Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Žákovi - Keblov, Čechtice
Krásné dobré ráno, narazil jsem při svém pátrání po Žácích v Keblově na svobodníky Žáky z Lesné a z Nakvasovic. Mám jen letmé zmínky z Berní ruly (Berní rula - Benes-1955-BR-sv11-Kraj-Caslavsky-II) a v soupisu poddaných podle víry. Je možné k nim dohledat nějaké bližší informace? Díky za vaše reakce.
 
GreyWolf H. Cerekev, Křižanov, Mohelno 
Děkuji Vám za gratulaci! J.
Gratuluju Vám, pěkná práce a zajímavý příbuzný!
GreyWolf H. Cerekev, Křižanov, Mohelno 
Frank Powolny
Tak se mi, po několika neúspěšných pokusech, přece jen podařilo propojit do svého rodokmenu docela slavnou osobnost a nato pak vytvořit heslo na Wikipedii. https://cs.wikipedia.org/wiki/Frank_Powolny#Amerika
 
Spic,Geza,GeneralHalsey: Děkuji za vaše podněty, je mi líto, že s tím už asi nehnu. Připadá v úvahu více osob, ale musel bych u všech pracně sehnat fotku, porovnat, ptát se, doslova po sto letech, ale je to hrozně pracné a asi zoufalé. Je to pravděpodobně po ženě, která dvakrát ovdověla (v roce 1890 a v roce 1908) a nakonec ještě přišla o syna na frontě. Abulin: Je to možné, i když jsem se domníval, že se spíše nosil klobouk než taková čapka (střihem podobná těm co známe u vojáků v 1. sv.v.).
 
GeneralHalsey  
S trochou fantazie to připomíná polní čepici z USA nebo spíš CSA od dělostřelců
Já bych se k tomuto názoru připojil - ale ani tu čepici nevidím jako "stejnokrojovou", to by musela mít "orlíčka", kterého nevidím. IMHO čepice byla v té době "povinná", protože chodit prostovlasý do společnosti se nepovažovalo za slušné.
Já na to taky odborník nejsem, nicméně to, co je vidět z oděvu, bych za vojenskou ústroj určitě nepovažoval. S velkou dávkou fantazie snad čepice, ale stejně tak to může být jakákoliv jiná čepice.
spic už jen wtf 
Na facebooku je skupina "Dějiny policie a četnictva", myslím, že jsem zahlédl něco podobného i na vojenské věci. Tam budou vědět.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
A pak už ani přijmení matky ani čísla. Momentálně jsem se v Borové zasekla s třema Václavama, co si pokaždé brali Annu, číslování domů ještě nebylo a já luštím čí byl kdo dítě až ze svateb jejich dětí a toho, že když neumřeli, tak asi nebudou mít za syny dva Václavy ;)
To bych ani neřekl (ono se těžko dělají chyby, když o člověku skoro nic nenapíšou :-)), nejvíc odhalených chyb mám právě v 19. století, kdy psali sice údaje až k prarodičům, ale kolikrát blbě :) Není výjimkou i zcela špatně udaný prarodič, mně tam v jedné rodině u půlky dětí psali úplně jinou babičku z jiné vsi, přitom šlo o stejnou rodinu, kde u druhé půlky dětí psali tu správnou (dohledanou ve starších záznamech pak) :)
MenthaPiperita
Tak. A chybovější. Ale netřeba se děsit, ono to půjde, jen to zkusit.
No datum ani být nemusí, ale aspoň věk a místo, v dřívějších matrikách pak už ani to :) Je třeba prostě najít co jde a skládat do dohromady jak puzzle. Směrem do minulosti pak jeho obtížnost roste, jelikož jsou zápisy stručnější a stručnější.
Ještě se chci, prosím, zeptat. Myslíte, že má na sobě vojenskou uniformu? https://opu.peklo.biz/p/20/07/24/1595591284.png Já tu mám totiž Abschied z roku 1904 a tam se uvádí, že Karel Michek sloužil 10 let u ženijního pluku č.1 (jako "nadzákopník/Oberpionier") a následně dva roky u 10. pěšího pluku. Jelikož "dostál domobranné povinnosti", byl mu vydán tento list (od K.K. Landsturmbezirkskommando nr. 8 Prag). Musím říci, že těmto vojenským věcem nerozumím. Byla doba míru a pradědovi v roce 1904 bylo přes čtyřicet let. Měl děti a pracoval jako hrobník, tak si říkám, jestli u toho musel plnit nějaké vojenské povinnosti, nebo to byl nějaký přivýdělek...Zkusím vygooglit uniformy pluku.
MenthaPiperita
Někdy bývá, i s datem svatby, ale to dost záleží na místních a osobních zvyklostech zapisovatelů. Mohlo by být u (mladších) sourozenců, ale spolehnout se na to nedá.
Praděda je to dítě...ale už mi to došlo s tou svatbou, zkrátka stáhnout matriky a čmuchat... já původně čekal to datum narození u jména otce a ono ne :)
Díky...mám trochu technické myšlení a tak mi připadlo, že by to logicky mělo mít návaznosti a ono ne :)...ale chápu... hledat svatbu a u svatby by měl být datum narození...
V tomhle případě ale máte napsané, že jsou všichni z Litomyšle, tj. prostě tam najít svatbu, velmi pravděpodobně bude také v Litomyšli.
Jet postupně, vyhledat v matrikách stejné farnosti všechny děti dané dvojice, zda tam třeba nebude zmínka, že by přišli odjinud. Pak hledat svatbu v době před prvním dítětem (nejdřív v místě nevěsty, pak ženicha, pak okolní farnosti). Přelom 19. a 20. století může být co se týká stěhování ještě divoký, dost se stěhovalo z vesnic do měst, ale před tím se to ale většinou drželo jen relativně blízkého okolí. Pokud se hnuli dál a v zápisech to není, může to být problém.
MenthaPiperita
Praděda je otec toho dítěte? Svatbu těch rodičů už máte? V téhle poměrně "moderní" době by u ní mělo být uvedeno datum i místo narození snoubenců.