Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
A pak už ani přijmení matky ani čísla. Momentálně jsem se v Borové zasekla s třema Václavama, co si pokaždé brali Annu, číslování domů ještě nebylo a já luštím čí byl kdo dítě až ze svateb jejich dětí a toho, že když neumřeli, tak asi nebudou mít za syny dva Václavy ;)
To bych ani neřekl (ono se těžko dělají chyby, když o člověku skoro nic nenapíšou :-)), nejvíc odhalených chyb mám právě v 19. století, kdy psali sice údaje až k prarodičům, ale kolikrát blbě :) Není výjimkou i zcela špatně udaný prarodič, mně tam v jedné rodině u půlky dětí psali úplně jinou babičku z jiné vsi, přitom šlo o stejnou rodinu, kde u druhé půlky dětí psali tu správnou (dohledanou ve starších záznamech pak) :)
MenthaPiperita
Tak. A chybovější. Ale netřeba se děsit, ono to půjde, jen to zkusit.
No datum ani být nemusí, ale aspoň věk a místo, v dřívějších matrikách pak už ani to :) Je třeba prostě najít co jde a skládat do dohromady jak puzzle. Směrem do minulosti pak jeho obtížnost roste, jelikož jsou zápisy stručnější a stručnější.
Ještě se chci, prosím, zeptat. Myslíte, že má na sobě vojenskou uniformu? https://opu.peklo.biz/p/20/07/24/1595591284.png Já tu mám totiž Abschied z roku 1904 a tam se uvádí, že Karel Michek sloužil 10 let u ženijního pluku č.1 (jako "nadzákopník/Oberpionier") a následně dva roky u 10. pěšího pluku. Jelikož "dostál domobranné povinnosti", byl mu vydán tento list (od K.K. Landsturmbezirkskommando nr. 8 Prag). Musím říci, že těmto vojenským věcem nerozumím. Byla doba míru a pradědovi v roce 1904 bylo přes čtyřicet let. Měl děti a pracoval jako hrobník, tak si říkám, jestli u toho musel plnit nějaké vojenské povinnosti, nebo to byl nějaký přivýdělek...Zkusím vygooglit uniformy pluku.
MenthaPiperita
Někdy bývá, i s datem svatby, ale to dost záleží na místních a osobních zvyklostech zapisovatelů. Mohlo by být u (mladších) sourozenců, ale spolehnout se na to nedá.
Praděda je to dítě...ale už mi to došlo s tou svatbou, zkrátka stáhnout matriky a čmuchat... já původně čekal to datum narození u jména otce a ono ne :)
Díky...mám trochu technické myšlení a tak mi připadlo, že by to logicky mělo mít návaznosti a ono ne :)...ale chápu... hledat svatbu a u svatby by měl být datum narození...
V tomhle případě ale máte napsané, že jsou všichni z Litomyšle, tj. prostě tam najít svatbu, velmi pravděpodobně bude také v Litomyšli.
Jet postupně, vyhledat v matrikách stejné farnosti všechny děti dané dvojice, zda tam třeba nebude zmínka, že by přišli odjinud. Pak hledat svatbu v době před prvním dítětem (nejdřív v místě nevěsty, pak ženicha, pak okolní farnosti). Přelom 19. a 20. století může být co se týká stěhování ještě divoký, dost se stěhovalo z vesnic do měst, ale před tím se to ale většinou drželo jen relativně blízkého okolí. Pokud se hnuli dál a v zápisech to není, může to být problém.
MenthaPiperita
Praděda je otec toho dítěte? Svatbu těch rodičů už máte? V téhle poměrně "moderní" době by u ní mělo být uvedeno datum i místo narození snoubenců.
postrčte prosím začátečníka
Našel jsem v matrice záznam svého pradědy ( https://imgup.cz/image/k9QH ) z uvedeného vím kdo byl jeho otec a děda i jejich zaměstnání...ale když u nich není uveden datum narození a místo, tak jak to dál hledat? Ještě bych pochopil, že prohledám tu oblast v nějakém časovém rozhraní, ale co když přišel odjinud? Jak na to? Jak najít návaznost?
 
Spic,Geca: Díky moc za vaše tipy, je to trochu zoufalé, vím. Ten praděda Karel byl hrobník. Myslím ale, že se ti muži liší, alespoň tím spodním rtem. Děda má dost nepopsaných fotek, ale už prakticky neví kdo na nich je, takže z něj budu muset alespoň vytáhnout od koho přesně je má...
 
spic už jen wtf 
dobes: díky
ZEL: Ty jsem myslel, spletl jsem se.
Reakce na | Vlákno  
MenthaPiperita
Čtyřčata
Narodily se čtyři holčičky, jedna bohužel mrtvá. Ty pokřtěné žily tři dny.

Anna, Barbora, Antonia a + Pánkovy, 16. 2. 1840 Radostovice (Smilovy Hory)
Úmrtí

 
Na Vyškovsku jsou Nemochovice.
Zkuste prohledat matriky Němčan s ohledem na výskyt páru Tomáš a Barbora a se zvláštním důrazem na číslo domu 24.

Já to čtu: Erschlagen durch Abwerfung des Wiesenbaumes (= zabit stržením stromu na louce).
Nejprve jsem otevřel první foto a tipoval jsem věk 25 až 45 let. Pak jsem otevřel druhé a tipuji, že je to tentýž člověk. To si ale nevyberete.
spic už jen wtf 
Tipnul bych Karla nedlouho před smrtí. Nebyl mlynář? Pokud by to byl dnešní člověk, odvážil bych se i o 10 let víc.
Přátelé, mohli byste mi prosím tipnout věk muže na fotografii? Je to nekvalitní, stará fotka, zcela jistě focená hodně před rokem 1918. Zvětšenina z malé fotky.
Zde: https://opu.peklo.biz/p/20/07/24/1595591284.png
Podle toho, co mi tvrdí děda (není si ale jistý) a z jaké rodové linie to podědil, tak by na ní měl být muž narozený r.1894, jenž zemřel v roce 1916. To se mi ale nezdá, neboť Tonda padl ve svých 21 letech a mám ho na fotce ještě zde:
https://opu.peklo.biz/p/20/07/24/1595591978.png

Nebo je na fotce naopak jeho otec Karel (1862-1908), který byl do r.1903 také vojákem. Pak by muži na té fotce bylo tak 40-45 let.
Je to pro mě životně důležité :-) Můj děda už je dost starý, párkrát se v identifikaci již spletl a ani jednoho z těchtou dvou mužů nepamatuje (tj. nezažil svého strýce ani dědu). Samozřejmě je zde šance, že je to ještě někdo jiný.