Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

tomasokoun  
zkoušel jsem odvodit také odkaz na matriku narození v roce 1904 v Horním Holetíně, ale marně. Něco to stáhne, ale není to ta správná matrika. Poslední co je v indexu je 7991 sign. 3718 matrika N 1879-1899 na straně 1728 inventáře
tomasokoun  
Dobrý den, dokázal by jste odvodit odkaz na matriku oddací pro Dvůr Králové n. L, církev československá svazek 3, rok 1932? V inventáři je to strana 2538, díky.
Mně jde hlavně o nové přírůstky, které jsou zatím v seznamu matrik uložených na MÚ a žádnou signaturu (kromě původní) přidělenou nemají.
MartinSt  
Já jsem ze Zámrsku stáhl matriku, u které byla poznámka "lze předkládat od r. 2021", ale musel jsem si to URL ke stažení sestavit z URL existující matriky, kde jsem nahradil koncová čísla Sign.-em z této matriky.
Reakce na | Vlákno  
Antiquus  
Státní zaměstnanci jsou z většiny na tzv. "home office", což zasvěcení vědí jak vypadá, takže se hodně dloooooho nic dít nebude.
Reakce na | Vlákno  
Zdá se mi to, nebo se letos Zámrsk nějak fláká s matričními přírůstky? Poslední aktualizace seznamu je pořád ten loňský srpen.
 
Antiquus  
Tak v Zámrsku jsme taky dřív pak skočil na mikrofilmy a nehádal se, ale to je všechno minulost, MF digitalizované, navíc jsem tam byl tehdy PO až ČT, takže jsem měl 4x6 ks, pak zrušili čtvrtek, pak úterý, pak znovu zavedli objednávání a nejde se objednat ani pondělí + středa, na badatelně púořád prázdno avíc archivařů než badatelů, půl archivu přestěhováno do HK, na matriky už nikdo nechodí a přesto všechno stále trvají na limitu 6 ks/den. Nehledě na to, že fakt nehodlám trávit den s nějakým sajratem na hubě a není kde se ubytovat. A tohle nekončí, to jim všechno vydrží hodně dlouho, mám pocit, že ten sajrajt na hubu budou lidem rvát i létě až budou třicíty a čtyřicítky.
zcr, petronilla: Díky za info o ANNO Suche. Velmi jsem se pobavil. Jako první jsem tam zadal jedno příjmení a hned mi to nalezlo novinový článek z roku 1904: "Zvláštní česká vesnička Chmelná na Čechticku, jest rodištěm 13 inteligentů, kteří v naší české veřejnosti zaujímají veskrze čestná postavení, Karel Holejšovský, šlechtic ze Slavětína..." Je tam asi pět těch Holejšovských, kteří tehdy měli peníze a zakoupili si predikát tím způsobem, že jim někdo propojil nitky s rytířským rodem před r. 1620, jak to tehdy bylo módní, taková otázka společenské prestiže továrníků atd. Na druhou stranu pak jsem si to přečetl a opravdu to tito rodáci dotáhli velmi daleko (státní rada, profesoři, faráři, učitelé), což je zajímavé, možná na tom urozeném původu přeci jen něco bude ;)
 
Někteří badatelé mívali od ředitele schválené výjimky na mnohem více kousků (za běžného stavu, tj. v plné badatelně), ale nevím jak toho dosáhli. Já jsem nikdy po nikom žádné výhody nepožadoval a samozřejmě jsem několikrát zažil to, co vy. V takovém případě jsem v Zámrsku skočil na mikrofilmy, kterých půjčovali hafo (=matriky). Jinak je mi Vaše úsilí sympatické, bohužel mám teď málo času na tyto aktivity, ale pokusím se to tu sledovat.
SANOV Střední Čechy 
Trojčata z Bukové u Křivoklátu
Barbora, Anna, Mariana - https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8794/25 - 15.11. 1727
 
Antiquus  
A co se táká té MZA, tak tu máme nějakou dobu připravenou stížnost kvůli k těm limitům na matriky, ale přednější byl ten matriční zákona, pak přišel covid, tak se s tím zatím nic nedělo.
Poslal jsem zprávu přes vzkazník.
Já se určitě hlásím. Sice se státní správou je to boj s větrnými mlýny, ale přijde mi, že už by se opravdu mělo něco udělat, ta jejich arogance už překročila únosnou míru a jsem ochoten tomu věnovat i nějaký svůj čas, ale jak říkám, potřebuji pomoct, nejsem zběhlý v tom molochu. Jinak s tím Zámrskem souhlasím, také mám tu zkušenost, ale dříve jsem přišel na jeden fígl, jak to "obejít", resp. šlo si vyžádat výjimku. Nicméně, teď v době COVIDu je to pasé. JInak s tím MZA je to tak, že jsem se ozval, že se mi to nelíbí a výsledkem je, že se tam nedostanu vůbec, jelikož přestali komunikovat...
Díky za připomennutí, pro případný "boj" doporučuji odkazy, které jsem v té diskusi 14.5.2020 čas 18.09 napsal. Jde o projekty za cca 400 mega, jejichž výsledky jsou sporné. Myslím, že upozornění na neplnění cílů Operačních programů může mít větší váhu než hádání se s MZA o roky. Navíc čas do voleb by mohl pomoci, zejména po úspěších dálničních známek, registrace, sčítání. Pozn. píšu na tabletu, bez odkazů :-(
Jestli chce někdo pokračovat v badatelském boji a přidat se k našemu polotajnému Spiknutí badatelů, které už zaúřadovalo v novele matričního zákona, tak se mi může ozvat, já ho zasvětím a nějak to kdyžtak sesmolíme. Já mám na Brno taky pifku a taky bych tam měl co říct, hlavně to jejich nerespektování archivního a matričního zákona v případě nahlížecích lhůt do matrik je naprosto jasné a evidentně matriční zákon ani nečetli. Pak jsou další věci, kde jsou úplně mimo jako ty kroniky a sčítání po vypuknutí GDPR. A my, kdo jsme viděli konfenci k ochraně osob. údajů v archivnictví v Praze loni v září, už víme od koho vítr vane.
Popravdě ještě víc mi sere Zámrsk a to hlavně těmi nesmyslnými limity na den, člověk tam je celý den sám na badatelně nebo tam jsme dva, proti mě dva archiváři a sedmou nebo další knihu už mi nedaj, takže tam můžem po sobě zbytek dne leda čumět. To mělo opodstatnění, když byly badatelny narvané a ne prázdné jako teď. Loni v lednu jsem byl v Zámrsku celý den úplně sám. Po lockdownu se to trochu zaplní, ale pak se to vrátí zase do 1 badatel za den a FURT trvaj na limitu 6 ks. Navíc zrušili badatelské úterý a nejde tam jet na víc dnů v kuse s ubytováním, to je pro vzdálenější badatelne mrtvý a já to mám 250 km.
Už máme nějakou strukturu a zkušenosti, takže je lepší se spojit. Náměstek tam bude nový po Mlsnovi, ani nevím kdo, ale stejně je tam nejdýl na půl roku. Pochybuju, že by byl přístupnější než Mlsna, ale teď mají všichni plnou hubu digitalizace, takže z toho bych taky čerpal.
Taky se připravuje nový archivní zákon, kde si nejspíš zase taky trochu zalobujem, to samé matriční zákon v příštím volebním období, protože už dost pochybuju, že ho v tomhle období stihnou schválit, resp. naprosto okatě na něj serou.
 
Jak píšu - na Archivní správě je jim to nejspíš totál egál. Další cesta by mohl být náměstek MV, který má archivy v gesci.
Ideální by samozřejmě bylo dosáhnout správního rozhodnutí, proti kterému se lze bránit.
 
Jak píši, nemám problém to eskalovat a začít to řešit. Už toho je na mě s MZA moc. Ale kde si stěžovat oficiálně? Na koho se obrátit, aby se to začalo řešit?
Před časem (asi dva roky) prováděl NKU kontrolní akci právě na využití veřejných zdrojů v archivech. Měla by být někde k dohledání - nepátral jsem. Mne na MZA fascinuje to jejich tvrzení na hlavní stránce, že NEMAJÍ povinnost archiválie zveřejňovat - prdlajs - projektových peněz na zveřejnění utratili dost. Chtělo by to provětrat.
Podle mě jedině dotáhnout do správní žaloby, neb Úlovec to zřejmě nepochopí.