Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Před časem (asi dva roky) prováděl NKU kontrolní akci právě na využití veřejných zdrojů v archivech. Měla by být někde k dohledání - nepátral jsem. Mne na MZA fascinuje to jejich tvrzení na hlavní stránce, že NEMAJÍ povinnost archiválie zveřejňovat - prdlajs - projektových peněz na zveřejnění utratili dost. Chtělo by to provětrat.
Podle mě jedině dotáhnout do správní žaloby, neb Úlovec to zřejmě nepochopí.
 
Tam by bylo nejspíš potřeba defenestrovat celé vedení...
Tak mě právě, opět, namíchlo MZA. Chci si domluvit návštěvu kvůli zkoumání gruntovnic a oni mi oznámí, že nejbližší volný termín je 14.07. To si fakt dělají prd**! Jak tu studovnu proboha omezili, že je tak dlouhá čekací lhůta? Nebo jsou tam zase nějací vykukové, co to mají rezervováno denně... Fakt je už mám plné zuby. Přitom gruntovnice mají digitalizované již několik let, za státní peníze, a pořád to křečkují jen u sebe a nejsou schopni to zveřejnit... Všude je to omezené kvůli COVIDu, ale takto? Když to srovnám se Zámrskem, kde je studovna desetkrát menší a také tam jezdí spousta lidí, jelikož nemají nic digitalizováno, tak se čeká max dva týdny. Jsem zvědav, jestli mi odpoví na můj už hodně naštvaný email. Celkem jsem už rozhodnutý to eskalovat, protože MZA si mele ve všem furt tu svou písničku a staví se do role, že oni ví nejlépe jak interpretovat zákony, zatímco jiné archivy vše zvládají daleko lépe.
 
Mně sčítací operáty z roku 1921 v Třeboni i v Opavě fungují rychle a bez problémů. Jenže potřebuji Brno, kde to stále spí (a když tam zavoláte, tak nikdo nic neví a "možná za pět let...").
Digitální knihovna je perfektní, o tom žádná, ale prakticky vše, co jsem tam pro sebe našel zajímavého (a že toho bylo dost) jsem našel už před lety na krameriovi3.
Na novém krameriovi5 nebo přes NDK, která prohledává víc knihoven, už jsem téměř nic nového neobjevil, protože většina věcí, která je tam nových, je vzdáleně nepřístupná.
 
Registrován jsem byl jak v NKP tak v MLP, ale obojí asi před deseti lety... Tak nic, no.
 
(bohužel jak jsem koukal, tak Městská knihovna v Praze sice online registraci umí, jak tu někdo zmiňoval, ale je to něco jako registrace "druhého řádu" - pro přístup do těch online databází je nutno se registrovat fyzicky na pobočce)
jkjkjk ?? !! 
ndk.cz je fajn, ale tomu vyhledávání jsem zatím taky moc na chuť nepřišel. Hledání v rámci jedné knihy je fajn (používám někdy i na "rodoknihy", co mám doma papírově), ale když to hledá ve všem, tak je občas těžké najít relevantní výsledek. Pro přístup používám registraci z Národní knihovny, kterou jsem si udělal kvůli jednomu rodopisnému článku z jednoho muzejního sborníku. Mezi elektronickými zdroji mají i knihovnickou verzi MyHeritage, taky se občas hodí. Ale elektronickou registraci neumí, ta papírová byl zážitek tak spíš z 19. století.
 
(kdyby někdo měl trpělivost navést mě k registraci tak, abych mohl NDK prohlížet bez omezení byl bych rád...)
 
Já vždy vznášel dotaz na registrační list daného člověka. Jako odpověď jsem dostal datum přihlášení, odkud přišel, datum odhlášení a kam odešel. Ale je pravda, že Drážďany budou o dost větší oblast, takže to bude složitější. Bohužel to ale vypadá, že drážďanské registry v roce 1945 shořely :( https://forum.ahnenforschung.net/showthread.php?t=97809
Ad NDK - zkuste se podívat nejprve do seznamu entit, přes které se dá přihlašovat, je dost rozsáhlý. Jinak to "nezobrazení" může být dáno poměrně nepraktickou snahou pomalého serveru zobrazit všechny náhledy, což skutečně někdy trvá věčnost, a během ní se jaksi hledané místo vytratí.
Obavu ze sledování IP bych neměl, spousta lidí žije/pracuje na víc místech.
 
tomasokoun  
Dobrý den, máte přístup? Můžete se podělit o přístupové údaje? Asi nemůžete.(jestli zaznamenávají například IP adresy přihlášených, tak by jim to mohlo být podezřelé a tudíž možná v rozporu s pravidly používání? Můžou hrozit nějaké sankce tomu, kdo své údaje poskytl jiným osobám?) Díky za odpověď.
přesně tak, ANNO Suche používám často...
Třeba když jste zvyklý hledat v rakouskych novinach v rakouskem archivu.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
CD-ROM
Nemá niekto v vás prístup k tomuto CD-ROM: Jack, Mervyn (ed.) - Aboltina, I. - Ďurčo, P. - Edwards, K. - Jasem, K. - Kačič, Z. - Kolář, P. - Ludovik, J. - Pall, P.: ONOMASTICA-COPERNICUS DATABASE. Multi Language Pronunciation Dictionary of Proper Names and Place Names. CD ROM. Paris : ELRA - 1998. (Viacjazyčný výslovnostný slovník vlastných a miestnych mien: 7 jazykov) Jedným z autorov je Doc. PhDr. Pavel Kolář, CSc. Slezská univerzita v Opavě Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
 
no, s tím 'velmi dobře' bych teda nesouhlasil, když třeba zkouším hledat dvě slova s udanou maximální vzdáleností, hází to vesměs nesmysly (vyláme si to zuby na tabulkách, nebo vyhodí výskyt, a po rozkliknutí se nezobrazí nic). O tom, že nechutně často chybí podbarvení výskytu slova na stránce, o tom ani nemluvě - hledat to na těch novinových plachtách je peklo.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Je tam pokročilé vyhľadávanie. A funguje veľmi dobre. Dá sa zadať ako logický výraz so zátvorkami a viacerými parametrami. O takomto vyhľadávaní môžu na googli iba snívať ... Myslím, že sa tomu hovorí "normálne výrazy?"
Taky mi trvalo se rozkoukat. Sčítání 1921 tam nemají zpřístupněno, namlsají vás akorát na záznam :(
Tak jen pro zajímavost, odpověděli mi z Hauptstaatsarchivu Dresden velice rychle. Víceméně mi sdělili, že hledat osoby lze pouze, pokud známe přesné místo, kde byli nasazeni, nebo společnost, ve které pracovali. Odkázali mě na databázi Arolsen archives.