Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Jinak nedávno jsme tu řešili to vyhledávání v ANNO Suche nebo Krameriovi, bezvadný je také repozitář závěrečných prací UK: https://dspace.cuni.cz/ Akorát mám pocit, že tam zase nejdou vyhledávat fráze, kombinace slov, nebo jsem na to zatím nepřišel.
 
Wow, děkuji za informaci, mohl bych to zkusit. Akorát když je úmrtí v Praze na Zlíchově, tak to asi bude AHMP...? Invalidu, já znám jméno i datum a místo narození, ale pochybuji, že byl voják. Měl to být havíř a třeba měl jen sněť v noze a proto o ní přišel, spekuluji.
Ohledně úmrtních lístků kontaktujte příslušný okresní archiv. Musíte uvést přesné jméno a bydliště. Já takhle hledal datum úmrtí svého prapradědy, tak jsem SOkA poslal dotaz, zda mi mohou pomoci, nebo musím na matriku a obratem jsem obdržel sken jeho úmrtního listu. Na něm je jak hlavní příčina úmrtí (= ta v matrice), tak i přidružené nemoci.

Na invalidu se ptejte Vojenského historického archivu na fond Pražská invalidovna. Bez jména to sice bude těžké, ale můžete jim zkusit vypsat nějaké možnosti. Já takhle poptával 3xpradědu z Rokycanska pouze na základě lístku z FamilySearch, kde stálo "1846 In Prager Invalidenhaus". Poštou mi pak zdarma poslali veškerou dokumentaci, co v archivu našli.
Díky za reakci, no tak co se dá dělat. Potřeboval bych nějak identifikovat toho muže, nemá nohu, tak si říkám, jak kde a zjistit třeba invalidy v Plzni tehdy, ale asi to bude marné. Máte např. někdo zkušenost s těmi úmrtními lístky? V matrice je vždy v kolonce příčina úmrtí ta nemoc a k tomu ohledací lístek doktora č. XY. Budou asi někde uloženy, ale kde, ve farním archivu? Při troše štěstí by tam třeba bylo uvedeno více...
MenthaPiperita
Dítě vpravo mi na čtyři roky připadá velké. Kdysi se u dětí zkoumala školní zralost mimo jiné tak, že bylo požádáno, aby si pravou rukou sáhlo přes hlavu na levé ucho - mladší děti mají v poměru větší hlavu a kratší končetiny. U těch ostatních nevím, mohlo by být, i když dospělí mi zase připadají spíš o něco mladší.
Prosím, mohli byste mi někdo kouknout na tuto fotku https://opu.peklo.biz/p/21/05/07/1620404770.jpg a říci mi, zdali může sedět uvedený věk u každé osoby? Je to pro mě důležité. Jestli to nebude zhruba sedět, tak nevím, co budu dělat. Je to z atelieru Dvořák a Roškota v Plzni, asi 1884.
 
Mohl bych vám to asi nějak poslat, klidně mi napište email do zprávy.
Tak mě to nefunguje, chce to heslo, proto se tu ptám. Verze 2001 mi chodila bez hesla, ale teď už taky nejde, chce to CD rom do mechaniky.
Pokud si dobře pamatuju, tak ČTel 2004 fungoval po instalaci bez hesla a pod uživatelským rozhraním běhal nějaký nepříiš sofistikovaný Access, ve kterém šlo číst data obyčejným prohlížením. Nedávno jsem to zrovna měl v ruce.
 
Nemám, ale třeba by to šlo cracknout. Dá se to někde stáhnout?
Tento seznam jsem viděl už před pár měsíci, ale pořád nic nepřibylo online :/ Poslední matriční přírůstek online byl 5.8.2018 (!)
Reakce na | Vlákno  
Přátelé, nemáte prosím někdo aplikaci český telefon verzi 2004? Našel jsem CD, ale nemám k tomu identifikační kód, takže nejde zpustit :(
 
další knihy Apolináře už jsou předané do archivu, a postupně digitalizují, viz přírůstky
No je, vidíte, tady neumím hledat. Překoukl jsem ho, protože to nejdříve abecedně řadí pražské příslušníky a pak zvlášť cizí. Pořád ale strohé info :-) Já se snažím najít v matrice narozených toho Františka 1914, ale zrovna u něj je ten můj papírek tak pomačkaný, že nevidím jestli to je březen, červenec či září..., asi ten sedmý měsíc. Všechny matriky míst kde žili končí 1913, mladší nejsou online. Apolinář do června 1914, mě picne :)
Tady nejde o nějaké EU ne-EU, tady jde o to, že náš stát zoufale a dlouhodobě prospává dobu a nemá nic jako centrální agendu pro správu dat a rozumný centrální systém pro provozování datových aplikací (prostě serverovny). Nějaké úřady existují, ale jejich dosah a pravomoci jsou nízké. Ve výsledku si to pak každej pytlíkuje po svém. Každej úřad objevuje kolo (viz naše slavné archívy a jejich prohlížeče matrik), platí za vývoj od píky, řeší si po svém i provoz (sčítání lidu na serverech AWS? WTF?). Neexistuje standardizace. Úřady spolu zásadně nespolupracují, protože pro úředníky je nepřijatelné se bavit "s tamtěma", a nahoře sedí jen zvolení šašci (a je fuk, kdo to zrovna je). Tam, kde je potřeba koncepce, profesní znalost a management, tam prostě úřady a správa selhávají, protože nemají zpravidla ani jedno. Absence slušného managementu je ovšem problém celé země. Kdo to skutečně umí zastávat tuto pozici se ctí, ten je královsky placen v soukromém sektoru a nemá sebemenší důvod jít si ničit nervy do státního za zlomek peněz...
 
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Takto: Lepšie spoplatnené, ako vôbec nič. Tých projektov robia veľa, konkrétne spoplatnené sú napríklad tlačoviny. Ale ja to nekritizujem, len konštatujem. U súkromnej firmy je to logické.
A když už jsme v těch jobovkách, tak doporučuji všem, kteří pracují s matrikami pod Zámrskem, aby si pro jistotu stahovali dokud to jde. Dřív než archiv přejde na online prohlížeč a ten bude tak pěkně zvládat nápor badatelů jako třeba ten historický atlas. :-) Snad to nebude tak rychlé.
Tak já je rozhodně nepodezírala z toho, že by to dělali zadarmo. Ba dokonce bych řekla, že se v mnoha případech jednalo o kumulaci "zdrojů". O to víc má člověk pochopení pro to, jak se snaží ochránit ty historické dokumenty před "nekalým zneužitím" tím velkým vodoznakem.
jkjkjk ?? !! 
Ano, tenhle konkrétní projekt byl za 15 milionů:
https://starfos.tacr.cz/cs/project/DG16P02H010
Ad abulin - počkejte spíš na noc, jestli ten server je taková šunka, tak třeba nevidíte větší rozlišení, ale furt tu samou grafiku, akorát zvětšenou v prohlížeči.