Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

To asi bude ono. Plzeň mezi ta města s tímto státním policejním úřadem patřila, stejně asi jako většina dnešních krajských měst. Ve středních Čechách snad ještě Kladno. Nikde jsem ale nenašel seznam, ve kterých městech a od které doby takový úřad existoval a od které doby tyto přihlášky vedl. Dosud asi taky ještě nikdo neobjevil, na jakém právním základě byla tato povinnost policejního přihlašování stanovena, ale muselo to být brzy po r. 1848, když Praha má přihlášky od r. 1850.
V té souvislosti mě ještě napadlo, jestli např. Praha má nějakou evidenci domovských příslušníků, protože ty policejní přihlášky jsou obrazem osob migrujících. Ale pražští rodáci, kteří se nikam nestěhovali, ti by se z logiky věci v těchto policejních přihláškách neměli objevovat.
Dobrý dotaz. No ty přihlášky z mladší doby můžete asi vidět zde, jestli je to tedy ono: https://www.portafontium.eu/contents/meldezettel Ale slabota, není ani písmeno D - mělo být přidáno v roce 2020.
Policejní přihlášky
Nevíte někdo, jak je to s tzv. policejními přihláškami? Kde se vedly a kde je nelze hledat? Ani googlení nedává jasnou odpověď. Podle zákona 51/1935 lze predikovat, že se vedly v obvodech státních policejních úřadů, kterých ale nebylo mnoho, a vznikaly postupně ve velkých městech. Lze nalézt, že např. v roce 1928 bylo těchto úřadů 29. Lze se tedy domnívat, že policejní přihlášky nelze hledat v každém městě a už vůbec ne v každé obci, jak se i zde kdysi psalo?
(V uvedeném zákoně je i ustanovení, že přihlášky pobytu se tam, kde nebyl policejní úřad, hlásí obecnímu úřadu, ale není zřejmé, zda tato praxe někde existovala i před přijetím tohoto zákona, který navíc nikdy nenabyl účinnosti a další předpisy o hlášení pobytu byly přijaty až roku 1939, resp. 1941, ale ani tyto přihlášky jsem nikde nezaznamenal.)
 
Zámrsk přešel na nový web, takže všechno začalo neuvěřitelně dlouho trvat. Už jej ani nelze spravovat lokálně z okresů. Je to takové zlepšení po česku.
 
Netušíte prosím někdo, zdali archiv v Zámrsku digitalizuje třeba pozemkové knihy? Nevidím u nich žádné aktuality...
 
Já mám na Slovensku taky dobrou zkušenost s poskytnutím údajů z matrik, které nejsou v archivech, a to z civilní matriky z meziválečné doby, když jsem dohledával nějaké učitele. Narozdíl od Česka tam jsou civilní matriky snad na každém matričním úřadě (tady jen v sídlech bývalých okresů).
 
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Končia rokom 1895(rk) resp. 1893(ev), pretože tie boli v už archíve v čase skenovania pre FS. Ak medzitým nedošlo k zmene, tak je matrika ešte živá na farskom úrade. Skúste sa obrátiť tam, ja som sa zatiaľ pri cirkevných matrikách nestretol s tým, že by mi to farár neposkytol.
jkjkjk ?? !! 
Bohužel, končí říjnem 1895, dál nejsou. Já bych tam zrovna potřeboval rok 1897 :-(
monoptalmos Praha, Vysočina 
sloveské matriky
Dobrý den. Zjistil jsem, že se mi slovenské matriky nezobrazují a to patrně vinou zastaralého operačního systému ve svém počítač. Je to nemilé, ale jinak se mě všechny digitalizované matriky zobrazují,dokonce i rakouské. Může se mě prosím někdo podívat na stránky Familysearch zda jsou digitalizovány matriky N obce Cajla dnes Pezinok z roku 1896 a pokud ano tak zda jde příslušná stránka stáhnout. Předem děkuji mv
 
SAGITARIUS petaklic mi roztočil textik 
Trojčata
Tři holky Jakuba Linharta z Lhoty u Přelouče, SOA Zamrsk matrika 000-01804 snímek 8
 
jkjkjk ?? !! 
Tak s odkazovaným body 9, 10 a 11 už by to bylo opravdu lepší, dobrá práce. No uvidímě.
Trojčata
 
Musíte se podívat na usnesení výboru z 25.5.2020 na body 9, 10 a 11. Ty pozměňováky byla moje akce a má to kladné stanovisko výboru, zpravodaje i MV.

https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=8&ct=593&ct1=2

Ovšem od té doby ten zákon leží ve 2.čtení a není jisté, zda to vůbec stihnou do konce volebního období. Kdyby ne, tak vypadá to, že příští volební období bude mít opozice většinu a u ní by to nejpíš prošlo snáz. Problém byl přístup a odpor na MV, který se povedlo zvládnout díky zpravodaji tisku K. a náměstku M., který ale mezitím odešel jinam.
Na https://www.psp.cz/cgi-bin/win/sqw/historie.sqw?o=8&t=593 takový pozměňovací návrh nevidím?
To už se probíralo a pozměňovacími návrhy by to mělo být zrušeno.
Nepletu-li se, původcem návrhu je plzeňský krajský úřad buzerující občany, kterým má sloužit. Podstatou byla zřejmě lenost úřednic.
Tentýž podal návrh na zvýšení poplatku za záznam asi na 200 Kč, na což už i vnitro, které by pod ministrem Zakazováčkem nejraději zakázalo všechno, psalo, že k tomu neexistuje žádný důvod.
 
jacana myše s kocoury, Důchodce v krabičce 
prosím a jaké chráněné údaje pozůstalého manžela se do matriky úmrtí zapisují?
(minimálně do roku 1975 se nyní zapisované rodné číslo nezapisovalo)
jkjkjk ?? !! 
Proč proboha, říkám si. Podle důvodové zprávy: "V případě úmrtí není dosavadní lhůta 30 let, po jejímž uplynutí má kdokoliv právo, aby mu byl vydán matriční doklad a aby mu bylo umožněno nahlédnout do matriční knihy, dostatečně dlouhá. Do matriční knihy úmrtí jsou zapisovány i údaje žijícího manžela, které podléhají ochraně. Zemřela-li však osoba v nízkém věku, je velmi pravděpodobné, že pozůstalý manžel i 30 let po uzavření zápisu úmrtí stále žije. Navrhuje se proto, aby lhůta stanovená v ustanovení § 25b odst. 1 v případě knihy úmrtí byla prodloužena z 30 na 75 let." Zdá se, že se někdo tím vymýšlením různých nepravděpodobných scénářů snad baví.
Nojo, to je ta novela, která prodlužuje lhůtu u matrik Z z 30 na 75 let. :-(
SANOV Střední Čechy 
Doslovný výpis - kopie zápisu s prošlou lhůtou
Omlouvá se, že se vracím k mému příspěvku z 29.1. Dostal jsem z MV na můj dotaz odpověď, kde se také píše : " V této souvislosti opět doplňujeme, že v novele zákona o matrikách (sněmovní tisk 593) se nově navrhuje, aby v případech, kdy uplynula od provedení dotčeného zápisu v matriční knize stanovená lhůta, mohla fyzická osoba rovněž požádat o vydání doslovného výpisu z matriční knihy, když podle stávající právní úpravy již nyní disponuje právem do matričního zápisu nahlížet a pořizovat si výpisy z něj."
 
A teď ještě tu o Karkulce.