Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
K odkazům bych si tady s dovolením odložila přímý link na sady poměrně většiny Zámrskových knih (hodí se když se chcete jen juknout na nějakou vesnici mimo oblast zájmů a nechcete si kvůli tomu stahovat další půl giga).
Přímo přes měnu se to dá přes Search - Records a tam místo hledání dát vpravo dole "Find a Collection", jelikož většina není indexovaná.
Název té kolekce českých matrik se jmenuje "Czech Republic, Church Books, 1552-1981" (ne to druhé, protože tam jsou asi jen ty indexované, nebo nevím).
Našla jsem ale v Zámrsku i takové co nebyly u Mormonů a nebylo to tím, že by byly tak nové, možná jen později digitalizované.

Nebo je přímý odkaz na této stránce Zámrsku: https://vychodoceskearchivy.cz/home/zivotni-situace/badani/matriky/ která se také hodí odložit.

Co se starých map týká, tak jsem nedávno našla tohle: což umisťuje staré mapy do jejich reálných pozic (dokonce i je umí natočit, když se v nich nevyznáte) a překvapilo mě, že u některých map je v obrázku i soupis majitelů - a ten soupis je opsaný v popisku mapy, pěkné!
http://www.chartae-antiquae.cz/cs/?view=49.77239580475566,15.232543945312498,8&year=1200,2000&scale=100,7500000

Na to jsem se dostala zase z jiné stránky Zámrsku (jako obvykle, když se mění staré na nové, tak pak je na každém půlka..)
https://stare.vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/
(možná to všichni víte, ale až já to zas jednou budu hledat ;)
 
Hledání obce Mandalýna
Koukal jsem do matriky oddaných, o pár řádků níže jsou dva ženichové z Bartošovic.
 
Určitě tip hodný dalšího prověření. Díky.
Asi to bude slepá ulička, ale v nedalekých Bartošovicích je svatá Magdalena patronkou kostela a mají tam spolek stejného jména: https://spolek-magdalena.cz/about.php
Hledání obce Mandalýna
Zdravím. U svatby z 25. 1. 1665 je zapsáno, že ženich Kašpar Křen pochází z Mandalýny. Svatba se konala v Kunvaldu (Orlické hory, VČ) a Křenovi byli mlynářský rod. Bohužel v širším okolí jsem žádnou Mandalýnu nenašel.
 
tomasokoun  
Díky Vlado, tyto stránky jsem neznal(prozkoumám), ten můj případ bude s největší pravděpodobností zkomolenina příjmení Oravec
nobanoba  
Dost detailně mám zpracováno mezi Zlínem a Holešovem - hlavně obce fary Mysločovice a fary Žeranovice. Pokud by i tato oblast přicházela v úvahu, mohu zkusit nahodit.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Ak chcete skúsiť Slovensko, v digitalizovanom uhorskom cenzuse r.1715 sú mená Oravecz 100x, Oravetz 4x, Oramecz 1x a pár iných možných mutácií.
Ak chcete vedieť, kde sa tie mená vyskytovali, zadajte to do vyhľadávača
https://www.cisarik.com
napr. pre "oramecz"
https://www.cisarik.com/0_Rozbehy_Senica_TA_Nyitra_Nitra.html
a hľadajte v časti "SURNAMES from CENSUS records in 1715:"
na konci stránky
tomasokoun  
Dobrý den, zkoušel jsem vyhledat to příjmení ale nikde ani zmínka, na FS (varianta Oravicz) mi to háže do výsledků jen Oravecz a Oravik, takže pokud přišli(možná přišla sama, ale zase pokud je svatba psána z Prostřední Bečvy, tak ji někdo z P.B. musel platit) ze Slovenska, tak se jim na Slovensku říkalo asi jinak. V článku o valašských příjmení je varianta Oravec. Dál se tedy nedostanu?
GeneralHalsey  
Já bych to četl taky jako Oravicžová, písmeno S v okolních zápisech vypadá jako současné tiskací a v posledním zápise je to O dost podobné.
tomasokoun  
příjmení nevěsty 1748 Prostřední Bečva
Dobrý den, pomůžete prosím s rozluštěním příjmení? 3. odspodu vpravo - Catharina **avicžova. https://digi.archives.cz/da/permalink?xid=be87af16-f13c-102f-8255-0050568c0263&scan=5d970e669aca4064b3793094214e5d36 *já v tom viděl Stavicžova, kolega z Tabyho Oravicžová. Ale takové příjmení jsem v té oblasti zatím nezaznamenal. Může pocházet ze Slovenska? Díky za rady
 
Kroměřížsko
Byl by tu někdo, kdo má křížem krážem probádané širší Kroměřížsko, a byl by schopen na základě příjmení nahodit nějaký směr, jakým se vydat? Střílím prakticky úplně naslepo.
 
trojčata
Nějak jsem tady dlouho nebyla a sešlo se mi tu 16 nových trojčat - moc děkuji přispěvatelům, že na mě myslíte!
miana 6x, ohad, jacana, MenthaPiperita 2x, zde.spi, SAGITARIUS 2x, zcr, brouck, SANOV - DÍKY!
Lenka
 
Asi nejvíce je zde
https://www.familysearch.org/wiki/en/Austria_Military_Records
při troše štěstí tam můžete nalézt i kartu vojáka - od roku 1800
pluky a jejich majitelé, velitelské sbory jsou zde
https://library.hungaricana.hu/hu/collection/austrian_state_archives_MilitarAlmanachSchematismus/
napoleonské období a doplňovací obvody jsou zde
https://www.napoleon-series.org/military-info/organization/Austria/ArmyStudy/c_AustrianArmyBohemia.html#_edn25
Děkuji za upřesnění a mohla bych ještě neskromně poprosit o nějaký odkaz, kde bych si o tom nastudovala více? Například kde byl tento pluk verbován.
Já bych doporučil rozlišovat:
- Josef Mitrovský byl od roku 1786 majitelem 40. pěšího pluku (založen roku 1733, jako 7. pluk), což odpovídá Vašim (resp. vyvdaným) předkům
- po prohrané bitvě u Slavkova, (zrušení Svaté říše, ...) nastaly reformy vojenství a Antonín Mitrovský byl majitelem 10. pěšího pluku, o čemž je článek
- z jiného rodu Wratislaw z Mitrowicz velel na počátku 19. století zemské domobraně (landwehr)
Mitrovský regiment
Jsem šťastná, že jsem narazila na toto vlákno, protože jsem právě před chvílí našla na Vsetíně v zápisu z roku 1790 poznámku o Mitrovském regimentu https://www.yoom.cz/img/73c3spvk.jpg A stejná zmínka je u tohoto manželova předka i o dva roky předtím 1788. Avšak článek se zmiňuje o dataci 1806 a 1810 - sestavování regimentu. http://m.primaplana.cz/news/prispevky-k-dejinam-vojenskych-reforem-v-r-1808/ Proto bych se ráda optala, jestli o tom nevíte něco víc nebo jestli to špatně chápu. Díky
 
ZCR, ANNE1: No teda, jste dobří, díky moc, to bude on! :-) Budu teď muset zjistit jak to měl s mojí rodinou ve Vršovicích, byl mnoho let dost blízko, vůbec to nechápu. Odkaz na Mormonech si ještě projdu, nějak mi to uniklo. Zrovna jsem se rozplýval nad těmi přihláškami z Plzně, ale bohužel mají naskenované karty jen do písmene Č.
 
omlouvám se, přehlédla jsem to, chytla jsem se jen data a místa... Zajímalo mě to, protože jsem znala primáře prof. Miloslava Uhra narozeného v Nedvědici. Příjmení se v obci vyskytuje delší dobu, ale konkrétně tato rodina, bydlící na čp 24 v nájmu už tam v roce 1880 nebydlela.
(to je ten druhý odkaz v mé odpovědi)