.10. 1889, dcera Josef Pokorný, formtishlartin - truhlář forem ?? - Kosten 113, Juliana roz. Bittermann z Tuschkau - Touškov 37 //// ( Alžběta nar. v Košťanech u Teplic, matrika 3678, snímek 21 ) Jinak - Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz
marin72 marin 
mám prosbu, kdyby se někomu chtělo... potřeboval bych přečíst tyhlety dva zápisy, já jsem na to fakt marnej... u foto č. 1 ty detaily Krajíčka a Pokorný, u foto č. 2 u Antonie ten zápis dole (Praha, Bubeneč, přesun k evangelíkům?) děkuji předem... 
Přihlásit se jde, ale nezobrazí nic. Konkrétně "Statistický lexikon obcí RČS 1955".
Mě dnes odpoledne jela a jede i teď.
Na fejsbůku NKP avizuje, že NDK by už měla běžet, mě to však nejde. Můžete to prosím někdo ověřit?
 
Haha, vtipné. SOkA Kolín Vám celkem závidím, tam bych si zabádal.
(Jo a mimochodem toto mě taky "potěšilo"; včera jsem chtěl strčit nos do archivu:

http://www.soapraha.cz/Aktuality/?id=5131

Prostě zas musíme mít v Kolíně něco extra.)
 
NKP hlásí výpadek, NDK nejede, obnovení nelze predikovat, čímž se asi můžeme rozloučit s bádáním v dočasně zpřístupněných dokumentech. A takhle je to v našem úžasném digisvětě se vším.
 
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Pre zaujímavosť: V meste kde bývam je na dome smútku na cintoríne tabuľa s plánom cintorína a tabuľkový zoznam pochovaných s číslom hrobu a údajmi, ktoré sú na náhrobku. Stav je podľa evidencie platieb hrobových miest. Keďže som mal tiež obavy, že tá tabuľa kvôli GDPR zmizne, tak som si ju po častiach fotil. Pri tom ma pristihla správkyňa cintorína, ktorá po mojom vysvetlení, že ma to proste zaujíma zareagovala veľmi prekvapujúco. Hovorí mi: "Viete, tá tabuľa sa nedávno menila, pretože dochádza k zmenám v evidencii. Staré tabule mám odložené v dome smútku. Môžete si ich vziať." Tie staré sú pritom pre mňa vzácnejšie než nové, lebo popisujú sčasti aj už dnes neexistujúci stav a mená, ktoré v reále už nie sú.
Aha, rozumím. Já se v praxi setkal i s městem, kde paranoia dosáhla takové fáze, že odmítají sdělit, kdo je ve hrobě, přestože to je na něm vytesané (s odkazem na osobní údaje, jak jinak).