Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Ad NDK - zkuste se podívat nejprve do seznamu entit, přes které se dá přihlašovat, je dost rozsáhlý. Jinak to "nezobrazení" může být dáno poměrně nepraktickou snahou pomalého serveru zobrazit všechny náhledy, což skutečně někdy trvá věčnost, a během ní se jaksi hledané místo vytratí.
Obavu ze sledování IP bych neměl, spousta lidí žije/pracuje na víc místech.
 
tomasokoun  
Dobrý den, máte přístup? Můžete se podělit o přístupové údaje? Asi nemůžete.(jestli zaznamenávají například IP adresy přihlášených, tak by jim to mohlo být podezřelé a tudíž možná v rozporu s pravidly používání? Můžou hrozit nějaké sankce tomu, kdo své údaje poskytl jiným osobám?) Díky za odpověď.
přesně tak, ANNO Suche používám často...
Třeba když jste zvyklý hledat v rakouskych novinach v rakouskem archivu.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
CD-ROM
Nemá niekto v vás prístup k tomuto CD-ROM: Jack, Mervyn (ed.) - Aboltina, I. - Ďurčo, P. - Edwards, K. - Jasem, K. - Kačič, Z. - Kolář, P. - Ludovik, J. - Pall, P.: ONOMASTICA-COPERNICUS DATABASE. Multi Language Pronunciation Dictionary of Proper Names and Place Names. CD ROM. Paris : ELRA - 1998. (Viacjazyčný výslovnostný slovník vlastných a miestnych mien: 7 jazykov) Jedným z autorov je Doc. PhDr. Pavel Kolář, CSc. Slezská univerzita v Opavě Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
 
no, s tím 'velmi dobře' bych teda nesouhlasil, když třeba zkouším hledat dvě slova s udanou maximální vzdáleností, hází to vesměs nesmysly (vyláme si to zuby na tabulkách, nebo vyhodí výskyt, a po rozkliknutí se nezobrazí nic). O tom, že nechutně často chybí podbarvení výskytu slova na stránce, o tom ani nemluvě - hledat to na těch novinových plachtách je peklo.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Je tam pokročilé vyhľadávanie. A funguje veľmi dobre. Dá sa zadať ako logický výraz so zátvorkami a viacerými parametrami. O takomto vyhľadávaní môžu na googli iba snívať ... Myslím, že sa tomu hovorí "normálne výrazy?"
Taky mi trvalo se rozkoukat. Sčítání 1921 tam nemají zpřístupněno, namlsají vás akorát na záznam :(
Tak jen pro zajímavost, odpověděli mi z Hauptstaatsarchivu Dresden velice rychle. Víceméně mi sdělili, že hledat osoby lze pouze, pokud známe přesné místo, kde byli nasazeni, nebo společnost, ve které pracovali. Odkázali mě na databázi Arolsen archives.
To znám, ale na vyhledávání tam vidím jedno okénko a více slov to nerozpozná. Např. na spojení "legionář Došel" to najde 260 záznamů a zřejmě jen se slovem legionář nebo možná i se slovesem došel, ale ne s příjmením. Když zadám jen "Došel", najde mi to 60 000 záznamů. Stejně tak Mikolášků to najde hrozně moc, když zadám křestní jméno, tak to hledá jen podle něj. Takže po registraci je tam lepší hledání? Pod zámkem tam jsou periodika typu Žďár (z Rokycanska), které byly chráněny autorským zákonem, takže by teď byly přístupné? To by bylo zajímavé.
honyk Východní Čechy 
Do některých knihoven se lze registrovat online. Např. Městské knihovny v Praze, knihovna AV ČR, atd.
Bohužel, přístupovým účtem nedisponuji. Jinak tam ale vyhledávám často, jen mám někdy pocit, že těch věcí pod zámkem je tam každou návštěvou víc.
honyk Východní Čechy 
Národní digitální knihovna
Možná jste zaznamenali, že kvůli pandemii mají studenti volný přístup k digitalizovaným knihám. Teď je to momentálně prodloužené do června. Samozřejmě to může využít kdokoliv s účtem v nějaké vědecké knihovně. Více zde https://ndk.cz/ Ta možnost fulltextového vyhledávání je úžasná. Různá regionální literatura, legionáři, rejstříky berní ruly, různé almanachy škol, noviny a časopisy. Po kliknutí na detail je zpravidla klíčové slovo na stránce zvýrazněné, takže jdete rovnou k věci. Nikdy by mě nenapadlo, že taková možnost existuje. Díky tomu jsem zalepil pár bílých míst ve svém rodokmenu, takže vřele doporučuji.
 
GeneralHalsey  
Zajímavé, ale co jsem se koukal na naše město a okolí, tak tam jsou snad nikdy nepoužívané názvy částí a zcela tam chybí historické názvy, pokud docházelo k přejmenování obcí.
https://geoportal.npu.cz/webappbuilder/apps/38/

Znáte někdo tuto aplikaci? Já na to teď náhodou narazil a je to velice zajímavé. Nahoře lze otevřít uživatelskou příručku, kde je aplikace důkladně popsána. Vyskočilo na mě několik pro mne neznámých místních názvů a útvarů, které budu muset ověřit či zjistit, z jakého jsou zdroje.
Jedna z věcí, které tam lze naklikat jsou hranice okresů od roku 1850 dosud včetně dalších sídelních útvarů, což je i to, proč jsem to vlastně našel. Pěkná věc, doporučuji.
 
Kdepak foto domu, to by asi bol zázrak. Rimavská Sobota má na pohlednicích hlavně centrum a významné budovy, když už jsem nalezl nějaké jiné ulice, nebyly ty fotky popsané...děkuji za ty odkazy. VTEDY TASR = dobré!
Zajímavé, děkuji Vám za odkaz.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
OK, rado sa stalo. Našli ste si aj foto toho domu? Lebo mne sa podarilo nájsť pohľadnicu, kde je o.i. kováčska vyhňa môjho pradeda, a ten vonku pred vyhňou podkúva aj s pomocníkom koňa. Len nie je isté, či je to ten môj pradedo, ktorý v tej dobe pendloval do USA (bol tam 3x), alebo jeho brat, tiež kováč. Ešte odkaz na AT pohľadnice
https://misosestak.blog.sme.sk/c/454024/5-miest-kde-mozete-najst-historicke-fotky-vasej-obce.html?ref=viacbloger
Díky, to jsou vydané SPPV z NACR - já jsem doufal, že by něco mohlo být v církevních archivech u benediktinů (Břevnov, Broumov). Pátral jsem na monasteriu, ale tohoto projektu se "špecifický" Zámrsk (na rozdíl od jiných SOA) neúčastní. Jen pro sichr - zajímá mne tam příjmení Ob(e)ršal.
Online bych to neočekával. Kontaktujte příslušné úřady e-mailem (nejspíše Hauptstaatsarchiv Dresden), pak záleží jaké budete mít štěstí. Někde vám obratem zdarma pošlou vyhledané informace, jinde žádají dost vysoké poplatky za rešerši.