Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Tohle vypadá slibně. Vyzkoušel jsem tři hroby, které máme na Olšanech, nalezlo to jeden. Jiné hřbitovy (Vinohrady, mimopražské) tam budou asi sporadicky? Projel jsem pár jmen v celé ČR a nic.
jkjkjk ?? !! 
Vždy tu je ještě "dobrovolnický" https://billiongraves.com/. Třeba z Olšan už tam je přes 10 tis. snímků.
Nemá někdo zkušenost s archivním fondem Vojenská invalidovna Praha http://www.badatelna.eu/fond/160413/zakladni-informace/ ve Vojenském archivu? Fond je nezpracovaný, rešerše bude předpokládám placená, tak zda je šance v něm nalézt něco užitečného k roku cca 1845-1850. Na FamilySearch jsou nějaké materiály ale až po roce 1854.
 
SOA Praha přidal várku digi-matrik - pro Švejka = včetně těch Rožďalovic 31.
To mi raději ani neříkejte. HS o tom tedy ví, ale nic dělat asi nemohou.
Reakce na | Vlákno  
Nejhorší je, že se tam z hrobů kradou takové ty oválné fotografie zesnulých na porcelánu; podle HS se to navíc začalo dít teprve v posledních letech. To je ovšem úplný genealogický průšvih, protože často může jít o jedinou fotku dotyčného... Nechápu, co s tím kdo dělá, to to proboha někdo prodává Aukru či co?!
Tak to je dobré! Díky za vysvětlení. Oni už tam umístili i takovou informativní cedulku, sice je zatím volně, ale věřím, že se časem nějak ukotví do země. Snad se tedy blýská na lepší časy. Také jsem byl vyrozuměn s tím, že jsou na Olšanech tajné kamery a poslední roky se tam krade minimálně. Což je určitě dobrá zpráva, protože i z tého hrobky, o které se bavíme, v minulosti někdo ukradl bronzovou bustu dotyčného! A z jiného našeho hrobu bronzovou plaketu z třicátých let. Dědu tam dokonce před rokem okradli. Nechal si tedy tašku na hrobě a šel 20 metrů pro vodu...
Reakce na | Vlákno  
Nevyznám se v pravidlech pro dědění, ale už to, že vás oslovili, podle mě ukazuje, že byste se vlastníkem hrobky mohl stát.

V zásadě jsem při jednání s tamními úředníky získal pocit, že HS se snaží jakýmkoli legálním způsobem hrobkám najít majitele, aby je tito zrekonstruovali a zabránili tak chátrání hřbitova. Město předpokládám do hrobek, které nevlastní, nemůže investovat.

Projekt Adopce je, jak mi bylo sděleno, právně dosti komplikovaný, protože se vlastně svým způsobem snaží obejít Zákon o pohřebnictví, podle kterého nevyplacené hroby po uplynutí lhůty propadají a basta, jedno jaká osobnost v nich leží. A už to, že se o Adopci někdo byť jen pokusí, prý danou hrobku do budoucna poněkud chrání... Další výhodou Adopce oproti nájmu je, že např. ani vaše pravnoučata bez zájmu o historii hrob nezlikvidují a neprodají. To, že "vaši" hrobku adoptovala nějaká firma, je skvělá zpráva, fakt v tom není žádná habaďůra, naopak! Hrobka tím má zajištěnou dlouhodobou péči, firma pouze posílá peníze a žádné právo k hrobce jí nevzniká, a (snad) definitivně je odvrácna hrozba prodeje nějakému pražskému šíbrovi.

martinb_85  
Dobrý den, dovoluji si požádat návštěvníky této stránky: 1. o doporučení na schopného genealoga se specializací na jihozápadní Čechy (Horažďovicko) 2. doporučení na někoho, kdo by byl schopen přečíst a přepsat staré smlouvy (5 ks) kolem roku 1730 3. doporučení na někoho, kdo by byl schopen překreslit pečeť ze smlouvy do znaku Za rady a doporučení budu vděčný. Děkuji. Martin
 
Ad hrob
P.S. Tedy došlo mi teď, že hrobka byla součástí dědictví a snad přešla na bezdětnou družku a po její smrti tedy možná došlo na odúmrť.
 
Jj, tohle by pro mě osobně byla paráda. Mít tak všechny hřbitovy v ČR v této podobě...nemožné to snad není. Myslím, že Slováci mají více nakročeno: www.cintoriny.sk
Díky za info. Nevadí mi samozřejmě, že byl hrob (Jana Mikoláška) dán k adopci, ale přeci jen jsem nad tím chvíli přemýšlel, protože jsem měl zprávu o tom, že to ten prastrýc předplatil na sto let. Tak jsem si říkal, zdali na to mají právo a jak to vlastně je. Jestli se toho jen nechtěli zbavit, protože údržba je nákladná (?), ale nerad bych někomu křivdil, zvlášť v případě, kde si nejsem 100% jistý jak to je ošetřeno. Šťourat do toho už nebudu. Příbuzní se o hrob nestarali, to je pravda (i když asi nemohli, nebyl v jejich majetku) a já jsem před tím cuknul, protože to bylo přesně jak píšete. Nějak šíleně se uvázat, jen platit a opravovat a zároveň ani nejste a nebudete majitel, takže to si fakt dovolit nemohu. Teď ho tedy adoptovala nějaká firma, která vyrábí zrcadla. Také jsem si chvíli říkal co mají asi za lubem. Pokud se o hrobku opravdu postarají a nebude v tom žádná kulišárna, budu rád. Ten váš článek z odkazu, co bych k tomu dodal, smutné a skandální. S Jakubem Wimmerem jsem samozřejmě obeznámen, protože se zajímám o dějiny Vršovic a tam toho také hodně zvelebil a udělal. Dokonce i hrob Bedřicha Šplíchala se rozpadá...
Reakce na | Vlákno  
Aha, tuhle aplikaci jsem ještě nezkoušel, já myslel, že se bavíme o lokalizaci hrobů dle jména. Jak teď ale koukám na onu mapu, asi půjde jen o jiný výstup ze stejné databáze, obohacený o fotky. Asi jim to ale opravdu moc nefunguje, protože jsem si vyhledal zkusmo příjmení, hrob to lokalizovalo, ale jsou na něm úplně jiná jména (anebo nejde o chybu, a potvrzovalo by to, že databáze obsahuje údaje převzaté z matrik, které se nemusí objevovat na aktuální náhrobní desce).

Co se týče Smlouvy na pronájem hrobového místa, která byla uzavřena "na věčnost", ještě jsem si vzpomněl, že ji snad ani není třeba vlastnit, ona by jednu kopii měla mít Hřbitovní správa, dochoval-li se spis, a neměli by její existenci zatajovat. Zde je k tomu vyjádření ombudsmana (str. 51) a další shodné stanovisko je přímo někde na stránkách MVČR.

Na upřesnění jsem se ptal proto, že jsem si nebyl jistý, jestli skutečně máte na mysli onu adopci, není to totiž tak běžné, a ano, týká se to především hrobů slavných osobností.

Jak je asi všeobecně známo, pokud je hrob nevyplacen a nikdo se k němu ve stanovené lhůtě nepřihlásí, lze hrobové místo pronajmout dalšímu zájemci. Tento postup je zcela v souladu se zákonem, ale v případě výrazně historických hřbitovů či právě u významných osobností mi to přijde s prominutím jako poněkud prasárna (jen namátkou, zde je posáno více takových případů, třeba pražský mecenáš a stavitel Jakub Wimmer, kterého nedávno vyhodil z jeho velké kaplové hrobky do společné jámy jistý pan Johannes z ČEZu). Systém "adopcí hrobů" se tuto neblahou skutečnost snaží poněkud kompenzovat.

Z vašeho hlediska, zvláště jde-li o větší hrobku, je to však finančně prašť jako uhoď. V případě
(a) adopce hrob adoptujete, což to znamená, že hrob zůstává v majetku obce(?), ale vy musíte zaplatit tuším 90 % nákladů na opravu. Teoreticky to lze udělat veřejnou sbírkou, ale to by se povedlo snad jen v případě Karla Gotta; SPH chce vidět, že ty peníze nějak zajistíte, než do toho půjde. SPH navíc musíte předem přesvědčit, že šlo o významnou osobnost, a do tohoto programu tedy může být zahrnuta. Výhodou adopce však je, že třeba nějací vaši potomci hrob neprodají nebo nezlikvidují. No a v případě
(b) převedení na vás a uzavření nové smlouvy o nájmu opět musíte do stanovené doby provést kompletní opravu (ovšem jak by to bylo v případě pouhého uznání staré smlouvy netuším).

Takže ať děláte co děláte, vždycky nakonec musíte do stanovené lhůty zaplatit kompletní údržbu zanedbané hrobky, což může jít např. u velkých kaplových hrobek i do miliónů...

(Jen doufám, že to tu nečte nikdo z SPH a nerve si vlasy, jak jsem to napsal nepřesně. Ale snad jsem aspoň hlavní body napsal správně.)

GeneralHalsey  
škoda, že celkem dost hřbitovů není v té evidenci vůbec a zrovna ty, které by se docela hodily
Aha, no škoda. Z Olšan tam mají tak 10% a beztak to nějak nefunguje. Když si tam zadám např. "František Krása + Olšany", tak ho to nalezne, ale už nezobrazí lokalizaci hrobu, neboť je evidentně v té nezpracované části (mapový podklad není k dispozici!). Tak alespoň, že je tam datum uložení ostatků...
Vždyť tam mají fotky hrobů, ty nemohou vylovit z knih. Zkuste si to zde: http://mapy.hrbitovy.cz/#/plugin/cemetery Teď se mi tedy nezobrazují, asi se jim to nějak sesypalo nebo technický problém, ale nedávno jsem je tam normálně viděl.

No já tu smlouvu nevlastním, to byl příbuzný, jenž zemřel bezdětný a tudíž smlouva se ztratila někam s ním. Ale mám to od něj poznamenáno v dopise a snad mám z pozůstalosti i jakousi účtenku. Byl dost movitý. Ale ano, v podstatě se jednalo o slavnou osobnost. To tedy mění situaci? Jednou mi ho HS nabízela, ale podmínky byly šílené a finančně to bylo nákladné.

Reakce na | Vlákno  
Trojčata
Dymokury 1787
Petr, Pavel a Alžběta o. Josef Zahradníček m. Veronika Slánská
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/5383/11

Tuchotice f.Bykáň 1676
Eva, Voršila a Magdalena o. Jiří Beneš m. Markéta
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4444/61

Podmoky f.Vrbice 1794
Jiří, Jan a Matěj (†2dny) synové Františka Mluvky
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/7721/13

Starý Kolín 1833
Anna, Kateřina a Václav († po narození) děti Kateřiny Buřinové
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12452/77

Židovice f.Žlunice 1787 (SOA Zámrsk)
1787 6.12. fol.3/94 Židovice, trojčata (Kolbaba)
sign. 190-4 matrika N index N 1785-1817
 
Vyměnil se ředitel hřbitovní správy a od té doby to stojí na místě.
Ano, byl jsem z rodiny, jinak bych do spisu nahlížet nemohl (ovšem je otázka, co takové spisy starší, nevím, sta let; nestávají se archiváliemi?). A samozřejmě, i tak byly dokumenty velmi zajímavé, bohužel mi ale chybí místo pohřbení některých předků, a zda to bylo právě zde z dokumentů už nevyčtu...

Co se týče metody "focení hrobečků", nemyslím si, že by takto postupovali. Dohledával jsem na Olšanech vícero hrobů, a dost často se stalo, že hrob na webu SPH vede v evidenci vč. jmen a roků úmrtí, fyzicky ale podlehl zániku tak dokonale, že jsem ho ani přes znalost konkrétního oddělení a pododdělení nenašel, a to prosím i u osob zemřelých ve 20. století! Myslím si tedy, že vycházejí čistě z hrobových matrik.

Ad předplacení hrobu na sto let (nebo dokonce na "věčnost", alternativně "po dobu trvání hřbitova"): tyto smlouvy jsou stále platné, existuje k tomu dokonce vyjádření ombudsmana, a pokud tuto smlouvu stále vlastníte, SPH by ji měla bez problému uznat a program adopce zrušit.

A propos, program Adopce hrobů se týká hrobů slavných osobností či vysoce umělecky hodnotných. Je to tento případ, nebo pouze SPH vyhlásila hrob jako volný k prodeji novému zájemci?

Vždyť by to bylo i tak zajímavé, ne? Smlouvy s kým byly na hrob učiněny. Ovšem je mi jasné, že asi musíte být nějaká zainteresovaná osoba z rodiny, aby vám do toho dovolili nahlížet. Přežil bych, že by byla k dispozici hrobová matrika až od roku 1920. Zejména jsem se domníval, že tohle je projekt, kde fyzicky chodí po hřbitově, vyfotí si hrobeček vč. jmen na desce...neboť tam mají systematicky nafocené hroby. Možná k tomu ještě hledí do těch "hrobových matrik", jak uvádíte. Taky mě teď napadá, že si tam příbuzný v padesátých letech pořídil hrobku a "předplatil na sto let", přičemž nedávno ji HS Olšany nabídla k adopci, jelikož nežili potomci. Chápu, že asi bylo nákladné se o ni starat, ale když si to dotyčný sám zaplatil na dlouhou dobu dopředu...
Reakce na | Vlákno