Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

MenthaPiperita
Něco je tady:
https://ceskehrbitovy.cz/index.php?obsah=32&form_id=6
Jinak viz mnohé příspěvky o znovuvynalézání kola a amatérském patlalství (nejen) ve státní správě.
 
Pratele, netusite, zdali existuje nejake hledani hrobu take pro mimoprazske hrbitovy? Neco jako hrbitovy.cz. Jde mi o Plzen, Chomutov, Rokycany, Pardubice a hafo vesnic v Cechach. Ve virtualni hrbitovy nedoufam, to je tady v plenkach (na Olsanech se zasekli, roky zadny pokrok), tak alespon hledani hrobu. Web billion graves znam, pro CR slabota. On teda clovek nema vyhrano ani s databazi. Byl jsem se ted podivat na vrsovicky hrbitov, v ruce mapka, cisla hrobu a jmena a byla to naprosta prisernost. Skoro nic jsem nenasel, jelikoz evidentne hroby jsou zruseny a maji nove osadniky. Cisla jsou uplne o nicem, jednak nejsou videt a jednak jsou napreskacku. Na Olsany jsem uz radeji vubec nesel. Zkusim se holt obratit na HS, ale asi se se mnou nebudou vubec bavit, jelikoz GDPR. Super zpracovane hrbitovy s presnou lokalizaci hrobu ma napr. Viden.
 
monoptalmos Praha, Vysočina 
akce Ulrich
Všem, kteří se podíleli na pomoci děkuji, velice si toho vážím a zároveň se omlouvám. Martin
 
SAGITARIUS petaklic mi roztočil textik 
Hm, podle mne to také sedí. Jestli se mu to nelíbí, tak ať si hledá lepší Teklu, ale víc mu asi nepomůžem. Jeho boj.
Tak ještě jednou - spíše pro ostatní,
protože jsem byl panem Vlčkem vyzván, abych mu už nepomáhal. ???

Nasměroval jsem ho z Vysočiny do Vrchlabí.
Jak vyplývá ze Soupisy matrik Zámrsku - ale samozřejmě to platí obecně - každá matrika má svoji identifikaci, všechny matriky Vrchlabí začínají trojčíslím 177 - následuje pořadové číslo matriky, takže 177-28 lze v soupisu snadno najít ???

Dále jsem panu Vlčkovi našel několik odkazů, které požadoval
... narození Tekly, svatbu jejich rodičů, narození její matky
a upozornil jsem ho, že šenkýř NENÍ příjmení, ale povolání, to mu ostatně bylo potvrzeno i ve fóru v Třeboni,
nehledě na skutečnost, že takové příjmení se v indexech 177-xx nevyskytuje.

Takže už zcela poslední odkaz
https://www.youtube.com/watch?v=XDJEPjvbbs4

(já bych za tím nic zvláštního nehledal, místní/dobové/nářeční zvyklosti)
(Netušíte někdo, proč se dříve psalo také Ján s dlouhým á? Mám doma někde pohlednici adresovanou mému pradědovi někdy z 20. let a tam byl také jako adresát uvedený Ján. Dřív jsem si myslel, že se pisatel upsal nebo že to psal původem Slovák, ale později, když jsem objevil digitalizaci a začal navštěvovat archivy, tak jsem na to narážel často. Záleželo asi na pisateli, protože v tištěných pramenech na to lze narazit spíše vyjímečně.)
 
monoptalmos Praha, Vysočina 
Petronila - děkuji za pomoc, ale patrně se jedná o město, Vrchlabí (v indexu N je spousta Ullrichů, jen najít toho správného. Vycházím z nejstarší zmínky o předcích z tohoto města - https://opu.peklo.biz/p/21/05/12/1620804646.JPG - a to bude asi jediné vodítko do minulosti. Uvidím co ukáže čes, pár odkazů na matriky N a O z Vrchlabí se zde (Okoun) nalézají, ale rodiče u Tekly Ulrichové neodpovídají těm ze zde uvedeného mat. zápisu. martin
monoptalmos Praha, Vysočina 
monoptalmos Praha, Vysočina 
SAGITARIUS - už to chápu, ale s tímto vyhledáváním jsem se zatím nesetkal., nevadí - nechápu však proč mě tento zápis někdo vyhledal, ztrácím se v tom. Hledám pouze narození Tekly Ulrichové, matky Jana Ulricha (*? , zem.1888) a pokud možno i její rodiče, kteří jsou uvedeni v matričním zápisu, tedy Václav Ulrich tkadlec a Anna dcera Václava (Š)šenkýře?, narození Tekly také neodpovídá, narodila se jiným rodičům - já vycházím pouze z matričního zápisu - https://opu.peklo.biz/p/21/05/12/1620804646.JPG, toto jsou nejstarší předci Tekla U. a Václav U., od toho jsem se potřeboval odrazit a hledat dál do minulosti. Je to složité, pro mě, ale budu pokračovat. díky martin
SAGITARIUS petaklic mi roztočil textik 
To ti jako návod ten můj příspěvek o dva níže nestačí? S tebou je to vážně těžké. Index číslo 177-00028 snímek 53, stačí? Nebo ti to mám rovnou nalinkovat a v obrázku červeně zakroužkovat? :-(
monoptalmos Praha, Vysočina 
vysvětlení
Kde mám hledat tuto matriku - 177-28-53, co znamená číslo 177, 28 a 53,, tomu fakt nerozumím. děkuji
 
No ?? pochodujete již docela dlouho - o Zámrsku jste zde psal již před 10 lety :-)
Šenkýř není příjmení, ale povolání.
Viz Sagitarius - svatba: index 177-29-84 odkazuje na zápis 177-19-176.
IMHO index s narozením nevěsty 177-28-53,
konec vysílání.
SAGITARIUS petaklic mi roztočil textik 
Míněn je zřejmě snímek 353 z matriční knihy Vrchlabí sig. 177-00007.
monoptalmos Praha, Vysočina 
abulin - děkuji, ale moc to ještě neovládám a za pochodu se i učím, nerozumím tomu 177-28-154 a 177-7-353, co to znamená? Indexi prohlížím, ale Václava U. co má ženu roz. Šankýřovou a mají dceru Teklu jsem zatim nenašel a ani jejich svatbu. martin.
Já to radši nechci vědět, je mi z toho zle. Před mnoha lety jsem si psal na toto téma s nějakou archivářkou, která spravovala ten fond zemské porodnice a nalezince u Apolináře a dost sem se pídil po osudech dvou dětí. Na druhou stranu vím z vyprávění babičky, že její babička byla sice nalezenec (resp. odložila ji matka u Apolináře), ale ujala se jí rodina z Tábora a tam žila až do svatby, takže ta snad po rodinách necestovala. Ovšem ta rodina, co se jí ujala, si takto brala děti častěji, asi na to už tehdy byl nějaký příspěvek od státu. Mimochodem nemohu dohledat osud té matky. Přitom znám jméno i rok narození: Anna Eliášová (*1859 Přepeře). V pražských přihláškách není, v domovské obci už nerodila, ani se nevdala, úmrtí ani možný sňatek v Praze nemohu dohledat, je to jehla v kupce sena.
„A ještě ty rakouské zákony byly takové, že je po několika letech přemístili občas pak zase do jiné rodiny.“

A jak to fungovalo? Můj předek strávil cca osm let u jedné rodiny, pak třikrát každý rok u jiné, poté tři roky u nějaké vdovy a po dosažení „normálního věku“ mu byl ustanoven poručník.
Jsem poněkud zmaten :-) tou komplikovaností.
Každá N-matrika obsahuje "desítky" nemanželských dětí, takže hypotézu, že by nastávající svobodné matky chodily z Krkonoš (a ty chudé doslova pěšky) rodit do Prahy, bych zamítl. Ostatně pochybuji, že by v Krkonoších o Apolináři věděli. Podle mne se tam dostávali "protekční" rodičky, resp. rodičky s movitými otci, a dětem bylo zároveň zajištěno opatrovnictví - což bylo i v dokumentu o předcích Karla Šípa.

Na snímku z roku 1856 se jasně píše, že Jan byl synem Tekly, dcery Václava tkalce z VRCHLABÍ, tak bych nehledal na Vysočině.
Pane Vlčku, farnost Vrchlabí je dobře indexována, tak přece NENÍ problém si v indexu odkaz na narození Tekly najít - 177-28-154 a podle odkazu se dostat na konkrétní záznam -177-7-353. Pro nalezení narození Jana bych stáhl odpovídající soubory farnosti pro období 1800-1815 a celé je prošel ... a u nemanželského syna bych na indexy nespoléhal.
Apolinář v Praze? Tam se rodilo již mnohem dříve. Mého pradědu tam matka odložila v roce 1871. Občas tam strávily pár dní jako kojné, aby zaplatily porod a šly si po svém. Je to smutné, jedna taková žena tam za sebou porodila a odložila tři děti, které pak šly pěstounům. A ještě ty rakouské zákony byly takové, že je po několika letech přemístili občas pak zase do jiné rodiny. Chudák děti. Trochu těm svobodným matkám zazlívám (těm, co si dítě nechaly), že se alespoň na smrtelné posteli nesvěřily dětem, kdo byl jejich otec.
Moje zkušenost je, že ne všechny svobodné matky chodily rodit daleko. Většinou odrodily tam, kde byly ve službě, případně doma, či u příbuzných ve stejné vsi. Tunochody patřily pod panství Ledeč. Hledala jsem, zda se třeba nějaké lokalitě v okolí neříkalo Vrchlabí. Narazila jsem na nějaké reference geodézie Ledeč, která dělala digitální mapu okresu Havlíčkův Brod včetně lokality Vrchlabí. Ovšem víc jsem o této lokalitě nezjistila. Tak třeba to ví ta geodézie. http://www.geodezieledec.cz/cs/reference/
V Ledči se od roku 1797 zjevuje mydlář a měšťan Václav Ulrich s manželkou Viktorií roz. Růtovou, či Ruthovou. Manželka pocházela z Pelhřimova, kde je i záznam sňatku roku 1796. https://digi.ceskearchivy.cz/6314/226
Mezi narozenými dětmi jsem Teklu nenašla. Ale mohla by věkově odpovídat jedné z dcer tohoto Václava. Pokud tedy nezemřely, na to jsem se nedívala. Světice Tekla má svátek někdy v září, tuším. Tak bych to tipovala na možné narození. Takže bych postahovala matriky nejen Číhošti, ale i Ledče a ostatních okolních farností a zaměřila bych se na tohohle Václava Ulricha. A nespoléhejte pouze na index, mohou být děravé. Někdy jsou matričné knihy řazeny podle obcí, prostě to chce projít celé. A většinou něco chytrého vypadne, nebo vodítko.