Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Já mám na Slovensku taky dobrou zkušenost s poskytnutím údajů z matrik, které nejsou v archivech, a to z civilní matriky z meziválečné doby, když jsem dohledával nějaké učitele. Narozdíl od Česka tam jsou civilní matriky snad na každém matričním úřadě (tady jen v sídlech bývalých okresů).
 
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Končia rokom 1895(rk) resp. 1893(ev), pretože tie boli v už archíve v čase skenovania pre FS. Ak medzitým nedošlo k zmene, tak je matrika ešte živá na farskom úrade. Skúste sa obrátiť tam, ja som sa zatiaľ pri cirkevných matrikách nestretol s tým, že by mi to farár neposkytol.
jkjkjk ?? !! 
Bohužel, končí říjnem 1895, dál nejsou. Já bych tam zrovna potřeboval rok 1897 :-(
monoptalmos Praha, Vysočina 
sloveské matriky
Dobrý den. Zjistil jsem, že se mi slovenské matriky nezobrazují a to patrně vinou zastaralého operačního systému ve svém počítač. Je to nemilé, ale jinak se mě všechny digitalizované matriky zobrazují,dokonce i rakouské. Může se mě prosím někdo podívat na stránky Familysearch zda jsou digitalizovány matriky N obce Cajla dnes Pezinok z roku 1896 a pokud ano tak zda jde příslušná stránka stáhnout. Předem děkuji mv
 
SAGITARIUS petaklic mi roztočil textik 
Trojčata
Tři holky Jakuba Linharta z Lhoty u Přelouče, SOA Zamrsk matrika 000-01804 snímek 8
 
jkjkjk ?? !! 
Tak s odkazovaným body 9, 10 a 11 už by to bylo opravdu lepší, dobrá práce. No uvidímě.
Trojčata
 
Musíte se podívat na usnesení výboru z 25.5.2020 na body 9, 10 a 11. Ty pozměňováky byla moje akce a má to kladné stanovisko výboru, zpravodaje i MV.

https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=8&ct=593&ct1=2

Ovšem od té doby ten zákon leží ve 2.čtení a není jisté, zda to vůbec stihnou do konce volebního období. Kdyby ne, tak vypadá to, že příští volební období bude mít opozice většinu a u ní by to nejpíš prošlo snáz. Problém byl přístup a odpor na MV, který se povedlo zvládnout díky zpravodaji tisku K. a náměstku M., který ale mezitím odešel jinam.
Na https://www.psp.cz/cgi-bin/win/sqw/historie.sqw?o=8&t=593 takový pozměňovací návrh nevidím?
To už se probíralo a pozměňovacími návrhy by to mělo být zrušeno.
Nepletu-li se, původcem návrhu je plzeňský krajský úřad buzerující občany, kterým má sloužit. Podstatou byla zřejmě lenost úřednic.
Tentýž podal návrh na zvýšení poplatku za záznam asi na 200 Kč, na což už i vnitro, které by pod ministrem Zakazováčkem nejraději zakázalo všechno, psalo, že k tomu neexistuje žádný důvod.
 
jacana myše s kocoury, Důchodce v krabičce 
prosím a jaké chráněné údaje pozůstalého manžela se do matriky úmrtí zapisují?
(minimálně do roku 1975 se nyní zapisované rodné číslo nezapisovalo)
jkjkjk ?? !! 
Proč proboha, říkám si. Podle důvodové zprávy: "V případě úmrtí není dosavadní lhůta 30 let, po jejímž uplynutí má kdokoliv právo, aby mu byl vydán matriční doklad a aby mu bylo umožněno nahlédnout do matriční knihy, dostatečně dlouhá. Do matriční knihy úmrtí jsou zapisovány i údaje žijícího manžela, které podléhají ochraně. Zemřela-li však osoba v nízkém věku, je velmi pravděpodobné, že pozůstalý manžel i 30 let po uzavření zápisu úmrtí stále žije. Navrhuje se proto, aby lhůta stanovená v ustanovení § 25b odst. 1 v případě knihy úmrtí byla prodloužena z 30 na 75 let." Zdá se, že se někdo tím vymýšlením různých nepravděpodobných scénářů snad baví.
Nojo, to je ta novela, která prodlužuje lhůtu u matrik Z z 30 na 75 let. :-(
SANOV Střední Čechy 
Doslovný výpis - kopie zápisu s prošlou lhůtou
Omlouvá se, že se vracím k mému příspěvku z 29.1. Dostal jsem z MV na můj dotaz odpověď, kde se také píše : " V této souvislosti opět doplňujeme, že v novele zákona o matrikách (sněmovní tisk 593) se nově navrhuje, aby v případech, kdy uplynula od provedení dotčeného zápisu v matriční knize stanovená lhůta, mohla fyzická osoba rovněž požádat o vydání doslovného výpisu z matriční knihy, když podle stávající právní úpravy již nyní disponuje právem do matričního zápisu nahlížet a pořizovat si výpisy z něj."
 
A teď ještě tu o Karkulce.
tomasokoun  
Já měl za to, že vstup do KSČ byl zcela dobrovolný. I mému otci to nabízeli, ale vždy odmítl, on ale nikdy nepracoval na vedoucí pozici, ani po tom nikdy netoužil. V tom scanzenu je i vzor přihlášky, ale ta je z období normalizace, součástí je i podrobný životopis. V roce 1948, kdy je udáván ve vojenské knížce mého dědy vstup do KSČ, to bylo asi jinak.
Ale vždyť ne každý lezl do strany z vlastní vůle s životopisem v ruce, vždyť to přeci spoustě lidem někde "nabídli", v práci, na vojně...že by pak přesto museli něco sepsat?
Ještě mě napadly dva podoteky. Za starého režimu v podstatě jiný než podrobný životopis neexistoval. Ty současné "strukturované" přišly až v 90. letech. Do té doby byl úzus psát životopis jako román a učilo se to tak i ve školách. Starší ročníky prominou :-) Tudíž dneska může mít určitou genealogickou relevanci. Druhá věc - po revoluci se skutečně někdy část kádrových materiálů vracela (a část skartovala a část rozkradla, a nezapomeňme na kádrové materiály v podnicích a institucích), nicméně rehabilitace (bylo jich historicky víc) měly jasně daná pravidla a měly by se dodnes dát dohledat, a to buď ve fondech MSp nebo MV. K rehabilitacím existují i kartotéky, případně StB měla dokonce jednu dobu na každém kraji tzv. fond R, což byly dřívější operativní spisy rehabilitovaných osob. Tedy zde co "příbuzný povídal" by mělo jít relativně snadno ověřit.
 
Často se dají životopisy najít i v materiálech StB. Určitě jsou ve spisech zaměstnanců, a pak se dá někdy najít vlastní životopis i u rozpracovávaných osob, případně i ve svazcích TS. Jinak ta historka (nejen s) s odposlechem se mi nezdá, VI. správa byl po revoluci až do června 1990 v podstatě v rozkladu, nebylo kdo by koho odposlouchával. Z lustrace v ABS něco vyšlo?
 
tomasokoun  
Díky za příspěvek. takový podrobný životopis, jaký zmiňujete, předpokládám, předkládal každý zájemce o členství. Někdo to tu psal, že po roce 89 se něco vracelo původním členům. Příbuzný povídal, že byl rehabilitován, a že mimojiné k němu po revoluci přišli nějací chlapi, asi z ministerstva vnitra nebo obrany a seznámili ho s plány s jeho osobou ze strany bývalého režimu i mu donesli nějaké dokumenty. Padlo jméno táboru v Holčovicích(možná koncentračního) A možnost podat žalobu asi na KSČ, zmínil že odposloucháván StB byl i nějakou dobu po revoluci***K tomu lampasákovi co jsem zmiňoval, jeho syn o sobě v tisku před volbami tvrdil:členem ODS již 4. volební období, tolikrát i zvolen do zastupitelstva. Jako třídnímu nepříteli mu komunističtí funkcionáři bránili studovat SUŠ, pak na vysoké škole, pak mu nechtěli dát místo učitele. Nekonec se mu stejně podařilo vystudovat, učit a ve školství zůstat celý produktivní život.