Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Já se určitě hlásím. Sice se státní správou je to boj s větrnými mlýny, ale přijde mi, že už by se opravdu mělo něco udělat, ta jejich arogance už překročila únosnou míru a jsem ochoten tomu věnovat i nějaký svůj čas, ale jak říkám, potřebuji pomoct, nejsem zběhlý v tom molochu. Jinak s tím Zámrskem souhlasím, také mám tu zkušenost, ale dříve jsem přišel na jeden fígl, jak to "obejít", resp. šlo si vyžádat výjimku. Nicméně, teď v době COVIDu je to pasé. JInak s tím MZA je to tak, že jsem se ozval, že se mi to nelíbí a výsledkem je, že se tam nedostanu vůbec, jelikož přestali komunikovat...
Díky za připomennutí, pro případný "boj" doporučuji odkazy, které jsem v té diskusi 14.5.2020 čas 18.09 napsal. Jde o projekty za cca 400 mega, jejichž výsledky jsou sporné. Myslím, že upozornění na neplnění cílů Operačních programů může mít větší váhu než hádání se s MZA o roky. Navíc čas do voleb by mohl pomoci, zejména po úspěších dálničních známek, registrace, sčítání. Pozn. píšu na tabletu, bez odkazů :-(
Jestli chce někdo pokračovat v badatelském boji a přidat se k našemu polotajnému Spiknutí badatelů, které už zaúřadovalo v novele matričního zákona, tak se mi může ozvat, já ho zasvětím a nějak to kdyžtak sesmolíme. Já mám na Brno taky pifku a taky bych tam měl co říct, hlavně to jejich nerespektování archivního a matričního zákona v případě nahlížecích lhůt do matrik je naprosto jasné a evidentně matriční zákon ani nečetli. Pak jsou další věci, kde jsou úplně mimo jako ty kroniky a sčítání po vypuknutí GDPR. A my, kdo jsme viděli konfenci k ochraně osob. údajů v archivnictví v Praze loni v září, už víme od koho vítr vane.
Popravdě ještě víc mi sere Zámrsk a to hlavně těmi nesmyslnými limity na den, člověk tam je celý den sám na badatelně nebo tam jsme dva, proti mě dva archiváři a sedmou nebo další knihu už mi nedaj, takže tam můžem po sobě zbytek dne leda čumět. To mělo opodstatnění, když byly badatelny narvané a ne prázdné jako teď. Loni v lednu jsem byl v Zámrsku celý den úplně sám. Po lockdownu se to trochu zaplní, ale pak se to vrátí zase do 1 badatel za den a FURT trvaj na limitu 6 ks. Navíc zrušili badatelské úterý a nejde tam jet na víc dnů v kuse s ubytováním, to je pro vzdálenější badatelne mrtvý a já to mám 250 km.
Už máme nějakou strukturu a zkušenosti, takže je lepší se spojit. Náměstek tam bude nový po Mlsnovi, ani nevím kdo, ale stejně je tam nejdýl na půl roku. Pochybuju, že by byl přístupnější než Mlsna, ale teď mají všichni plnou hubu digitalizace, takže z toho bych taky čerpal.
Taky se připravuje nový archivní zákon, kde si nejspíš zase taky trochu zalobujem, to samé matriční zákon v příštím volebním období, protože už dost pochybuju, že ho v tomhle období stihnou schválit, resp. naprosto okatě na něj serou.
 
Jak píšu - na Archivní správě je jim to nejspíš totál egál. Další cesta by mohl být náměstek MV, který má archivy v gesci.
Ideální by samozřejmě bylo dosáhnout správního rozhodnutí, proti kterému se lze bránit.
 
Jak píši, nemám problém to eskalovat a začít to řešit. Už toho je na mě s MZA moc. Ale kde si stěžovat oficiálně? Na koho se obrátit, aby se to začalo řešit?
Před časem (asi dva roky) prováděl NKU kontrolní akci právě na využití veřejných zdrojů v archivech. Měla by být někde k dohledání - nepátral jsem. Mne na MZA fascinuje to jejich tvrzení na hlavní stránce, že NEMAJÍ povinnost archiválie zveřejňovat - prdlajs - projektových peněz na zveřejnění utratili dost. Chtělo by to provětrat.
Podle mě jedině dotáhnout do správní žaloby, neb Úlovec to zřejmě nepochopí.
 
Tam by bylo nejspíš potřeba defenestrovat celé vedení...
Tak mě právě, opět, namíchlo MZA. Chci si domluvit návštěvu kvůli zkoumání gruntovnic a oni mi oznámí, že nejbližší volný termín je 14.07. To si fakt dělají prd**! Jak tu studovnu proboha omezili, že je tak dlouhá čekací lhůta? Nebo jsou tam zase nějací vykukové, co to mají rezervováno denně... Fakt je už mám plné zuby. Přitom gruntovnice mají digitalizované již několik let, za státní peníze, a pořád to křečkují jen u sebe a nejsou schopni to zveřejnit... Všude je to omezené kvůli COVIDu, ale takto? Když to srovnám se Zámrskem, kde je studovna desetkrát menší a také tam jezdí spousta lidí, jelikož nemají nic digitalizováno, tak se čeká max dva týdny. Jsem zvědav, jestli mi odpoví na můj už hodně naštvaný email. Celkem jsem už rozhodnutý to eskalovat, protože MZA si mele ve všem furt tu svou písničku a staví se do role, že oni ví nejlépe jak interpretovat zákony, zatímco jiné archivy vše zvládají daleko lépe.
 
Mně sčítací operáty z roku 1921 v Třeboni i v Opavě fungují rychle a bez problémů. Jenže potřebuji Brno, kde to stále spí (a když tam zavoláte, tak nikdo nic neví a "možná za pět let...").
Digitální knihovna je perfektní, o tom žádná, ale prakticky vše, co jsem tam pro sebe našel zajímavého (a že toho bylo dost) jsem našel už před lety na krameriovi3.
Na novém krameriovi5 nebo přes NDK, která prohledává víc knihoven, už jsem téměř nic nového neobjevil, protože většina věcí, která je tam nových, je vzdáleně nepřístupná.
 
Registrován jsem byl jak v NKP tak v MLP, ale obojí asi před deseti lety... Tak nic, no.
 
(bohužel jak jsem koukal, tak Městská knihovna v Praze sice online registraci umí, jak tu někdo zmiňoval, ale je to něco jako registrace "druhého řádu" - pro přístup do těch online databází je nutno se registrovat fyzicky na pobočce)
jkjkjk ?? !! 
ndk.cz je fajn, ale tomu vyhledávání jsem zatím taky moc na chuť nepřišel. Hledání v rámci jedné knihy je fajn (používám někdy i na "rodoknihy", co mám doma papírově), ale když to hledá ve všem, tak je občas těžké najít relevantní výsledek. Pro přístup používám registraci z Národní knihovny, kterou jsem si udělal kvůli jednomu rodopisnému článku z jednoho muzejního sborníku. Mezi elektronickými zdroji mají i knihovnickou verzi MyHeritage, taky se občas hodí. Ale elektronickou registraci neumí, ta papírová byl zážitek tak spíš z 19. století.
 
(kdyby někdo měl trpělivost navést mě k registraci tak, abych mohl NDK prohlížet bez omezení byl bych rád...)
 
Já vždy vznášel dotaz na registrační list daného člověka. Jako odpověď jsem dostal datum přihlášení, odkud přišel, datum odhlášení a kam odešel. Ale je pravda, že Drážďany budou o dost větší oblast, takže to bude složitější. Bohužel to ale vypadá, že drážďanské registry v roce 1945 shořely :( https://forum.ahnenforschung.net/showthread.php?t=97809
Ad NDK - zkuste se podívat nejprve do seznamu entit, přes které se dá přihlašovat, je dost rozsáhlý. Jinak to "nezobrazení" může být dáno poměrně nepraktickou snahou pomalého serveru zobrazit všechny náhledy, což skutečně někdy trvá věčnost, a během ní se jaksi hledané místo vytratí.
Obavu ze sledování IP bych neměl, spousta lidí žije/pracuje na víc místech.
 
tomasokoun  
Dobrý den, máte přístup? Můžete se podělit o přístupové údaje? Asi nemůžete.(jestli zaznamenávají například IP adresy přihlášených, tak by jim to mohlo být podezřelé a tudíž možná v rozporu s pravidly používání? Můžou hrozit nějaké sankce tomu, kdo své údaje poskytl jiným osobám?) Díky za odpověď.
přesně tak, ANNO Suche používám často...