Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Taky mi trvalo se rozkoukat. Sčítání 1921 tam nemají zpřístupněno, namlsají vás akorát na záznam :(
Tak jen pro zajímavost, odpověděli mi z Hauptstaatsarchivu Dresden velice rychle. Víceméně mi sdělili, že hledat osoby lze pouze, pokud známe přesné místo, kde byli nasazeni, nebo společnost, ve které pracovali. Odkázali mě na databázi Arolsen archives.
To znám, ale na vyhledávání tam vidím jedno okénko a více slov to nerozpozná. Např. na spojení "legionář Došel" to najde 260 záznamů a zřejmě jen se slovem legionář nebo možná i se slovesem došel, ale ne s příjmením. Když zadám jen "Došel", najde mi to 60 000 záznamů. Stejně tak Mikolášků to najde hrozně moc, když zadám křestní jméno, tak to hledá jen podle něj. Takže po registraci je tam lepší hledání? Pod zámkem tam jsou periodika typu Žďár (z Rokycanska), které byly chráněny autorským zákonem, takže by teď byly přístupné? To by bylo zajímavé.
honyk Východní Čechy 
Do některých knihoven se lze registrovat online. Např. Městské knihovny v Praze, knihovna AV ČR, atd.
Bohužel, přístupovým účtem nedisponuji. Jinak tam ale vyhledávám často, jen mám někdy pocit, že těch věcí pod zámkem je tam každou návštěvou víc.
honyk Východní Čechy 
Národní digitální knihovna
Možná jste zaznamenali, že kvůli pandemii mají studenti volný přístup k digitalizovaným knihám. Teď je to momentálně prodloužené do června. Samozřejmě to může využít kdokoliv s účtem v nějaké vědecké knihovně. Více zde https://ndk.cz/ Ta možnost fulltextového vyhledávání je úžasná. Různá regionální literatura, legionáři, rejstříky berní ruly, různé almanachy škol, noviny a časopisy. Po kliknutí na detail je zpravidla klíčové slovo na stránce zvýrazněné, takže jdete rovnou k věci. Nikdy by mě nenapadlo, že taková možnost existuje. Díky tomu jsem zalepil pár bílých míst ve svém rodokmenu, takže vřele doporučuji.
 
GeneralHalsey  
Zajímavé, ale co jsem se koukal na naše město a okolí, tak tam jsou snad nikdy nepoužívané názvy částí a zcela tam chybí historické názvy, pokud docházelo k přejmenování obcí.
https://geoportal.npu.cz/webappbuilder/apps/38/

Znáte někdo tuto aplikaci? Já na to teď náhodou narazil a je to velice zajímavé. Nahoře lze otevřít uživatelskou příručku, kde je aplikace důkladně popsána. Vyskočilo na mě několik pro mne neznámých místních názvů a útvarů, které budu muset ověřit či zjistit, z jakého jsou zdroje.
Jedna z věcí, které tam lze naklikat jsou hranice okresů od roku 1850 dosud včetně dalších sídelních útvarů, což je i to, proč jsem to vlastně našel. Pěkná věc, doporučuji.
 
Kdepak foto domu, to by asi bol zázrak. Rimavská Sobota má na pohlednicích hlavně centrum a významné budovy, když už jsem nalezl nějaké jiné ulice, nebyly ty fotky popsané...děkuji za ty odkazy. VTEDY TASR = dobré!
Zajímavé, děkuji Vám za odkaz.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
OK, rado sa stalo. Našli ste si aj foto toho domu? Lebo mne sa podarilo nájsť pohľadnicu, kde je o.i. kováčska vyhňa môjho pradeda, a ten vonku pred vyhňou podkúva aj s pomocníkom koňa. Len nie je isté, či je to ten môj pradedo, ktorý v tej dobe pendloval do USA (bol tam 3x), alebo jeho brat, tiež kováč. Ešte odkaz na AT pohľadnice
https://misosestak.blog.sme.sk/c/454024/5-miest-kde-mozete-najst-historicke-fotky-vasej-obce.html?ref=viacbloger
Díky, to jsou vydané SPPV z NACR - já jsem doufal, že by něco mohlo být v církevních archivech u benediktinů (Břevnov, Broumov). Pátral jsem na monasteriu, ale tohoto projektu se "špecifický" Zámrsk (na rozdíl od jiných SOA) neúčastní. Jen pro sichr - zajímá mne tam příjmení Ob(e)ršal.
Online bych to neočekával. Kontaktujte příslušné úřady e-mailem (nejspíše Hauptstaatsarchiv Dresden), pak záleží jaké budete mít štěstí. Někde vám obratem zdarma pošlou vyhledané informace, jinde žádají dost vysoké poplatky za rešerši.
GeneralHalsey  
Mám dojem, že se psalo, že všechno co se dochovalo je v těch vydaných soupisech. Ne všechna panství soupis udělala a něco se nedochovalo.
Soupis poddaných
Nenarazili jste někdo na SPPV 1651 pro panství Broumovského kláštera? V Soupisu Hradecko-Bydžovsko není. Panství patřilo pod Břevnov, ale žádný soupis jsem nenašel. Nemám na mysli ten "slavný urbář", který byl nedávno vydán. Konkrétně mi jde o Nízkou Srbskou.
 
Už jsem tu psal - okres Kolín jen město, venkov dochován jen 1921. A to má do pohraničí opravdu daleko.

Tak skartační peklo mohlo nastat. Jen jsem kdysi našla nějaký článek, takže si nechávám naději. Tady jsou odkazy na sčítání u Mormonů.
Taky tady 1869.
https://www.familysearch.org/search/image/index?owc=https://www.familysearch.org/service/cds/recapi/collections/1986782/waypoints
něco i 1857
https://www.familysearch.org/search/catalog/153494?availability=Family%20History%20Library

Kdesi jsem se dozvěděl, že na Slovensku je všechno skartované a dochovaly se jen 1930 a 1940. Asi jsem měl štěstí, ale sčítání z těchto dvou let z Rimavské Soboty (ul. Lučenecká) mi poslali.
V západních už vůbec, v oblasti mého zájmu (okres Cheb) jen roky 1930 a 1939 v NA.
MenthaPiperita
V severních taky. Čím víc Sudety, tím víc skartace.